Medie: Superligaen i krig mod gigantliga

Vores hjemlige Superliga har kastet sig ud i et oprør med udbryderligaen The Super League.



The Super League var en kort fornøjelse, da de storstilede planer blev skrinlagt næsten lige så hurtigt, som de blev offentliggjort tilbage i april. 

Alligevel er idéen ikke helt død, for selv om projektet er lagt på is, så nægter et hold som eksempelvis Real Madrid at begrave det helt. 

Det kan alligevel ende med en begravelse, og her står den danske Superliga ifølge Ekstra Bladet som en helt central aktør. 

Ifølge det danske medie nægter Superligaen at bøje sig for storklubberne, og det kan tvinge planerne direkte ned i skraldespanden. Superligaen har blokeret ESL, som er ligaens forkortelse, fra at registrere retten til at bruge navnet ‘The Super League’ i Europa. Superligaen har siden 2010 haft rettighederne til det begreb i Danmark, og det vil de ikke af med, så de har rejst en sag ved EU’s kontor for intellektuelle rettigheder. 

Det bekræfter Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, over for Ekstra Bladet.

– Det er korrekt, at vi har rejst en sag. Vi har retten til navnet Superliga i Danmark. Det er en rettighed, vi har tænkt os at forsvare, så det navn kan ’Super League’ ikke benytte i Danmark, siger han. 

Andre europæiske ligaer har også navne, der er tæt på ‘Super League’, men de har misset deadline for at rejse en indsigelse. Alt det betyder, at den danske sag udgør en vigtig kamp i den store kamp mod gigantligaen. 

Der kan dog gå lang tid, før der kommer en afgørelse, da skæringsdatoen først har sin frist den 7. september 2023. 

Ekstra Bladet har talt med kilder i Spanien, som forventer, at sagen kan løses ved økonomisk kompensation. Det vil Claus Thomsen ikke forholde sig til.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Arsenal – Fulham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

– Vi har alle fejlet

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’