Medie: Superligaen i krig mod gigantliga

Vores hjemlige Superliga har kastet sig ud i et oprør med udbryderligaen The Super League.



The Super League var en kort fornøjelse, da de storstilede planer blev skrinlagt næsten lige så hurtigt, som de blev offentliggjort tilbage i april. 

Alligevel er idéen ikke helt død, for selv om projektet er lagt på is, så nægter et hold som eksempelvis Real Madrid at begrave det helt. 

Det kan alligevel ende med en begravelse, og her står den danske Superliga ifølge Ekstra Bladet som en helt central aktør. 

Ifølge det danske medie nægter Superligaen at bøje sig for storklubberne, og det kan tvinge planerne direkte ned i skraldespanden. Superligaen har blokeret ESL, som er ligaens forkortelse, fra at registrere retten til at bruge navnet ‘The Super League’ i Europa. Superligaen har siden 2010 haft rettighederne til det begreb i Danmark, og det vil de ikke af med, så de har rejst en sag ved EU’s kontor for intellektuelle rettigheder. 

Det bekræfter Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, over for Ekstra Bladet.

– Det er korrekt, at vi har rejst en sag. Vi har retten til navnet Superliga i Danmark. Det er en rettighed, vi har tænkt os at forsvare, så det navn kan ’Super League’ ikke benytte i Danmark, siger han. 

Andre europæiske ligaer har også navne, der er tæt på ‘Super League’, men de har misset deadline for at rejse en indsigelse. Alt det betyder, at den danske sag udgør en vigtig kamp i den store kamp mod gigantligaen. 

Der kan dog gå lang tid, før der kommer en afgørelse, da skæringsdatoen først har sin frist den 7. september 2023. 

Ekstra Bladet har talt med kilder i Spanien, som forventer, at sagen kan løses ved økonomisk kompensation. Det vil Claus Thomsen ikke forholde sig til.





LIVE

Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Han er ny landstræner for Italien

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

TransferLIVE: Carlo Holse præsenteret i MLS-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

FCK misser landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Rodri er blevet opereret i ryggen

Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby