Levski Sofias hæderkronede dage i bulgarsk fodbold har de seneste mange år lidt et alvorligt knæk, og det skyldes særligt en skrantende økonomi.
Derfor overtog klubbens tidligere spiller Nasko Sirakov i 2020 aktiemajoriteten i klubben i et forsøg på at redde Levski Sofia. Man skar i budgetterne, hvilket fik flere udenlandske spillere til at forlade klubben, mens man også ændrede sin filosofi på transfermarkedet.
Der blev rettet op på visse ting, men alligevel er økonomien i klubben fortsat i problemer. I januar havde man en gylden mulighed for at begrænse de røde tal i regnskabet, da Brøndby IF jagtede klubbens stopper José Cordoba.
Flere bulgarske medier skrev i januar, at Brøndby IF bød omkring 15 millioner kroner på José Cordoba, men det blev angiveligt afvist af Levski Sofia. Ifølge det bulgarske medie kotasport.com skabte det splittelse i klubben.
– Der var et officielt tilbud på to millioner euro [15 millioner kroner, red.] fra danske Brøndby, men det blev afvist af majoritetsejer Nasko Sirakov. Det ledte til splittelser med den daværende administrerende direktør Ivo Ivkov, skriver mediet.
På klubbens generalforsamling den 6. april i år blev Ivaylo Ivkov fyret efter længere tid med et betændt forhold til Nasko Sirakov, hvor det afviste bud fra Brøndby IF blot var en af flere ting, som har mudret deres forhold. Mediet lupa.bg beskrev dem som værende i "åben krig" kort efter Ivo Ivkovs fyring.
22-årige José Cordoba spiller altså fortsat i Levski Sofia, da Brøndby IF i januar valgte at se mod andre alternativer. Her købte man Rasmus Lauritsen i Dinamo Zagreb for en smule mere, end man smed efter landsholdsspilleren fra Panama.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
VM-spiller alvorligt skadet
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE