Medie: Superligaen var plan B for Skov Olsen

Den danske landsholdsspiller er tæt på at skifte til Club Brugge, og ifølge NordicBet var et skifte til FCK og Superligaen ikke udelukket, men også blot plan B.



Han har fyldt meget i transfervinduet, danske Andreas Skov Olsen, men nu er det snart slut med rygter om hans fremtid.

Den danske landsholdsspiller er tæt på at forlade italienske Bologna for i stedet at skrive under med Club Brugge, og ifølge NordicBet rejser Andreas Skov Olsen i dag til Belgen for at gennemgå et lægetjek fredag og skrive under med klubben, der ligger nummer to i rækken.

Det endte altså med at blive Club Brugge efter et langt vindue, hvor der har været masser af rygter om FC København. Og Nordic fortæller, at Andreas Skov Olsen var åben for et skifte til FC København og Superligaen, men at et skifte til Superligaen var plan B for Andreas Skov Olsens lejr, mens at blive i udlandet var plan A.

Plan A lykkedes altså, og FCK fik heller ikke denne gang fat i Andreas Skov Olsen, som man også i Ståle Solbakken-tiden har været interesseret i.

Den 22-årige dansker har haft det svært i Italien, hvor han – modsat på landsholdet – slet ikke er kampafgørende. Det er kun blevet til få scoringer og assists, og han har til tider måttet lægge øre til en offentlig skideballe fra træner Sinisa Mihajlovic. 

Danskeren blev i sommeren 2019 solgt fra FC Nordsjælland til Bologna, og nu er han altså tæt på at rykke til Belgien for at få gang i karrieren og blive kampafgørende igen.





Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lyon forhandler med dansk profil

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff