Medie: Superligaen var plan B for Skov Olsen

Den danske landsholdsspiller er tæt på at skifte til Club Brugge, og ifølge NordicBet var et skifte til FCK og Superligaen ikke udelukket, men også blot plan B.



Han har fyldt meget i transfervinduet, danske Andreas Skov Olsen, men nu er det snart slut med rygter om hans fremtid.

Den danske landsholdsspiller er tæt på at forlade italienske Bologna for i stedet at skrive under med Club Brugge, og ifølge NordicBet rejser Andreas Skov Olsen i dag til Belgen for at gennemgå et lægetjek fredag og skrive under med klubben, der ligger nummer to i rækken.

Det endte altså med at blive Club Brugge efter et langt vindue, hvor der har været masser af rygter om FC København. Og Nordic fortæller, at Andreas Skov Olsen var åben for et skifte til FC København og Superligaen, men at et skifte til Superligaen var plan B for Andreas Skov Olsens lejr, mens at blive i udlandet var plan A.

Plan A lykkedes altså, og FCK fik heller ikke denne gang fat i Andreas Skov Olsen, som man også i Ståle Solbakken-tiden har været interesseret i.

Den 22-årige dansker har haft det svært i Italien, hvor han – modsat på landsholdet – slet ikke er kampafgørende. Det er kun blevet til få scoringer og assists, og han har til tider måttet lægge øre til en offentlig skideballe fra træner Sinisa Mihajlovic. 

Danskeren blev i sommeren 2019 solgt fra FC Nordsjælland til Bologna, og nu er han altså tæt på at rykke til Belgien for at få gang i karrieren og blive kampafgørende igen.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ruben Amorim favorit til dette job

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De bliver monstersalg til sommer

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Monstersalg: FC København-boss jubler

Disse to er færdige i Brøndby

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Magiske Messi slår til igen

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse