– Jeg må sige, at jeg stadig betragter mig selv som stamspiller, men ind imellem kommer der en kamp eller to, hvor jeg skal starte ude. Det har jeg lært at acceptere, for det er først og fremmest FC Midtjylland, det drejer sig om. Jeg har fuld forståelse for, at nye spillere som Traoré og Svenne Poulsen skal have spilletid.
Hvordan ser du på, at det samtidig er anføreren, der sættes på bænken? Er det et problem?
– Jeg ser det nok på samme måde, som I journalister gør. Jeg vil helst spille, for når man er anfører, synes man, det er vigtigt, at holdet kommer ind i en rytme, men Erik Rasmussen betragter mig som anfører, uanset om jeg spiller eller ej. Han opfordrer mig til at tage ansvar, selv om jeg starter ude, og til at være aktiv op til kampene og i pausen. Jeg skal vedblive med at være den person, jeg er og bruge de kvaliteter, jeg har. Den rolle ændrer sig ikke, og jeg har affundet mig med, at det er en del af gamet. Erik Rasmussen har så mange gode ting i sin træning og hele sin facon, at jeg gerne indordner mig.
– Nogle kampe skal spilles anderledes end andre, og løsningen må være en form for rotation. Jeg går da ud fra, at havde det været en kamp om medaljer, så havde jeg spillet i lørdags i Aalborg, siger Michael Hansen.
——————————————————–
Billedtekst:
– Jeg er ikke ubetinget enig med Erik Rasmussen, men jeg accepterer det, fordi han vurderer, at det er det bedste for holdet. Når man kommer op i min alder, finder man også ud af, at man ikke længere er verdens centrum, siger FC Midtjyllands anfører Michael Hansen.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Irak – Norge
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
OPTAKT
Belgien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper