,

Milliard-tilbud på Superligaen: Købt af diktatur

De tilbød milliarder for Superligaen, nu får de en milliardinvestering fra Saudi-Arabien.



Når du i disse uger skal se Superliga-fodbold, sker det på Viaplays forskellige platforme og TV2’s ditto, hvor der i seneste udvidede weekend fra fredag til mandag var første spillerunde i 2025.

TV2 erstattede sidste sommer Superligaens mangeårige mediepartner Discovery i en aftale, der for perioden 2024 til 2027 giver klubberne en lille indtægtsstigning.

Læs om Superligaens medieaftale her

Det kunne dog være endt markant anderledes, hvis Superliga-klubberne havde lyttet til de lokkende toner fra især streaming-giganten DAZN [udtales ‘Da Zone’].

DAZN tilbød klubberne en potentielt ekstremt lukrativ aftale, hvor forbrugerne kunne købe Superliga-signalet på en særskilt streamingpakke.

Det krævede dog, at klubberne selv hjalp meget aktivt til med at sælge abonnementerne, og i sidste ende vurderede klubberne og deres brancheorganisation Divisionsforeningen, at modellen var alt for risikabel, og at det ville være uklogt at svigte årtiers samarbejde med Viaplay.

Og for dem, der ikke måtte bryde sig om diktaturers brug af fodbold til at hvidvaske brud på menneskerettigheder, undertrykkelse og overgreb på egen befolkning, var den beslutning af Superliga-klubberne måske meget god.

For nu kommer det frem efter måneder med spekulationer, at det saudiarabiske selskab Surj Sports Investments investerer et milliardbeløb i at blive medejer af DAZN.

Surj Sports Investments er et datterselskab af Saudi-Arabiens statslige investeringsfond PIF, der også ejer Newcastle United.

DAZN købte i december medierettighederne til FIFA’s nye klub-VM (32 holds format, spilles i juni og juli i USA) for 7,5 milliarder kroner, en overraskende høj pris i betragtning af den lave efterspørgsel og af, at DAZN har tænkt sig at udbyde de 63 kampe kvit og frit.

Observatører har set det træk som en politisk motiveret aftale som tak til FIFA-præsident Gianni Infantino for at sikre Saudi-Arabien VM-slutrunden i 2034, hvilket de involverede parter har afvist er tilfældet.

Saudi-Arabiens regime gør sig ifølge menneskerets-organisationer som Amnesty International og Human Rights Watch skyldig i nogle af planetens værste og mest omfattende brud på menneskerettighederne, herunder dårlig behandling af millioner af migrantarbejdere, undertrykkelse af kvinder og flygtninge, mord på politiske modstandere og en af verdens højeste frekvenser i brugen af dødsstraf for selv relativt mindre brud på lovgivningen.

DAZN viser fodbold og andre sportsgrene i en lang række lande på forskellige kontinenter og var for nylig med til at lancere DAZN Mena i Mellemøsten i samarbejde med Surj Sports Investments.





Stuttgart overvejer forlængelse med dansker




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Arsenal-stjerne svarer igen

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Mexico kommer med markant melding om VM



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

– Der får David at vide, at han er fyret

Osula slår alle andre

‘Tottenham er i overhængende fare’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I svime over Filip Jørgensen

Mourinho tog røven på Zeca

Nu svarer David Nielsen

Chido Obi nomineret til pris

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Deler nyt om fremtiden

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats