Levski Sofias hæderkronede dage i bulgarsk fodbold har de seneste mange år lidt et alvorligt knæk, og det skyldes særligt en skrantende økonomi.
Derfor overtog klubbens tidligere spiller Nasko Sirakov i 2020 aktiemajoriteten i klubben i et forsøg på at redde Levski Sofia. Man skar i budgetterne, hvilket fik flere udenlandske spillere til at forlade klubben, mens man også ændrede sin filosofi på transfermarkedet.
Der blev rettet op på visse ting, men alligevel er økonomien i klubben fortsat i problemer. I januar havde man en gylden mulighed for at begrænse de røde tal i regnskabet, da Brøndby IF jagtede klubbens stopper José Cordoba.
Flere bulgarske medier skrev i januar, at Brøndby IF bød omkring 15 millioner kroner på José Cordoba, men det blev angiveligt afvist af Levski Sofia. Ifølge det bulgarske medie kotasport.com skabte det splittelse i klubben.
– Der var et officielt tilbud på to millioner euro [15 millioner kroner, red.] fra danske Brøndby, men det blev afvist af majoritetsejer Nasko Sirakov. Det ledte til splittelser med den daværende administrerende direktør Ivo Ivkov, skriver mediet.
På klubbens generalforsamling den 6. april i år blev Ivaylo Ivkov fyret efter længere tid med et betændt forhold til Nasko Sirakov, hvor det afviste bud fra Brøndby IF blot var en af flere ting, som har mudret deres forhold. Mediet lupa.bg beskrev dem som værende i "åben krig" kort efter Ivo Ivkovs fyring.
22-årige José Cordoba spiller altså fortsat i Levski Sofia, da Brøndby IF i januar valgte at se mod andre alternativer. Her købte man Rasmus Lauritsen i Dinamo Zagreb for en smule mere, end man smed efter landsholdsspilleren fra Panama.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AaB dæmper superligaforventninger
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
TOPNYHED