Foto: Getty Images
Generelle

Medie: Afvist Brøndby-bud skabte stor splittelse

Brøndbys januarbud på José Cordoba skabte angiveligt stor splittelse i stopperens bulgarske klub.

Levski Sofias hæderkronede dage i bulgarsk fodbold har de seneste mange år lidt et alvorligt knæk, og det skyldes særligt en skrantende økonomi.

Derfor overtog klubbens tidligere spiller Nasko Sirakov i 2020 aktiemajoriteten i klubben i et forsøg på at redde Levski Sofia. Man skar i budgetterne, hvilket fik flere udenlandske spillere til at forlade klubben, mens man også ændrede sin filosofi på transfermarkedet.

Der blev rettet op på visse ting, men alligevel er økonomien i klubben fortsat i problemer. I januar havde man en gylden mulighed for at begrænse de røde tal i regnskabet, da Brøndby IF jagtede klubbens stopper José Cordoba.

Flere bulgarske medier skrev i januar, at Brøndby IF bød omkring 15 millioner kroner på José Cordoba, men det blev angiveligt afvist af Levski Sofia. Ifølge det bulgarske medie kotasport.com skabte det splittelse i klubben.

- Der var et officielt tilbud på to millioner euro [15 millioner kroner, red.] fra danske Brøndby, men det blev afvist af majoritetsejer Nasko Sirakov. Det ledte til splittelser med den daværende administrerende direktør Ivo Ivkov, skriver mediet.

På klubbens generalforsamling den 6. april i år blev Ivaylo Ivkov fyret efter længere tid med et betændt forhold til Nasko Sirakov, hvor det afviste bud fra Brøndby IF blot var en af flere ting, som har mudret deres forhold. Mediet lupa.bg beskrev dem som værende i "åben krig" kort efter Ivo Ivkovs fyring.

22-årige José Cordoba spiller altså fortsat i Levski Sofia, da Brøndby IF i januar valgte at se mod andre alternativer. Her købte man Rasmus Lauritsen i Dinamo Zagreb for en smule mere, end man smed efter landsholdsspilleren fra Panama.