Blot 14 minutter i Napoli-trøjen skulle Rasmus Højlund bruge for at komme på tavlen, da den danske landsholdsangriber lørdag aften debuterede for de italienske mestre mod Fiorentina.
Efter en tidlig straffesparksscoring af Kevin De Bruyne fordoblede Rasmus Højlund føringen, da han blev sendt i dybden og viste sig skarp i afslutningsmomentet.
Rasmus Højlund endte med at få 73 minutter på banen i Napolis 3-1-sejr i Firenze og i de italienske medier har den danske stjerne efterfølgende høstet masser af ros.
Hos Sky Sport får Rasmus Højlund karakteren 7,5, den bedste karakter af alle Napoli-spillere, og udpeges som gæsternes ‘MVP’.
La Gazzetta dello Sport er ligeledes klar med den meget høje karakter 7,5 til den debuterende Napoli-dansker.
Eurosport har udpeget Rasmus Højlund, Kevin De Bruyne og Sam Beukema som Napolis tre bedste spillere i Firenze, alle får karakteren 7.
– Glimrende angriberarbejde. Han bringer holdet effektivt fremad og er en hovedpine for Pongracic (Fiorentina-forsvarer, red.). Han har en kølig afslutning, da han kommer fri foran De Gea og gør det til 2-0 efter en smuk aktion i sin debut, skriver Eurosport om Rasmus Højlund.
Stor ros fra Conte
Il Mattino udpeger også Rasmus Højlund som en af Napolis tre bedste spillere og giver danskeren karakteren 7.
Rai fremhæver også Rasmus Højlund som en af kampens profiler og peger på, at danskeren kom stærkt tilbage efter at have misset en mulighed i de første minutter.
– Upåvirket af dette fordoblede danskeren føringen, da han brød igennem og rev Fiorentina-defensiven fra hinanden og scorede med højre fod, selvom det ikke er hans foretrukne. Hans Napoli-debut bød på en scoring i hans retur til Serie A. Derefter fremviste han flere vigtige kvaliteter. Han var hurtig i tanke og handling, han viste formidabel teknik, han var uselvisk og han viste ofte evnen til at forudse forsvarsspillernes bevægelser. En meget lovende start, skriver Rai om Rasmus Højlund.
Efter kampen fik Rasmus Højlund også ros af Napoli-cheftræner Antonio Conte.
– Han er 22 år, vi hentede ham i Manchester United og med tanke på, at han tidligere har gjort det godt sammen med McTominay… spøg til side, så kendte vi allerede Rasmus’ kvaliteter. Han har et betragteligt potentiale, og han kan vokse og blive endnu bedre. Man kan se, at han er en knægt, der er meget lovende, lød det ifølge Eurosport fra Antonio Conte.
Rasmus Højlund kan komme i aktion for Napoli igen på torsdag, hvor der venter en udekamp mod Manchester City i Champions League.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Frankrig – Sverige
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED