,

Milliard-tilbud på Superligaen: Købt af diktatur

De tilbød milliarder for Superligaen, nu får de en milliardinvestering fra Saudi-Arabien.



Når du i disse uger skal se Superliga-fodbold, sker det på Viaplays forskellige platforme og TV2’s ditto, hvor der i seneste udvidede weekend fra fredag til mandag var første spillerunde i 2025.

TV2 erstattede sidste sommer Superligaens mangeårige mediepartner Discovery i en aftale, der for perioden 2024 til 2027 giver klubberne en lille indtægtsstigning.

Læs om Superligaens medieaftale her

Det kunne dog være endt markant anderledes, hvis Superliga-klubberne havde lyttet til de lokkende toner fra især streaming-giganten DAZN [udtales ‘Da Zone’].

DAZN tilbød klubberne en potentielt ekstremt lukrativ aftale, hvor forbrugerne kunne købe Superliga-signalet på en særskilt streamingpakke.

Det krævede dog, at klubberne selv hjalp meget aktivt til med at sælge abonnementerne, og i sidste ende vurderede klubberne og deres brancheorganisation Divisionsforeningen, at modellen var alt for risikabel, og at det ville være uklogt at svigte årtiers samarbejde med Viaplay.

Og for dem, der ikke måtte bryde sig om diktaturers brug af fodbold til at hvidvaske brud på menneskerettigheder, undertrykkelse og overgreb på egen befolkning, var den beslutning af Superliga-klubberne måske meget god.

For nu kommer det frem efter måneder med spekulationer, at det saudiarabiske selskab Surj Sports Investments investerer et milliardbeløb i at blive medejer af DAZN.

Surj Sports Investments er et datterselskab af Saudi-Arabiens statslige investeringsfond PIF, der også ejer Newcastle United.

DAZN købte i december medierettighederne til FIFA’s nye klub-VM (32 holds format, spilles i juni og juli i USA) for 7,5 milliarder kroner, en overraskende høj pris i betragtning af den lave efterspørgsel og af, at DAZN har tænkt sig at udbyde de 63 kampe kvit og frit.

Observatører har set det træk som en politisk motiveret aftale som tak til FIFA-præsident Gianni Infantino for at sikre Saudi-Arabien VM-slutrunden i 2034, hvilket de involverede parter har afvist er tilfældet.

Saudi-Arabiens regime gør sig ifølge menneskerets-organisationer som Amnesty International og Human Rights Watch skyldig i nogle af planetens værste og mest omfattende brud på menneskerettighederne, herunder dårlig behandling af millioner af migrantarbejdere, undertrykkelse af kvinder og flygtninge, mord på politiske modstandere og en af verdens højeste frekvenser i brugen af dødsstraf for selv relativt mindre brud på lovgivningen.

DAZN viser fodbold og andre sportsgrene i en lang række lande på forskellige kontinenter og var for nylig med til at lancere DAZN Mena i Mellemøsten i samarbejde med Surj Sports Investments.





Her er FC Københavns drømme- og skræklodtrækning




LIVE

TransferLIVE: Tæt på transfer til 435 mio.

Storsmilende Moukoko: ‘Mål, mål, mål’

Eriksen-bombe? ‘En gudetransfer’

Legender jubler

Afsløring: Sælger Pelle Mattsson i flot handel

FC Midtjylland indkalder til pressemøde

Møller fik besked fra dommer: Af med kasketten

Manchester United-træner undskylder pokalfadæse



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Her er FCK’s mulige Champions League-modstandere

På vej til Brøndby?

FCK-stjerne forlader Parken på krykker

Holger Rune reagerer: Det er vanvittigt



TOPNYHED

Superliga-klub holder telefonen åben for Eriksen

Tæt på skifte – Rasmus Højlund scorer kongeløn

Et dumt signal, Jan Bech: Udløser gigantiske bøder

Manchester United i historisk fadæse

Efter kæmpe triumf: FC København opjusterer

Sponsor med kæmpe foræring til amatørklub inden OB



TOPNYHED

Uafklaret Billing: ‘Lössl prøver at overtale mig’

Afslører: Kan ske i december

Dansk cheftræner til Premier League-klub?

Kæmpe FCK-hyldest: ‘Det er så vildt’

‘Fuldstændigt fantastisk’

Udtaget til U21: – Han troede, jeg tog pis på ham

Alt peger på Eriksen: – Hvad er det, der foregår?

Efter chok-exit roses Schmeichel til skyerne

I tvivl om Billing: Ikke den type, de burde hente

Topdommer i FCK-brag – men én kamp stak HELT AF

Her er Manchester Uniteds plan med Chido Obi

Trods chok-exit: Rune i stor hyldest af dansker

Superliga-klub bør hente Lucas Andersen



MEDIE

Her er Pione Sistos løn

Har ét skud i bøssen – Mortensen i chokskifte?

Hylder AGF: Den dag var vendepunktet

SÅDAN! Kæmpe FC København-præstation

Tæt på Premier League-skifte

Birk deler godt Brøndby-nyt inden kæmpe kamp

Så meget tjener FCK ved CL-kvalifikation

Brøndby slipper med betinget tilskuerstraf

Glæd jer, OB: ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Disse Superliga-spillere kan hentes kvit og frit

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge

Afsløring: Stort bud på August Priske

Nederlag til Zrinjski i Nederlandene

Kæmpe præstation! FCK er i Champions League

Superliga-klub henter Premier League-målmand

Sådan starter FC København i Basel-brag

Vingegaard tager igen førertrøjen i Vueltaen

Afsløring: Sønderjyske sælger Lukas Björklund

Revser ‘farlig’ bane: ‘Under al kritik!’

Hyldes: ‘Det bliver svært’

Blander sig i stort transferdrama

Her skal der handles i Superliga-klub

Afsløring: Polsk storklub har synet Osman Addo