Torsdag aften er der igen europæisk fodbold på menuen, og her spiller både Brøndby IF, FC Midtjylland, FC København og Randers FC deres sidste gruppespilskampe i år. Dermed bliver det også afgjort, om de går videre til knockoutrunderne og skal spille europæisk i foråret.
Herunder får du overblikket over, hvad der er på spil for de danske klubber torsdag aften.
EUROPA LEAGUE
Brøndby IF
Møder Sparta Prag på udebane torsdag 18.45
Brøndby IF er inden torsdagens opgør på sidstepladsen i deres Europa League-gruppe, og de kan ikke gå videre i turneringen. Til gengæld kan de stadig sikre sig en plads i Conference Leagues første knockoutrunde – kaldet præknockoutrunden – hvis de formår at kravle op på tredjepladsen.
Lige nu er torsdagens modstander, Sparta Prag, på tredjepladsen i gruppen med to point ned til Brøndby IF. Det betyder altså, at Niels Frederiksens mandskab sikrer tredjepladsen med en sejr torsdag, mens de med et nederlag eller uafgjort er færdige i Europa.
En plads i Conference Leagues præknockoutkampe vil sikre Brøndby en præmiebonus på knap 2,25 millioner kroner.
FC Midtjylland
Møder Ludogorets på udebane torsdag 21.00
FC Midtjylland står i en lukrativ situation. Med en sejr over Ludogorets vil “Ulvene” være sikre på en plads i top to i gruppen, selvom de lige nu er nummer tre. Det skyldes, at Røde Stjerne og Braga mødes i den anden kamp i gruppen, og minimum et af de hold vil altså smide point.
Hvis FC Midtjylland vinder, og den anden kamp ender uafgjort, vil midtjyderne endda slutte på førstepladsen, da de i så fald vil ende á point med Røde Stjerne, men vil være bedre indbyrdes.
Ender FC Midtjylland på en tredjeplads – som de kan med et nederlag eller uafgjort resultat – vil de ryge over i Conference Leagues knockoutkampe.
Der er også mange millioner på spil for FC Midtjylland. En plads i Europa Leagues knockoutkampe vil sikre dem 3,75 millioner kroner, mens de vil få en bonus i omegnen af 2,25 millioner kroner for at rykke over i præslutspillet i Conference League. Endvidere er der en bonus på godt 8,25 millioner kroner til gruppevindere og 4,125 millioner kroner til gruppetoere i Europa League.
Med en sejr vil FC Midtjylland få minimum 7,9 millioner og helt op til 12 millioner kroner, mens de med et nederlag “blot” vil få 2,25 millioner kroner.
CONFERENCE LEAGUE
FC København
Møder Slovan Bratislava på hjemmebane torsdag 21.00
FC Københavns europæiske skæbne er allerede afgjort. Med fire point ned til Slovan Bratislava og PAOK på anden- og tredjepladsen inden sidste spillerunde er københavnerne allerede sikre på førstepladsen i gruppen.
Som gruppevinder vil FCK – i modsætning til eventuelle danske hold fra Europa League – springe præknockoutrunden over og være sikre på en plads i ottendedelsfinalen og godt 4,5 millioner kroner i præmiepenge samt en bonus på cirka 4,875 millioner kroner for at vinde gruppen.
Randers FC
Møder AZ Alkmaar på udebane torsdag klokken 18.45
Randers FC ligger inden sidste gruppekamp til at gå videre i Conference Leagues knockoutkampe.
De har dog kun et point ned til FK Jablonec på tredjepladsen og møder gruppens tophold, AZ Alkmaar. Heldigvis for Randers FC er AZ allerede sikre på førstepladsen, så de kan meget vel spare spillere til kampen. Desværre for Randers FC møder FK Jablonec gruppens bundhold, der er sikre på at ryge ud og også kan spare spillere.
Som gruppetoer vil kronjyderne i modsætning til FCK ryge i den såkaldte præknockoutrund, der skal spilles inden ottendedelsfinalen. Det sikrer en bonus på knap 2,25 millioner kroner, mens de også vil få i omegnen af 2,5 millioner kroner, hvis de ender som nummer to i gruppen.
Tallene er UEFA’s egne estimater, som de blev fremlagt i maj.
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
Celtics krise forværres
NYHEDER
FCK starter op uden tre spillere
Teaser han for Brøndby-transfer?
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
TOPNYHED
I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
TOPNYHED
Tvivler på transferbonanza i Brøndby
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
INTERVIEW
Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
AVIS
Stopper alle forhandlinger
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
NYHEDER
Cykelstjerne opereret efter styrt i sne
NYHEDER
Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
TOPNYHED
Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter
NYHEDER
Frank spår bedre tider for enden af skidt periode
NYHEDER
Milan tager arbejdssejr på Sardinien
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
MEDIE
På vej til storklub
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
