Medie: Superligaen var plan B for Skov Olsen

Den danske landsholdsspiller er tæt på at skifte til Club Brugge, og ifølge NordicBet var et skifte til FCK og Superligaen ikke udelukket, men også blot plan B.



Han har fyldt meget i transfervinduet, danske Andreas Skov Olsen, men nu er det snart slut med rygter om hans fremtid.

Den danske landsholdsspiller er tæt på at forlade italienske Bologna for i stedet at skrive under med Club Brugge, og ifølge NordicBet rejser Andreas Skov Olsen i dag til Belgen for at gennemgå et lægetjek fredag og skrive under med klubben, der ligger nummer to i rækken.

Det endte altså med at blive Club Brugge efter et langt vindue, hvor der har været masser af rygter om FC København. Og Nordic fortæller, at Andreas Skov Olsen var åben for et skifte til FC København og Superligaen, men at et skifte til Superligaen var plan B for Andreas Skov Olsens lejr, mens at blive i udlandet var plan A.

Plan A lykkedes altså, og FCK fik heller ikke denne gang fat i Andreas Skov Olsen, som man også i Ståle Solbakken-tiden har været interesseret i.

Den 22-årige dansker har haft det svært i Italien, hvor han – modsat på landsholdet – slet ikke er kampafgørende. Det er kun blevet til få scoringer og assists, og han har til tider måttet lægge øre til en offentlig skideballe fra træner Sinisa Mihajlovic. 

Danskeren blev i sommeren 2019 solgt fra FC Nordsjælland til Bologna, og nu er han altså tæt på at rykke til Belgien for at få gang i karrieren og blive kampafgørende igen.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Arsenal er i Champions League-finalen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Bo Svensson med hård kritik

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..