Man Utd planlægger store ændringer til sommer

Engelske Manchester United havde et forholdsvis roligt transfervindue i januar, men der er til gengæld store sommerplaner.



De hentede kun én ny spiller i januar, men til sommer kan der komme til at ske meget.

Patrick Dorgu er ny mand i Manchester United, og den danske wing back skal forsøge at hjælpe Manchester United ud af elendighederne og mod toppen af Premier League.

Uniteds Premier League-kampagne i denne sæson er stort set ødelagt, da De Røde Djævle blot er nummer 13 i den bedste engelske række efter 24 af 38 runder. Og der er langt til toppen.

Så for Manchester United og træner Ruben Amorim handler det på banen om at finde noget at bygge videre på. Noget, der giver tro og gejst til næste sæson. Og så handler det om at ramme plet i transfermarkedet.

For transfers, det kommer der.

Ifølge ESPN er Manchester United allerede i gang med at forberede sommerens vindue, hvor offensiven er i fokus. Hverken Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee har skudt med skarpt i denne sæson, og det var også en af årsagerne til, at United var kædet sammen med Mathys Tel, der i stedet valgte at skifte til Tottenham.

Flere spillere ventes at skulle væk – blandt andre Victor Lindelöf og Christian Eriksen, der begge er uden kontrakt – mens Manchester United også forsøger at komme af med en spiller som Casemiro.

Og så kan der altså ske ting og sager i offensiven.

Ifølge ESPN er håbet i klubben, at man kan få flyttet nogle af de spillere, man ikke kan bruge, ud, og at man i stedet kan få kvalitet ind – både i form af etablerede spillere samt talenter.

Blandt andre skriver ESPN, at Manchester United har interesse i Sportings 17-årige stortalent Geovany Quenda. Og så er Ruben Amorim flere gange sat i forbindelse med et køb af svenske Viktor Gyokeres.





LIVE

VM-LIVE: Henter træner i Tottenham

Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Jens Jønsson flirter med dansk retur



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

OB jagter tidligere Superliga-profil

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM