Afsløring: Det scorer SL-klubber i ny tv-aftale

Man fristes til at sige, at Superliga-klubberne får i pose og sæk i den ny tv-aftale med Viaplay og TV2, en aftale der løber fra 2024 til 2030.



Det har fyldt på korridorerne i månedsvis, og tirsdag blev det, mange havde forventet, så virkelighed, da Viaplay og TV2 blev præsenteret som nye rettighedshavere til Superligaen fra 2024 til 2030.

Det betyder et farvel til et mangeårigt samarbejde med Discovery, og en masse spørgsmål om, hvornår kampene skal vises, og hvad tv-pakkerne og streaming-mulighederne kommer til at koste.

Forventningen blandt de Superliga-klubber, Tipsbladet har vendt aftalen med, er flere kunder i butikken på grund af de flere danskere, der kan se TV2, men hvordan det kommer til at udspille sig præcist ved vi nok først, når første spillerunde i sæsonen 2024/25 nærmer sig.

Og den tv-aftale, der nu skal forrentes og give penge på bundlinjen i Viaplay og TV2, er ikke billig.

Tipsbladet kan afsløre, at den samlede værdi af tv-aftalen stiger, så der hvert år kommer flere millioner til fordeling mellem klubberne, end det er tilfældet i dag.

Der er ikke tale om nogen enorm stigning, men aftalen er skruet sådan sammen, at der ifølge Tipsbladets oplysninger bliver et sted mellem 6 og 8 procent flere midler at udbetale i tv-penge per sæson.

For perioden 2021 til 2024 skal der alt i alt været røget omkring 410 millioner kroner i kassen per sæson på tv-aftalen, lige over 1,2 milliarder kroner over de tre års løbetid, som Ekstra Bladet berettede om tilbage i 2020.

Det vil sige, at aftalen ligger på et niveau mellem 435 og 445 millioner kroner per sæson fra 2024 til 2030, og meget vel kan være med en form for lille niveauændring mod slutningen af kontrakten med en anelse flere penge der, hvilket er den gængse måde at lave medieaftaler på i såvel Danmark som udlandet for at korrigere for inflation.

Over seks år vil det altså sige en aftale, der samlet set havner i lejet 2,6 til 2,7 milliarder kroner.

Fordelingsnøglen mellem klubberne såvel som Superligaen og 1. Division skal være uændret og løber frem til et tidspunkt efter, at den nye tv-aftale udløber i 2030.

Tidligere har det været sådan, at lige omkring 70 procent af den samlede tv-aftale blev udbetalt til Superliga-klubberne, mens 1. Division og i mindre grad 2. Division og pokalturneringen ligeledes får et overskueligt millionbeløb fra aftalen per sæson.

Læs mere om, hvad den nye tv-aftale betyder for dig som seer, i denne analyse og i vores nyhedsdækning om den ny tv-aftale.





“Cooper fravælger Tahirovic for at hjælpe Wales”




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Danmark udtager landsholdet til skæbnekampe

Troels Bech slår fast: Glem det!

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Interessant afsløring

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kevin Diks skriver historie

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Blev informeret om mulig fyring onsdag

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Han stiller ultimative krav

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

De må have mareridt om ham i nat!

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd