Markant: 20 procent flere skader i de store ligaer

Antallet af skader i Europas største ligaer stigende. Det vækker bekymringen hos spillernes fagforening.



Der er blevet flere skader i europæisk topfodbold.

Det fastslår en ny undersøgelse lavet af forsikringsselskabet Howden efter 2021/22-sæsonen.

Undersøgelsen viser, at antallet af skader i Europas fem bedste fodboldligaer – England, Spanien, Tyskland, Italien og Frankrig – er steget med 20 procent sammenlignet med året før.

Der er ikke en entydig forklaring på den stigende skadesfrekvens i 2021/22-sæsonen, men stigningen kobles til et generelt tættere kampprogram.

Sæsonen blev afviklet på bagkant af coronapandemien, der grundet diverse nedlukninger har været med til at komprimere kampprogrammet siden 2020. I tillæg er spillernes ferie- og restitutionsperioder blevet kortere.

Undersøgelsens resultat skaber bekymring i Den Internationale Spillerforening (Fifpro).

I indeværende sæson er topspillerne ligeledes udsat for et særdeles stramt kampprogram. Da VM i Qatar afvikles fra midten af november til midten af december forsvinder en lang række terminer fra de nationale ligaer og europæiske klubturneringer.

Derfor skal flere kampe afvikles i løbet af en kortere periode end normalt, og det kræver "at der skal iværksættes nye tiltag for at forhindre overbelastning", mener Fifpro.

Foreningen vil have klare regler for, at spillerne skal have minimum fire ugers ferie mellem sæsonerne og en tougers ferieperiode midt i sæsonen.

Reglen om at tillade fem udskiftninger i stedet for tre udskiftninger er blevet permanent i bestræbelserne på at kunne mindske belastningen på den enkelte spiller.

Udfordringen med de tætte kampprogrammer ser nemlig ud til at blive vedvarende.

I 2024 sker der strukturændringer i de europæiske klubturneringer, og de medfører, at gruppespillene i de europæiske turneringer fremover består af ti spillerunder mod seks spillerunder i dag.

Dertil kommer, at VM fra 2026 kommer til at bestå af 48 hold i stedet for 32. Den enkelte VM-deltager kommer ikke til at spille flere VM-kampe, end det er muligt i dag, men flere spillere vil samlet set komme til at deltage i slutrunden.

/ritzau/AFP

Forsikringsselskabet Howden har i forbindelse med sin undersøgelse regnet sig frem til, at skader har kostet klubberne i de fem største ligaer 4,275 milliarder kroner i 2021/22-sæsonen.

Beregningen er lavet ved at tage en spillers dagløn og gange den op med det antal af dage, hvor spillerne har været forhindret i at træne eller spille kamp grundet en skade.





Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh


Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Millionregn over Ståle Solbakken

Alle storroser Dario Osorio

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

– Det er så ringe, begge dele!

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Her trækkes der lod til VM

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Steve Coopers højre hånd afviser

Storklub meldes interesseret

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom