Når du i disse uger skal se Superliga-fodbold, sker det på Viaplays forskellige platforme og TV2’s ditto, hvor der i seneste udvidede weekend fra fredag til mandag var første spillerunde i 2025.
TV2 erstattede sidste sommer Superligaens mangeårige mediepartner Discovery i en aftale, der for perioden 2024 til 2027 giver klubberne en lille indtægtsstigning.
Læs om Superligaens medieaftale her
Det kunne dog være endt markant anderledes, hvis Superliga-klubberne havde lyttet til de lokkende toner fra især streaming-giganten DAZN [udtales ‘Da Zone’].
DAZN tilbød klubberne en potentielt ekstremt lukrativ aftale, hvor forbrugerne kunne købe Superliga-signalet på en særskilt streamingpakke.
Det krævede dog, at klubberne selv hjalp meget aktivt til med at sælge abonnementerne, og i sidste ende vurderede klubberne og deres brancheorganisation Divisionsforeningen, at modellen var alt for risikabel, og at det ville være uklogt at svigte årtiers samarbejde med Viaplay.
Og for dem, der ikke måtte bryde sig om diktaturers brug af fodbold til at hvidvaske brud på menneskerettigheder, undertrykkelse og overgreb på egen befolkning, var den beslutning af Superliga-klubberne måske meget god.
For nu kommer det frem efter måneder med spekulationer, at det saudiarabiske selskab Surj Sports Investments investerer et milliardbeløb i at blive medejer af DAZN.
Surj Sports Investments er et datterselskab af Saudi-Arabiens statslige investeringsfond PIF, der også ejer Newcastle United.
DAZN købte i december medierettighederne til FIFA’s nye klub-VM (32 holds format, spilles i juni og juli i USA) for 7,5 milliarder kroner, en overraskende høj pris i betragtning af den lave efterspørgsel og af, at DAZN har tænkt sig at udbyde de 63 kampe kvit og frit.
Observatører har set det træk som en politisk motiveret aftale som tak til FIFA-præsident Gianni Infantino for at sikre Saudi-Arabien VM-slutrunden i 2034, hvilket de involverede parter har afvist er tilfældet.
Saudi-Arabiens regime gør sig ifølge menneskerets-organisationer som Amnesty International og Human Rights Watch skyldig i nogle af planetens værste og mest omfattende brud på menneskerettighederne, herunder dårlig behandling af millioner af migrantarbejdere, undertrykkelse af kvinder og flygtninge, mord på politiske modstandere og en af verdens højeste frekvenser i brugen af dødsstraf for selv relativt mindre brud på lovgivningen.
DAZN viser fodbold og andre sportsgrene i en lang række lande på forskellige kontinenter og var for nylig med til at lancere DAZN Mena i Mellemøsten i samarbejde med Surj Sports Investments.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
MEDIE
Chokskifte?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
Brøndby henter Emmanuel Dennis
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
HELT VILDT