Mere kaos: Esbjerg-ejer er blevet sigtet

Der er stor uklarhed om ejerskabet af Barnsley, og derfor har Esbjergs ejere fået en sag på halsen.



Hvem ejer den engelske fodboldklub Barnsley?

Det spørgsmål vil den engelske ligaforening, EFL, gerne have svar på, men har ikke fået noget tilfredsstillende svar.

Derfor er Paul Conway og Chien Lee, der også er en del af ejergruppen i den danske 2. divisionsklub Esbjerg fB, nu blevet sigtet af EFL.

Barnsley er som klub blevet sigtet for fem forhold.

Det drejer sig først og fremmest om, at klubben ikke har givet EFL “korrekte/eller komplette informationer” om ejerskabet, selv om EFL har bedt om dem.

Klubben har heller ikke givet EFL de nødvendige beskeder om ændringer i ejerskabet eller offentliggjort disse på klubbens hjemmeside, som det er påkrævet.

Barnsley er slutteligt også sigtet for at overdrage den styrende del af ejerskabet til andre uden at få tilladelse af EFL til dette, ligesom klubben “ikke har handlet i god tro over for EFL”.

Som resultat heraf er Paul Conway og Chien Lee sigtet for at have forårsaget overtrædelserne, og de har fået to uger til forholde sig til sigtelserne.

Ifølge lokalmediet Yorkshire Post blev Conway og Lee stemt ud af Barnsleys bestyrelse i maj 2022, efter en sæson hvor Barnsley rykkede ud af Championship.

Mediet skriver desuden, at Conway og Lees Pacific Media Group nu kun ejer mindre end 40 procent af aktierne i Barnsley, der sluttede som nummer fire i League One i sidste sæson.

På sin hjemmeside kalder Barnsley Conway og Lee for tidligere direktører i klubben og understreger, at klubben har samarbejdet med EFL, siden den er blevet gjort opmærksom på problemet.

Pacific Media Group købte aktiemajoriteten i Esbjerg i februar 2021 for 30 millioner kroner.

På det tidspunkt kæmpede førsteholdet med om oprykning til Superligaen, men kiksede dog at vende tilbage til den bedste række blot to år, efter at det var blevet til bronzemedaljer.

I den følgende sæson blev klubben ramt af et sandt kaos med den tyske cheftræner Peter Hyballa som omdrejningspunkt, indtil han blev fyret efter tre kampe.

Seks spillere blev lejet i Barnsley, men resultaterne udeblev, og Hyballas afløser, Roland Vrabec, blev fyret i marts, inden Esbjerg rykkede ned i 2. division, hvor den stadig befinder sig efter et forgæves forsøg på oprejsning i sidste sæson.

Direktør Jens Hammer Sørensen afslørede i juni, at der “bliver snakket om procenter”, så aktiemajoriteten i Esbjerg muligvis snart tipper væk fra Pacific Media Group.

– Det sker på ejerskabsniveau og ikke hos mig, men jeg ved, at der pågår samtaler om muligvis at bringe flere lokale investorer ind, sagde Sørensen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De overvejer Christian Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’