Erling Haaland blev topscorer i Champions League i sidste sæson, men nordmanden får ikke mulighed for at udfolde sig i den prestigefyldte turnering til foråret.
Dortmund tabte således med 3-1 til Sporting CP i sidste uge, og dermed skal den tyske klub i stedet spille Europa League til foråret. Og ifølge Goal har exittet nu åbnet for, at Erling Haaland måske vil ønske at komme væk allerede til januar.
Tilbage i februar udtalte Haaland således til Uefa.com, at Champions League er turneringen, ‘hvor stjernerne stråler’. Dortmund kommer dog tidligst til at spille Champions League-fodbold igen i september 2022, og dermed skal der nu i stedet fokuseres på Bundesligaen, hvor der på lørdag venter et topbrag mod Bayern München. Med en sejr kan Dortmund her overtage førstepladsen fra Bayern München. Omvendt betyder et Dortmund-nederlag, at Bayern München øger forspringet til fire point.
– Konkurrencedygtighed i den hjemlige liga må forventes at være ekstremt vigtigt i forhold til at overtale folk som Haaland til at blive i Dortmund, især med tanke på, at der ikke er noget Champions League-fodbold at se frem til i minimum ni måneder, lyder det således fra Goal.
– Den 21-årige angriber har angiveligt en frikøbsklausul, der betyder, at han kan skifte for 75 millioner euro [555 millioner kroner, red.] til sommer, men Dortmund-bosserne er opsatte på at beholde stjernespilleren længere end til sommeren 2022.
– Når det er sagt, så kan man sagtens forstå, hvis de vælger at score kassen på nordmanden denne vinter, hvis det viser sig, at manglen på Champions League-fodbold i det nye år er et problem for Haaland.
Krævende agent
Goal peger på to mulige destinationer for Erling Haaland.
– Der er stor interesse for den tidligere Salzburg-spiller, men transfersummen og yderlige udgifter vil formentlig afskrække mange klubber, især fordi han ville kunne hentes meget billigere om seks måneders tid.
– Real Madrid er Haalands foretrukne destination næste sommer, men et potentielt skifte til Los Blancos vil afhænge af, hvad der sker med Paris Saint-Germain-superstjernen Kylian Mbappé.
– Manchester City mangler også en angriber, og Haaland ses som det perfekte indkøb, efter at de engelske mestre droppede deres interesse for Harry Kane.
Ifølge Goal er Manchester City dog bekymrede over salærerne til Haalands agent, Mino Raiola, og angriberens far, Alf-Inge Haaland. Raiola kræver således angiveligt lige knap 300 millioner kroner i salær, mens Alf-Inge Haaland kan kræve omtrent det halve.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu dukker første historie op
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Liverpool vender dobbeltopgøret
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
AVIS
Interessant afsløring
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
