Marcondes’ giftige frispark er tilbage i Midtjylland

Emiliano Marcondes var tilbage på træningsanlægget i Ikast – dog ikke for at spille med de gamle holdkammerater i FC Midtjylland.



I opstarten af sæsonen i FC Midtjylland kan man til træning opleve, at der pludselig står et nyt ansigt på banen, men torsdag var der et ganske velkendt ansigt til stede – dog udenfor banne og kiggede med.

Det var såmænd Emiliano Marcondes, som var vendt tilbage til heden, hvor han spillede i efterårssæsonen i den seneste sæson på en lejeaftale. Men når han igen var på træningsanlægget, så skyldtes det ikke et comeback. Derimod skal han stå for en frisparksskole sammen med youtuberen Brizze, hvor de skal lære nogle af de unge spillere i det midtjyske at få ramt bolden helt rigtigt.

Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.dk.

Læs også:Avis: Midtjylland vil sende Awer Mabil videre

– Det er noget, som jeg har tænkt på i et par år. Jeg startede i Nordsjælland med at lære de unge drenge det under corona. Der havde jeg en masse tid til at tænke over, hvad jeg kunne gøre ekstra og give tilbage til unge. Derfor havde jeg tænkt på en frisparksskole, hvor det måske kunne åbne op for noget, men det er mest for at inspirere.

Netop frispark er da også noget, som Emiliano Marcondes i løbet af karrieren har gjort sig særdeles godt bemærket omkring, og derfor afviser han da heller ikke, at det også er det, som han gerne vil huskes for.

Selv husker han tydeligt sin halvsæson i FC Midtjylland, som da også kastede et sæt guldmedaljer af sig, og da han fik øje på de tidligere holdkammerater træne igennem på den solbeskinnede træningsbane i Ikast, så kriblede det også i benene på ham.

Læs også:Claus Steinlein: Brentford-oprykning havde ikke haft en direkte effekt på FCM

– Jeg får helt lyst til at gå med ind og spille, fortæller Marcondes, som da også fik en flot velkomst af både spillere og stab, da de fik øje på ham.

Planen for frisparksskolen er, at foruden det midtjyske og Farum, så skal der også være en i London, men grundet coronarestriktioner, så er det endnu ikke muligt at få sådan noget op at stå i England endnu.

Læs også:Maratonfinale endte i Brentford-skuffelse: Fulham er i Premier League




LIVE

Superliga-LIVE: Superliga-duo færdig for i år

Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’

FC København-emne på bænken i 90 minutter

Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid

Christian Nørgaard allerede historisk i Everton

Nu vil de købe FC København-stjerne  

‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby



LIVE

TransferLIVE: Lægetjek i Brøndby mandag

Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner

Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte

Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig

‘Det er gift for en fodboldklub’

Randers FC – Lyngby BK

FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen

Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Én spiller får hele Sverige til at måbe

AC Horsens – Brøndby IF

Helt ude af truppen – dansker kan skifte

Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut 

Silkeborg IF – OB

‘Får de 2 millioner euro for ham, så ryger han’

Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg

Griner af FC Barcelonas bud

Fifa fordømmer forsøg på at undergrave Infantino

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Nu kan omstridt FCK-transfer være køreklar

Det er fuldstændig op til Messi

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland

18-årig dansker med hattrick på to minutter