Man Utd planlægger store ændringer til sommer

Engelske Manchester United havde et forholdsvis roligt transfervindue i januar, men der er til gengæld store sommerplaner.



De hentede kun én ny spiller i januar, men til sommer kan der komme til at ske meget.

Patrick Dorgu er ny mand i Manchester United, og den danske wing back skal forsøge at hjælpe Manchester United ud af elendighederne og mod toppen af Premier League.

Uniteds Premier League-kampagne i denne sæson er stort set ødelagt, da De Røde Djævle blot er nummer 13 i den bedste engelske række efter 24 af 38 runder. Og der er langt til toppen.

Så for Manchester United og træner Ruben Amorim handler det på banen om at finde noget at bygge videre på. Noget, der giver tro og gejst til næste sæson. Og så handler det om at ramme plet i transfermarkedet.

For transfers, det kommer der.

Ifølge ESPN er Manchester United allerede i gang med at forberede sommerens vindue, hvor offensiven er i fokus. Hverken Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee har skudt med skarpt i denne sæson, og det var også en af årsagerne til, at United var kædet sammen med Mathys Tel, der i stedet valgte at skifte til Tottenham.

Flere spillere ventes at skulle væk – blandt andre Victor Lindelöf og Christian Eriksen, der begge er uden kontrakt – mens Manchester United også forsøger at komme af med en spiller som Casemiro.

Og så kan der altså ske ting og sager i offensiven.

Ifølge ESPN er håbet i klubben, at man kan få flyttet nogle af de spillere, man ikke kan bruge, ud, og at man i stedet kan få kvalitet ind – både i form af etablerede spillere samt talenter.

Blandt andre skriver ESPN, at Manchester United har interesse i Sportings 17-årige stortalent Geovany Quenda. Og så er Ruben Amorim flere gange sat i forbindelse med et køb af svenske Viktor Gyokeres.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Mål i Hvidovre

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Vil have dansk stjerne til Brøndby