Afsløring: Det scorer SL-klubber i ny tv-aftale

Man fristes til at sige, at Superliga-klubberne får i pose og sæk i den ny tv-aftale med Viaplay og TV2, en aftale der løber fra 2024 til 2030.



Det har fyldt på korridorerne i månedsvis, og tirsdag blev det, mange havde forventet, så virkelighed, da Viaplay og TV2 blev præsenteret som nye rettighedshavere til Superligaen fra 2024 til 2030.

Det betyder et farvel til et mangeårigt samarbejde med Discovery, og en masse spørgsmål om, hvornår kampene skal vises, og hvad tv-pakkerne og streaming-mulighederne kommer til at koste.

Forventningen blandt de Superliga-klubber, Tipsbladet har vendt aftalen med, er flere kunder i butikken på grund af de flere danskere, der kan se TV2, men hvordan det kommer til at udspille sig præcist ved vi nok først, når første spillerunde i sæsonen 2024/25 nærmer sig.

Og den tv-aftale, der nu skal forrentes og give penge på bundlinjen i Viaplay og TV2, er ikke billig.

Tipsbladet kan afsløre, at den samlede værdi af tv-aftalen stiger, så der hvert år kommer flere millioner til fordeling mellem klubberne, end det er tilfældet i dag.

Der er ikke tale om nogen enorm stigning, men aftalen er skruet sådan sammen, at der ifølge Tipsbladets oplysninger bliver et sted mellem 6 og 8 procent flere midler at udbetale i tv-penge per sæson.

For perioden 2021 til 2024 skal der alt i alt været røget omkring 410 millioner kroner i kassen per sæson på tv-aftalen, lige over 1,2 milliarder kroner over de tre års løbetid, som Ekstra Bladet berettede om tilbage i 2020.

Det vil sige, at aftalen ligger på et niveau mellem 435 og 445 millioner kroner per sæson fra 2024 til 2030, og meget vel kan være med en form for lille niveauændring mod slutningen af kontrakten med en anelse flere penge der, hvilket er den gængse måde at lave medieaftaler på i såvel Danmark som udlandet for at korrigere for inflation.

Over seks år vil det altså sige en aftale, der samlet set havner i lejet 2,6 til 2,7 milliarder kroner.

Fordelingsnøglen mellem klubberne såvel som Superligaen og 1. Division skal være uændret og løber frem til et tidspunkt efter, at den nye tv-aftale udløber i 2030.

Tidligere har det været sådan, at lige omkring 70 procent af den samlede tv-aftale blev udbetalt til Superliga-klubberne, mens 1. Division og i mindre grad 2. Division og pokalturneringen ligeledes får et overskueligt millionbeløb fra aftalen per sæson.

Læs mere om, hvad den nye tv-aftale betyder for dig som seer, i denne analyse og i vores nyhedsdækning om den ny tv-aftale.





LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Fortryder FC Barcelona-transfer

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Jess Thorup indlagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

“Brøndby er skræddersyet til ham”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Dansk stortalents værdi eksploderer

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Salah sender særlig besked



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hold nu kæft, hvor er han god!

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’