Afsløring: Det scorer SL-klubber i ny tv-aftale

Man fristes til at sige, at Superliga-klubberne får i pose og sæk i den ny tv-aftale med Viaplay og TV2, en aftale der løber fra 2024 til 2030.



Det har fyldt på korridorerne i månedsvis, og tirsdag blev det, mange havde forventet, så virkelighed, da Viaplay og TV2 blev præsenteret som nye rettighedshavere til Superligaen fra 2024 til 2030.

Det betyder et farvel til et mangeårigt samarbejde med Discovery, og en masse spørgsmål om, hvornår kampene skal vises, og hvad tv-pakkerne og streaming-mulighederne kommer til at koste.

Forventningen blandt de Superliga-klubber, Tipsbladet har vendt aftalen med, er flere kunder i butikken på grund af de flere danskere, der kan se TV2, men hvordan det kommer til at udspille sig præcist ved vi nok først, når første spillerunde i sæsonen 2024/25 nærmer sig.

Og den tv-aftale, der nu skal forrentes og give penge på bundlinjen i Viaplay og TV2, er ikke billig.

Tipsbladet kan afsløre, at den samlede værdi af tv-aftalen stiger, så der hvert år kommer flere millioner til fordeling mellem klubberne, end det er tilfældet i dag.

Der er ikke tale om nogen enorm stigning, men aftalen er skruet sådan sammen, at der ifølge Tipsbladets oplysninger bliver et sted mellem 6 og 8 procent flere midler at udbetale i tv-penge per sæson.

For perioden 2021 til 2024 skal der alt i alt været røget omkring 410 millioner kroner i kassen per sæson på tv-aftalen, lige over 1,2 milliarder kroner over de tre års løbetid, som Ekstra Bladet berettede om tilbage i 2020.

Det vil sige, at aftalen ligger på et niveau mellem 435 og 445 millioner kroner per sæson fra 2024 til 2030, og meget vel kan være med en form for lille niveauændring mod slutningen af kontrakten med en anelse flere penge der, hvilket er den gængse måde at lave medieaftaler på i såvel Danmark som udlandet for at korrigere for inflation.

Over seks år vil det altså sige en aftale, der samlet set havner i lejet 2,6 til 2,7 milliarder kroner.

Fordelingsnøglen mellem klubberne såvel som Superligaen og 1. Division skal være uændret og løber frem til et tidspunkt efter, at den nye tv-aftale udløber i 2030.

Tidligere har det været sådan, at lige omkring 70 procent af den samlede tv-aftale blev udbetalt til Superliga-klubberne, mens 1. Division og i mindre grad 2. Division og pokalturneringen ligeledes får et overskueligt millionbeløb fra aftalen per sæson.

Læs mere om, hvad den nye tv-aftale betyder for dig som seer, i denne analyse og i vores nyhedsdækning om den ny tv-aftale.





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Sejr sender AGF på guldkurs

Færdig i Manchester City

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Simeone fatter det ikke

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Superliga-ekspert i svime over FCK

Moukoko vækker opsigt i udlandet 



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Han kan meget vel ende som en lille legende

‘Det har irriteret mig helt vildt’

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Langer ud efter Superliga-stjerne

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Blandt dette årtusindes bedste

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Jakob Poulsen maner til ro

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Juventus tager vigtig skalp

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Verdensstjerne roser Højlund

I tvivl om Bo Svenssons FCK