Ifølge den tidligere Inter-angriber Nicola Ventola er det en skam, at Antonio Contes mandskab dummede sig i Champions League i efteråret, hvor en nulløsning mod Shakhtar Donetsk betød et europæisk exit i sidste spillerunde.
– Jeg er enig med Conte, der sagde, at det nuværende Inter-hold ville kunne spille for at vinde Champions League. Inter har fundet den rette startellever, lyder det, ifølge Bobo TV, fra Ventola.
– Hvad angår spillemæssig kvalitet, så har de, siden Eriksens indtog, været et hold, der mentalt og spillemæssigt, kan spille lige op med ethvert hold i Europa. Lukaku er i top tre i verden, ikke top fem.
En mærkelig duo
Også Calciomercato har efter Genoa-kampen peget på, at Inter-holdet havde brug for Eriksen.
– Inter havde brug for to spilfordelere. Det var nødvendigt, fordi mange hold havde luret, at man ved at sætte en mand på Brozovic i udpræget grad kunne begrænse kroatens betydning for sit hold. Kroaten er instinktiv. Han bliver let vred, især når han ikke kan røre bolden så ofte, som han ønsker. Det var for stort et pres at lægge på hans skuldre at gøre ham til hovedansvarlig for opbygningen af Inters angreb. Noget, som Inter ofte betalte prisen for. Tingene ændrede sig, da Eriksens tilvænningsperiode sluttede, og da Conte besluttede sig for at stole nok på ham til at smide ham ind i hjertet af holdet, skriver Calciomercato således.
– De seneste par kampe har understreget én vigtig ting: Den mærkværdige duo fungerer, og Eriksen passer til Contes projekt. Når både kroaten og danskeren er på banen, går Inters opbyggende spil ikke i stå, og opbygningen bagfra har en helt anden kvalitet, når man skal spille sig ud af modstanderens presspil. En gave til et hold, der tidligere havde svært ved at finde frirum mod hold, der stod langt tilbage. Kampen mod Genoa viste, at Inter var i stand til at rette op på en tidligere svaghed. Det blev gjort ved at bruge en duo, der indtil for nyligt ikke så ud til at fungere sammen, men som nu er central for Antonio Contes Inter.
Inters næste kamp er på torsdag mod Parma.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
