,

Milliard-tilbud på Superligaen: Købt af diktatur

De tilbød milliarder for Superligaen, nu får de en milliardinvestering fra Saudi-Arabien.



Når du i disse uger skal se Superliga-fodbold, sker det på Viaplays forskellige platforme og TV2’s ditto, hvor der i seneste udvidede weekend fra fredag til mandag var første spillerunde i 2025.

TV2 erstattede sidste sommer Superligaens mangeårige mediepartner Discovery i en aftale, der for perioden 2024 til 2027 giver klubberne en lille indtægtsstigning.

Læs om Superligaens medieaftale her

Det kunne dog være endt markant anderledes, hvis Superliga-klubberne havde lyttet til de lokkende toner fra især streaming-giganten DAZN [udtales ‘Da Zone’].

DAZN tilbød klubberne en potentielt ekstremt lukrativ aftale, hvor forbrugerne kunne købe Superliga-signalet på en særskilt streamingpakke.

Det krævede dog, at klubberne selv hjalp meget aktivt til med at sælge abonnementerne, og i sidste ende vurderede klubberne og deres brancheorganisation Divisionsforeningen, at modellen var alt for risikabel, og at det ville være uklogt at svigte årtiers samarbejde med Viaplay.

Og for dem, der ikke måtte bryde sig om diktaturers brug af fodbold til at hvidvaske brud på menneskerettigheder, undertrykkelse og overgreb på egen befolkning, var den beslutning af Superliga-klubberne måske meget god.

For nu kommer det frem efter måneder med spekulationer, at det saudiarabiske selskab Surj Sports Investments investerer et milliardbeløb i at blive medejer af DAZN.

Surj Sports Investments er et datterselskab af Saudi-Arabiens statslige investeringsfond PIF, der også ejer Newcastle United.

DAZN købte i december medierettighederne til FIFA’s nye klub-VM (32 holds format, spilles i juni og juli i USA) for 7,5 milliarder kroner, en overraskende høj pris i betragtning af den lave efterspørgsel og af, at DAZN har tænkt sig at udbyde de 63 kampe kvit og frit.

Observatører har set det træk som en politisk motiveret aftale som tak til FIFA-præsident Gianni Infantino for at sikre Saudi-Arabien VM-slutrunden i 2034, hvilket de involverede parter har afvist er tilfældet.

Saudi-Arabiens regime gør sig ifølge menneskerets-organisationer som Amnesty International og Human Rights Watch skyldig i nogle af planetens værste og mest omfattende brud på menneskerettighederne, herunder dårlig behandling af millioner af migrantarbejdere, undertrykkelse af kvinder og flygtninge, mord på politiske modstandere og en af verdens højeste frekvenser i brugen af dødsstraf for selv relativt mindre brud på lovgivningen.

DAZN viser fodbold og andre sportsgrene i en lang række lande på forskellige kontinenter og var for nylig med til at lancere DAZN Mena i Mellemøsten i samarbejde med Surj Sports Investments.





Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Sønderjyske – FC Midtjylland

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Bo Svensson favorit til stort job 

Kæmpe nedtur for AaB

Superliga-legende stråler som 41-årig

Kongesæson – de køber Pep Biel

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Her er Kamil Wilczek i dag

FC Nordsjælland – FC Fredericia

I svime over German Onugkha

FC København – Brøndby IF

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Randers FC – OB

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Liverpool ydmyget

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Newcastle spænder ben for Manchester City

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?