,

Milliard-tilbud på Superligaen: Købt af diktatur

De tilbød milliarder for Superligaen, nu får de en milliardinvestering fra Saudi-Arabien.



Når du i disse uger skal se Superliga-fodbold, sker det på Viaplays forskellige platforme og TV2’s ditto, hvor der i seneste udvidede weekend fra fredag til mandag var første spillerunde i 2025.

TV2 erstattede sidste sommer Superligaens mangeårige mediepartner Discovery i en aftale, der for perioden 2024 til 2027 giver klubberne en lille indtægtsstigning.

Læs om Superligaens medieaftale her

Det kunne dog være endt markant anderledes, hvis Superliga-klubberne havde lyttet til de lokkende toner fra især streaming-giganten DAZN [udtales ‘Da Zone’].

DAZN tilbød klubberne en potentielt ekstremt lukrativ aftale, hvor forbrugerne kunne købe Superliga-signalet på en særskilt streamingpakke.

Det krævede dog, at klubberne selv hjalp meget aktivt til med at sælge abonnementerne, og i sidste ende vurderede klubberne og deres brancheorganisation Divisionsforeningen, at modellen var alt for risikabel, og at det ville være uklogt at svigte årtiers samarbejde med Viaplay.

Og for dem, der ikke måtte bryde sig om diktaturers brug af fodbold til at hvidvaske brud på menneskerettigheder, undertrykkelse og overgreb på egen befolkning, var den beslutning af Superliga-klubberne måske meget god.

For nu kommer det frem efter måneder med spekulationer, at det saudiarabiske selskab Surj Sports Investments investerer et milliardbeløb i at blive medejer af DAZN.

Surj Sports Investments er et datterselskab af Saudi-Arabiens statslige investeringsfond PIF, der også ejer Newcastle United.

DAZN købte i december medierettighederne til FIFA’s nye klub-VM (32 holds format, spilles i juni og juli i USA) for 7,5 milliarder kroner, en overraskende høj pris i betragtning af den lave efterspørgsel og af, at DAZN har tænkt sig at udbyde de 63 kampe kvit og frit.

Observatører har set det træk som en politisk motiveret aftale som tak til FIFA-præsident Gianni Infantino for at sikre Saudi-Arabien VM-slutrunden i 2034, hvilket de involverede parter har afvist er tilfældet.

Saudi-Arabiens regime gør sig ifølge menneskerets-organisationer som Amnesty International og Human Rights Watch skyldig i nogle af planetens værste og mest omfattende brud på menneskerettighederne, herunder dårlig behandling af millioner af migrantarbejdere, undertrykkelse af kvinder og flygtninge, mord på politiske modstandere og en af verdens højeste frekvenser i brugen af dødsstraf for selv relativt mindre brud på lovgivningen.

DAZN viser fodbold og andre sportsgrene i en lang række lande på forskellige kontinenter og var for nylig med til at lancere DAZN Mena i Mellemøsten i samarbejde med Surj Sports Investments.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Spanien har et ekstra øje på Messi

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk klub har lagt hele strategien om

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Forventer rekord i Superliga-klub