,

Milliard-tilbud på Superligaen: Købt af diktatur

De tilbød milliarder for Superligaen, nu får de en milliardinvestering fra Saudi-Arabien.



Når du i disse uger skal se Superliga-fodbold, sker det på Viaplays forskellige platforme og TV2’s ditto, hvor der i seneste udvidede weekend fra fredag til mandag var første spillerunde i 2025.

TV2 erstattede sidste sommer Superligaens mangeårige mediepartner Discovery i en aftale, der for perioden 2024 til 2027 giver klubberne en lille indtægtsstigning.

Læs om Superligaens medieaftale her

Det kunne dog være endt markant anderledes, hvis Superliga-klubberne havde lyttet til de lokkende toner fra især streaming-giganten DAZN [udtales ‘Da Zone’].

DAZN tilbød klubberne en potentielt ekstremt lukrativ aftale, hvor forbrugerne kunne købe Superliga-signalet på en særskilt streamingpakke.

Det krævede dog, at klubberne selv hjalp meget aktivt til med at sælge abonnementerne, og i sidste ende vurderede klubberne og deres brancheorganisation Divisionsforeningen, at modellen var alt for risikabel, og at det ville være uklogt at svigte årtiers samarbejde med Viaplay.

Og for dem, der ikke måtte bryde sig om diktaturers brug af fodbold til at hvidvaske brud på menneskerettigheder, undertrykkelse og overgreb på egen befolkning, var den beslutning af Superliga-klubberne måske meget god.

For nu kommer det frem efter måneder med spekulationer, at det saudiarabiske selskab Surj Sports Investments investerer et milliardbeløb i at blive medejer af DAZN.

Surj Sports Investments er et datterselskab af Saudi-Arabiens statslige investeringsfond PIF, der også ejer Newcastle United.

DAZN købte i december medierettighederne til FIFA’s nye klub-VM (32 holds format, spilles i juni og juli i USA) for 7,5 milliarder kroner, en overraskende høj pris i betragtning af den lave efterspørgsel og af, at DAZN har tænkt sig at udbyde de 63 kampe kvit og frit.

Observatører har set det træk som en politisk motiveret aftale som tak til FIFA-præsident Gianni Infantino for at sikre Saudi-Arabien VM-slutrunden i 2034, hvilket de involverede parter har afvist er tilfældet.

Saudi-Arabiens regime gør sig ifølge menneskerets-organisationer som Amnesty International og Human Rights Watch skyldig i nogle af planetens værste og mest omfattende brud på menneskerettighederne, herunder dårlig behandling af millioner af migrantarbejdere, undertrykkelse af kvinder og flygtninge, mord på politiske modstandere og en af verdens højeste frekvenser i brugen af dødsstraf for selv relativt mindre brud på lovgivningen.

DAZN viser fodbold og andre sportsgrene i en lang række lande på forskellige kontinenter og var for nylig med til at lancere DAZN Mena i Mellemøsten i samarbejde med Surj Sports Investments.





Peger på ‘glemt’ FCK’er: Han skal skifte væk

Aldrig nogensinde FCK

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Stort Yussuf Poulsen-chok

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Kæmpe gennembrud af Mattsson

– Lidt af en bombe

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Dansker færdig i Ajax?

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Medier i svime: Den bedste!

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Brøndby bekræfter salg

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kæmpe brag venter fredag

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’