Medie: De vil beholde Brøndby-spiller

Efter en flot halvsæson i polsk fodbold, der bød på oprykning til Ekstraklasa, så skulle klubben være klar til at beholde Jens Martin Gammelby.



Der var store forventinger til Jens Martin Gammelby, da Brøndby IF hentede ham i 2019 for angiveligt et større millionbeløb.

Forventingerne er ikke blevet indfriet, hvorfor de seneste sæsoner har budt på lejeophold i Lyngby BK og nu polske Miedz Legnica. Hos sidstnævnte har han fortsat et halvt år tilbage af opholdet.

Det polske medie Weslzo beskriver dog danskerens fremtid i klubben som værende uvis, når aftalen udløbet ved årsskiftet. I princippet skal han retur til Brøndby, men ifølge mediet så vil Miedz Legnica gerne beholde ham i klubben.

Det er også selvom, at klubben netop har præsenteret en ny højre back i Michael Kostka, der kommer til fra RB Leipzigs ungdomshold. I første omgang er han dog tiltænkt en rolle på kanten, hvorfor det ikke går ud over Gammelbys chancer for spilletid, skriver de.

Selvom de polske oprykkere er interesseret i at beholde Jens Martin Gammelby ifølge Weslzo, så kan andre interesser også bringe ham retur til Brøndby IF. Ekstra Bladet har tidligere skrevet, at hans tidligere klub Silkeborg har forhørt sig på ham.

Skifter han til Kent Nielsens mandskab, så vil det kræve, at Brøndby henter ham hjem denne sommer fra sin lejeaftale, så han kan rykke til bronzevinderne.

I løbet af foråret blev det til ti ligakampe og to asissts for den 27-årige højre back. Kontrakten med Brøndby IF udløber næste sommer, men Miedz Legnica har en købsoption i aftalen med Brøndby, som de kan gøre brug af.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’