Det har fyldt på korridorerne i månedsvis, og tirsdag blev det, mange havde forventet, så virkelighed, da Viaplay og TV2 blev præsenteret som nye rettighedshavere til Superligaen fra 2024 til 2030.
Det betyder et farvel til et mangeårigt samarbejde med Discovery, og en masse spørgsmål om, hvornår kampene skal vises, og hvad tv-pakkerne og streaming-mulighederne kommer til at koste.
Forventningen blandt de Superliga-klubber, Tipsbladet har vendt aftalen med, er flere kunder i butikken på grund af de flere danskere, der kan se TV2, men hvordan det kommer til at udspille sig præcist ved vi nok først, når første spillerunde i sæsonen 2024/25 nærmer sig.
Og den tv-aftale, der nu skal forrentes og give penge på bundlinjen i Viaplay og TV2, er ikke billig.
Tipsbladet kan afsløre, at den samlede værdi af tv-aftalen stiger, så der hvert år kommer flere millioner til fordeling mellem klubberne, end det er tilfældet i dag.
Der er ikke tale om nogen enorm stigning, men aftalen er skruet sådan sammen, at der ifølge Tipsbladets oplysninger bliver et sted mellem 6 og 8 procent flere midler at udbetale i tv-penge per sæson.
For perioden 2021 til 2024 skal der alt i alt været røget omkring 410 millioner kroner i kassen per sæson på tv-aftalen, lige over 1,2 milliarder kroner over de tre års løbetid, som Ekstra Bladet berettede om tilbage i 2020.
Det vil sige, at aftalen ligger på et niveau mellem 435 og 445 millioner kroner per sæson fra 2024 til 2030, og meget vel kan være med en form for lille niveauændring mod slutningen af kontrakten med en anelse flere penge der, hvilket er den gængse måde at lave medieaftaler på i såvel Danmark som udlandet for at korrigere for inflation.
Over seks år vil det altså sige en aftale, der samlet set havner i lejet 2,6 til 2,7 milliarder kroner.
Fordelingsnøglen mellem klubberne såvel som Superligaen og 1. Division skal være uændret og løber frem til et tidspunkt efter, at den nye tv-aftale udløber i 2030.
Tidligere har det været sådan, at lige omkring 70 procent af den samlede tv-aftale blev udbetalt til Superliga-klubberne, mens 1. Division og i mindre grad 2. Division og pokalturneringen ligeledes får et overskueligt millionbeløb fra aftalen per sæson.
Læs mere om, hvad den nye tv-aftale betyder for dig som seer, i denne analyse og i vores nyhedsdækning om den ny tv-aftale.
LIVE
LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
Raser: Det er latterligt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
INTERVIEW