Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Mathias Hebo kalder den tidligere polske landstræner for "den suverænt dårligste taktisk".



Mathias Hebo kommer nok ikke til at sende en julehilsen til sin gamle træner Michał Probierz, når hjerternes fest løber af stablen om ikke så længe. 

I Viaplays program Udlændingeservice er Lyngby-profilen således gæst. Og her lægger Mathias Hebo altså ikke skjul på, at han ikke er fan af Michał Probierz, som han spillede for i Cracovia i efteråret 2021. 

– Hårdt sagt nok den suverænt dårligste træner, jeg har haft taktisk. Mandskabsplejen var også elendig. Jeg havde det ikke så godt med ham, siger Mathias Hebo og tilføjer: 

– Jeg prøver også at være saglig og tænke på, hvad man kan tage med, men jeg tager ikke så meget med fra ham.

– Da jeg og Otar Kakabadze, som er den eneste tilbage fra min tid der, så, at han blev polsk landstræner (i efteråret 2023, red.), troede vi seriøst, at det var skjult kamera. 

Fremhæver en episode

Mathias Hebo fortæller, at det sådan set gik godt i starten, men i sæsonstarten var der nogle dårlige præstationer fra holdet og fra danskeren selv, hvilket fører til et par bænkpladser. Så er der en kamp mod Pogoń Szczecin, hvor Hebo starter inde, men ikke får fulgt sin mand og er medskyldig i et mål.  

– Dagen efter ser vi video. Der får jeg at vide, at jeg skal følge min mand, og “det gør man altså i Polen, det er ikke som i fucking Danmark”. Fair nok. 

– Så kommer vi ud på træningsbanen, og jeg tror, at vi er videre, men så skal vi køre en øvelse, hvor jeg skal følge en mand. Og det er ikke en gang – men ti gange. Mens alle andre står og kigger. Der følte jeg mig lidt lille, men siden har jeg lært at følge min mand. En gammeldags træner, siger Mathias Hebo. 

I november 2021 blev Michał Probierz fyret i Cracovia. Næsten to år senere blev han som nævnt hyret af Polen, men her løb han ind i problemer og ikke mindst en kæmpe konflikt med Robert Lewandowski, før han blev fyret i sommer.

Mathias Hebo spiller i dag i Lyngby Boldklub, som han vendte hjem til efter udløb i Cracovia.

Se hele Viaplay-klippet med Mathias Hebo i videoafspilleren øverst i artiklen. 






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Frankrig – Sverige

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Tyskland – Paraguay

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Hård dom over Kvistgaarden

Her er 16.-delsfinalerne til VM