Medie: Superligaen var plan B for Skov Olsen

Den danske landsholdsspiller er tæt på at skifte til Club Brugge, og ifølge NordicBet var et skifte til FCK og Superligaen ikke udelukket, men også blot plan B.



Han har fyldt meget i transfervinduet, danske Andreas Skov Olsen, men nu er det snart slut med rygter om hans fremtid.

Den danske landsholdsspiller er tæt på at forlade italienske Bologna for i stedet at skrive under med Club Brugge, og ifølge NordicBet rejser Andreas Skov Olsen i dag til Belgen for at gennemgå et lægetjek fredag og skrive under med klubben, der ligger nummer to i rækken.

Det endte altså med at blive Club Brugge efter et langt vindue, hvor der har været masser af rygter om FC København. Og Nordic fortæller, at Andreas Skov Olsen var åben for et skifte til FC København og Superligaen, men at et skifte til Superligaen var plan B for Andreas Skov Olsens lejr, mens at blive i udlandet var plan A.

Plan A lykkedes altså, og FCK fik heller ikke denne gang fat i Andreas Skov Olsen, som man også i Ståle Solbakken-tiden har været interesseret i.

Den 22-årige dansker har haft det svært i Italien, hvor han – modsat på landsholdet – slet ikke er kampafgørende. Det er kun blevet til få scoringer og assists, og han har til tider måttet lægge øre til en offentlig skideballe fra træner Sinisa Mihajlovic. 

Danskeren blev i sommeren 2019 solgt fra FC Nordsjælland til Bologna, og nu er han altså tæt på at rykke til Belgien for at få gang i karrieren og blive kampafgørende igen.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

FC Midtjylland – Viborg FF

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller