Medie: De vil beholde Brøndby-spiller

Efter en flot halvsæson i polsk fodbold, der bød på oprykning til Ekstraklasa, så skulle klubben være klar til at beholde Jens Martin Gammelby.



Der var store forventinger til Jens Martin Gammelby, da Brøndby IF hentede ham i 2019 for angiveligt et større millionbeløb.

Forventingerne er ikke blevet indfriet, hvorfor de seneste sæsoner har budt på lejeophold i Lyngby BK og nu polske Miedz Legnica. Hos sidstnævnte har han fortsat et halvt år tilbage af opholdet.

Det polske medie Weslzo beskriver dog danskerens fremtid i klubben som værende uvis, når aftalen udløbet ved årsskiftet. I princippet skal han retur til Brøndby, men ifølge mediet så vil Miedz Legnica gerne beholde ham i klubben.

Det er også selvom, at klubben netop har præsenteret en ny højre back i Michael Kostka, der kommer til fra RB Leipzigs ungdomshold. I første omgang er han dog tiltænkt en rolle på kanten, hvorfor det ikke går ud over Gammelbys chancer for spilletid, skriver de.

Selvom de polske oprykkere er interesseret i at beholde Jens Martin Gammelby ifølge Weslzo, så kan andre interesser også bringe ham retur til Brøndby IF. Ekstra Bladet har tidligere skrevet, at hans tidligere klub Silkeborg har forhørt sig på ham.

Skifter han til Kent Nielsens mandskab, så vil det kræve, at Brøndby henter ham hjem denne sommer fra sin lejeaftale, så han kan rykke til bronzevinderne.

I løbet af foråret blev det til ti ligakampe og to asissts for den 27-årige højre back. Kontrakten med Brøndby IF udløber næste sommer, men Miedz Legnica har en købsoption i aftalen med Brøndby, som de kan gøre brug af.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: AGF med overraskelse fra start!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland – AGF

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!