Milan lå på førstepladsen i Serie A i det meste af efteråret, og helt frem til den 14. februar var Stefano Piolis mandskab nummet ét i tabellen.
Inter overhalede herefter Milan, men Simon Kjær og holdkammeraterne formåede at holde fast i andenpladsen. Indtil i går.
Efter mandagens 3-0-nederlag til Lazio er Milan således nu gledet helt ned på femtepladsen i Serie A, hvilket betyder, at Zlatan Ibrahimovic og kompagni altså nu ser ud til at misse kvalifikationen til Champions League.
Bitre fans
Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport er der én Milan-spiller, der har gjort sig særligt upopulær blandt klubbens fans på de sociale medier. Der er tale om målmanden Gianluigi Donnarumma, der er Milans vicekaptajn. Efter slutfløjtet viste tv-billederne således Donnarumma med et stort smil på læben, mens Milan-målmanden tog en hyggesnak med Lazio-målmanden Pepe Reina.
Og det er altså faldet mange Milan-fans for brystet, at klubbens vicekaptajn ikke fremstod videre berørt af det katastrofale resultat.
– Ved du, hvad der gjorde mest ondt? At se Donnarumma grine og joke med Reina efter kampen. Ufatteligt, lød det således, ifølge La Gazzetta dello Sport, fra en bitter Milan-fan.
– Donnarumma, der står og griner, når han skal bytte trøjer med Reina… skandaløs opførsel. Kaptajnen. Han burde i stedet løbe ud i omklædningsrummet for at banke sine knytnæver ind i sit skab. I stedet står han og griner, lød det fra en anden rystet fan.
– Efter 3-0-nederlaget står Donnarumma, med anførerbindet på sin arm, og laver sjov med Reina. Milans fremtid. Det er utvivlsomt Milans død, lød det fra en tredje fan.
Det er da også stadig et åbent spørgsmål, om den 22-årige Gianluigi Donnarumma forlader Milan til sommer, hvor hans kontrakt udløber. Den italienske landsholdsmålmand har således været rygtet til Juventus.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
