Mestertrænerne har samme filosofi

To gange Champions League, to UEFA Cup, syv nationale mesterskaber samt mindst ét så godt som hjemme. Dertil et par pokaltitler, lidt Super Cup og Liga Cup samt en semifinaleplads ved VM i Japan/Korea. Det er ikke småting hvad de har skrabet til sig af titler på de seneste tre-fire sæsoner. Det er i sandhed…



Liverpool fik succés med sin defensiv i Torino, og det har også været opskriften for de tre andre semifinalister.

Det viser også tørre tal. Således har PSV Eindhoven og Chelsea i deres igangværende ligaturneringer blot sluppet 13 mål ind i henholdsvis 30 og 34 kampe, mens der er scoret 20 gange mod Milan i 32 Serie A-kampe og Liverpool har haft lidt flere udfald med 36 mål imod sig i 35 kampe.

Ser man på Champions League har Milan blot sluppet tre mål ind bag Dida i 10 kampe. Liverpool har trods problemer på målmandsposten kun sluppet seks mål ind. PSV lukkede syv ind i puljekampene, men blot to yderligere i de fire opgør i ottendel- og kvartfinale. Her var man noget mere generøse hos Chelsea med hele ni mål imod, mens de seks foregående puljekampe blot gav tre minusmål.

– Hvad Hiddink har gjort for PSV er først og fremmest at organisere. Holdet står så godt på banen, hvad man også kan se af de få mål, der er lukket ind, siger klubbens danske spiller Kasper Bøgelund. Det koster ikke så meget at lave en fejl i Æresdivisionen, men i Champions League bliver det straffet med det samme, og det er der rettet på modsat tidligere.

Bøgelund fik selv lov til at spille med andre af reserverne på holdet, da PSVs 18. hollandske mesterskab – og det fjerde danskeren har været med til at vinde – kom hjem lørdag aften, men ellers har han efter omsider atter at være skadesfri blot trukket splinter på bænken.

– Den bedre organisation er det som skulle til for holdet. Tidligere under Erik Gerets kom vi mere frem over isen og angreb lidt blindt. Nu står vi langt tilbage på banen og det er ikke så underholdende, men det giver resultater, siger Kasper Bøgelund, der dog ikke kan undlade at bemærke, at det naturligvis er en “kæmpefejl at Hiddink anvender en anden højre back end mig.”



Jens Bangsbo tror at Milan kan få problemer med PSV, netop fordi Hiddinks mandskab satser lidt på de samme egenskaber som Milan.

– Milan spiller under Carlo Ancelotti relativt defensivt. Man spiller på at modstanderne gerne må have bolden, og så har han spillerne, der både er dygtige til at flytte bolden rundt, når de har den, men også til hurtigt at slå kontra, siger Bangsbo. Carlos filosofi er at undgå, at de andre scorer, men PSV står også tilbage på banen og vil overlade det til modstanderen modsat Inter, som gerne vil spille.

Jens Bangsbo arbejdede sammen med Carlo Ancelotti i Juventus, hvor danskeren var tilknyttet som konsulent, og det var faktisk Ancelotti som anbefalede Bangsb som assistenttræner. Det blev så i stedet for Marcello Lippi, da Ancelotti blev fyret.

– Guus Hiddink kender jeg lidt til, da jeg besøgte ham under hans første periode i PSV. Han er en dygtig taktiker, hvad han specielt viste med Sydkorea til VM. Han kender sit holds begrænsninger og forstår at udnytte det. Han har det fint med at være “underdog”, som man vel godt kan kalde PSV i europæisk sammenhæng, siger Jens Bangsbo.

Den danske “fodboldprofessor” ser hos Mourinhos Chelsea noget af det samme som hos Ancelottis Milan.

– Det er fantastisk hvad han har opnået uanset hvad man nu mener om ham. I Porto handlede det meget om at sikre sig, at der var lukket af, og det har han fastholdt samtidig med at han har udnyttet kvaliteten i spillerne hos Chelsea.

Rafael Benitez har nævnt den nuværende sportsdirektør i Real Madrid Arrigo Sacchi som et af sine trænerforbilleder, og Carlo Ancelottis trænergerning er direkte sprunget ud af inspirationen fra Sacchi, som han spillede under i Milan.

– Sacchi formåede netop også at skabe en gruppe og forstod samtidig at udnytte kvaliteterne i holdet. Han var taktisk dygtig udover at han havde et af de mest talentfulde hold overhovedet, konstaterer Jens Bangsbo, der mener at alle fire trænere, der nu tørner sammen i semifinalerne er blevet hjulpet godt på vej af den lærdom.







Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

– En stor beslutning

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Elkjær jubler over Frank

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Hylder dansk debutant

Mourinho meldes tæt på storklub

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Holdt på stor hemmelighed

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Ikke sket i 8 år

Teemu Pukki dominerer



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Prøvede at lokke Eriksen

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

– Dumdristigt og naivt

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’