Liverpool fik succés med sin defensiv i Torino, og det har også været opskriften for de tre andre semifinalister.
Det viser også tørre tal. Således har PSV Eindhoven og Chelsea i deres igangværende ligaturneringer blot sluppet 13 mål ind i henholdsvis 30 og 34 kampe, mens der er scoret 20 gange mod Milan i 32 Serie A-kampe og Liverpool har haft lidt flere udfald med 36 mål imod sig i 35 kampe.
Ser man på Champions League har Milan blot sluppet tre mål ind bag Dida i 10 kampe. Liverpool har trods problemer på målmandsposten kun sluppet seks mål ind. PSV lukkede syv ind i puljekampene, men blot to yderligere i de fire opgør i ottendel- og kvartfinale. Her var man noget mere generøse hos Chelsea med hele ni mål imod, mens de seks foregående puljekampe blot gav tre minusmål.
– Hvad Hiddink har gjort for PSV er først og fremmest at organisere. Holdet står så godt på banen, hvad man også kan se af de få mål, der er lukket ind, siger klubbens danske spiller Kasper Bøgelund. Det koster ikke så meget at lave en fejl i Æresdivisionen, men i Champions League bliver det straffet med det samme, og det er der rettet på modsat tidligere.
Bøgelund fik selv lov til at spille med andre af reserverne på holdet, da PSVs 18. hollandske mesterskab – og det fjerde danskeren har været med til at vinde – kom hjem lørdag aften, men ellers har han efter omsider atter at være skadesfri blot trukket splinter på bænken.
– Den bedre organisation er det som skulle til for holdet. Tidligere under Erik Gerets kom vi mere frem over isen og angreb lidt blindt. Nu står vi langt tilbage på banen og det er ikke så underholdende, men det giver resultater, siger Kasper Bøgelund, der dog ikke kan undlade at bemærke, at det naturligvis er en “kæmpefejl at Hiddink anvender en anden højre back end mig.”
Jens Bangsbo tror at Milan kan få problemer med PSV, netop fordi Hiddinks mandskab satser lidt på de samme egenskaber som Milan.
– Milan spiller under Carlo Ancelotti relativt defensivt. Man spiller på at modstanderne gerne må have bolden, og så har han spillerne, der både er dygtige til at flytte bolden rundt, når de har den, men også til hurtigt at slå kontra, siger Bangsbo. Carlos filosofi er at undgå, at de andre scorer, men PSV står også tilbage på banen og vil overlade det til modstanderen modsat Inter, som gerne vil spille.
Jens Bangsbo arbejdede sammen med Carlo Ancelotti i Juventus, hvor danskeren var tilknyttet som konsulent, og det var faktisk Ancelotti som anbefalede Bangsb som assistenttræner. Det blev så i stedet for Marcello Lippi, da Ancelotti blev fyret.
– Guus Hiddink kender jeg lidt til, da jeg besøgte ham under hans første periode i PSV. Han er en dygtig taktiker, hvad han specielt viste med Sydkorea til VM. Han kender sit holds begrænsninger og forstår at udnytte det. Han har det fint med at være “underdog”, som man vel godt kan kalde PSV i europæisk sammenhæng, siger Jens Bangsbo.
Den danske “fodboldprofessor” ser hos Mourinhos Chelsea noget af det samme som hos Ancelottis Milan.
– Det er fantastisk hvad han har opnået uanset hvad man nu mener om ham. I Porto handlede det meget om at sikre sig, at der var lukket af, og det har han fastholdt samtidig med at han har udnyttet kvaliteten i spillerne hos Chelsea.
Rafael Benitez har nævnt den nuværende sportsdirektør i Real Madrid Arrigo Sacchi som et af sine trænerforbilleder, og Carlo Ancelottis trænergerning er direkte sprunget ud af inspirationen fra Sacchi, som han spillede under i Milan.
– Sacchi formåede netop også at skabe en gruppe og forstod samtidig at udnytte kvaliteterne i holdet. Han var taktisk dygtig udover at han havde et af de mest talentfulde hold overhovedet, konstaterer Jens Bangsbo, der mener at alle fire trænere, der nu tørner sammen i semifinalerne er blevet hjulpet godt på vej af den lærdom.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
NYHEDER