Levski Sofias hæderkronede dage i bulgarsk fodbold har de seneste mange år lidt et alvorligt knæk, og det skyldes særligt en skrantende økonomi.
Derfor overtog klubbens tidligere spiller Nasko Sirakov i 2020 aktiemajoriteten i klubben i et forsøg på at redde Levski Sofia. Man skar i budgetterne, hvilket fik flere udenlandske spillere til at forlade klubben, mens man også ændrede sin filosofi på transfermarkedet.
Der blev rettet op på visse ting, men alligevel er økonomien i klubben fortsat i problemer. I januar havde man en gylden mulighed for at begrænse de røde tal i regnskabet, da Brøndby IF jagtede klubbens stopper José Cordoba.
Flere bulgarske medier skrev i januar, at Brøndby IF bød omkring 15 millioner kroner på José Cordoba, men det blev angiveligt afvist af Levski Sofia. Ifølge det bulgarske medie kotasport.com skabte det splittelse i klubben.
– Der var et officielt tilbud på to millioner euro [15 millioner kroner, red.] fra danske Brøndby, men det blev afvist af majoritetsejer Nasko Sirakov. Det ledte til splittelser med den daværende administrerende direktør Ivo Ivkov, skriver mediet.
På klubbens generalforsamling den 6. april i år blev Ivaylo Ivkov fyret efter længere tid med et betændt forhold til Nasko Sirakov, hvor det afviste bud fra Brøndby IF blot var en af flere ting, som har mudret deres forhold. Mediet lupa.bg beskrev dem som værende i "åben krig" kort efter Ivo Ivkovs fyring.
22-årige José Cordoba spiller altså fortsat i Levski Sofia, da Brøndby IF i januar valgte at se mod andre alternativer. Her købte man Rasmus Lauritsen i Dinamo Zagreb for en smule mere, end man smed efter landsholdsspilleren fra Panama.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
OPTAKT