Medie: Superligaen i krig mod gigantliga

Vores hjemlige Superliga har kastet sig ud i et oprør med udbryderligaen The Super League.



The Super League var en kort fornøjelse, da de storstilede planer blev skrinlagt næsten lige så hurtigt, som de blev offentliggjort tilbage i april. 

Alligevel er idéen ikke helt død, for selv om projektet er lagt på is, så nægter et hold som eksempelvis Real Madrid at begrave det helt. 

Det kan alligevel ende med en begravelse, og her står den danske Superliga ifølge Ekstra Bladet som en helt central aktør. 

Ifølge det danske medie nægter Superligaen at bøje sig for storklubberne, og det kan tvinge planerne direkte ned i skraldespanden. Superligaen har blokeret ESL, som er ligaens forkortelse, fra at registrere retten til at bruge navnet ‘The Super League’ i Europa. Superligaen har siden 2010 haft rettighederne til det begreb i Danmark, og det vil de ikke af med, så de har rejst en sag ved EU’s kontor for intellektuelle rettigheder. 

Det bekræfter Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, over for Ekstra Bladet.

– Det er korrekt, at vi har rejst en sag. Vi har retten til navnet Superliga i Danmark. Det er en rettighed, vi har tænkt os at forsvare, så det navn kan ’Super League’ ikke benytte i Danmark, siger han. 

Andre europæiske ligaer har også navne, der er tæt på ‘Super League’, men de har misset deadline for at rejse en indsigelse. Alt det betyder, at den danske sag udgør en vigtig kamp i den store kamp mod gigantligaen. 

Der kan dog gå lang tid, før der kommer en afgørelse, da skæringsdatoen først har sin frist den 7. september 2023. 

Ekstra Bladet har talt med kilder i Spanien, som forventer, at sagen kan løses ved økonomisk kompensation. Det vil Claus Thomsen ikke forholde sig til.





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – Spanien

England – Argentina

‘Det er jeg træt af’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé

‘Jeg savner at være med på landsholdet’