The Super League var en kort fornøjelse, da de storstilede planer blev skrinlagt næsten lige så hurtigt, som de blev offentliggjort tilbage i april.
Alligevel er idéen ikke helt død, for selv om projektet er lagt på is, så nægter et hold som eksempelvis Real Madrid at begrave det helt.
Det kan alligevel ende med en begravelse, og her står den danske Superliga ifølge Ekstra Bladet som en helt central aktør.
Ifølge det danske medie nægter Superligaen at bøje sig for storklubberne, og det kan tvinge planerne direkte ned i skraldespanden. Superligaen har blokeret ESL, som er ligaens forkortelse, fra at registrere retten til at bruge navnet ‘The Super League’ i Europa. Superligaen har siden 2010 haft rettighederne til det begreb i Danmark, og det vil de ikke af med, så de har rejst en sag ved EU’s kontor for intellektuelle rettigheder.
Det bekræfter Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, over for Ekstra Bladet.
– Det er korrekt, at vi har rejst en sag. Vi har retten til navnet Superliga i Danmark. Det er en rettighed, vi har tænkt os at forsvare, så det navn kan ’Super League’ ikke benytte i Danmark, siger han.
Andre europæiske ligaer har også navne, der er tæt på ‘Super League’, men de har misset deadline for at rejse en indsigelse. Alt det betyder, at den danske sag udgør en vigtig kamp i den store kamp mod gigantligaen.
Der kan dog gå lang tid, før der kommer en afgørelse, da skæringsdatoen først har sin frist den 7. september 2023.
Ekstra Bladet har talt med kilder i Spanien, som forventer, at sagen kan løses ved økonomisk kompensation. Det vil Claus Thomsen ikke forholde sig til.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Vilde Messi tangerer VM-rekord
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
