Medie: Afvist Brøndby-bud skabte stor splittelse

Brøndbys januarbud på José Cordoba skabte angiveligt stor splittelse i stopperens bulgarske klub.



Levski Sofias hæderkronede dage i bulgarsk fodbold har de seneste mange år lidt et alvorligt knæk, og det skyldes særligt en skrantende økonomi.

Derfor overtog klubbens tidligere spiller Nasko Sirakov i 2020 aktiemajoriteten i klubben i et forsøg på at redde Levski Sofia. Man skar i budgetterne, hvilket fik flere udenlandske spillere til at forlade klubben, mens man også ændrede sin filosofi på transfermarkedet.

Der blev rettet op på visse ting, men alligevel er økonomien i klubben fortsat i problemer. I januar havde man en gylden mulighed for at begrænse de røde tal i regnskabet, da Brøndby IF jagtede klubbens stopper José Cordoba.

Flere bulgarske medier skrev i januar, at Brøndby IF bød omkring 15 millioner kroner på José Cordoba, men det blev angiveligt afvist af Levski Sofia. Ifølge det bulgarske medie kotasport.com skabte det splittelse i klubben.

– Der var et officielt tilbud på to millioner euro [15 millioner kroner, red.] fra danske Brøndby, men det blev afvist af majoritetsejer Nasko Sirakov. Det ledte til splittelser med den daværende administrerende direktør Ivo Ivkov, skriver mediet.

På klubbens generalforsamling den 6. april i år blev Ivaylo Ivkov fyret efter længere tid med et betændt forhold til Nasko Sirakov, hvor det afviste bud fra Brøndby IF blot var en af flere ting, som har mudret deres forhold. Mediet lupa.bg beskrev dem som værende i "åben krig" kort efter Ivo Ivkovs fyring.

22-årige José Cordoba spiller altså fortsat i Levski Sofia, da Brøndby IF i januar valgte at se mod andre alternativer. Her købte man Rasmus Lauritsen i Dinamo Zagreb for en smule mere, end man smed efter landsholdsspilleren fra Panama.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’