Torsdag aften er der igen europæisk fodbold på menuen, og her spiller både Brøndby IF, FC Midtjylland, FC København og Randers FC deres sidste gruppespilskampe i år. Dermed bliver det også afgjort, om de går videre til knockoutrunderne og skal spille europæisk i foråret.
Herunder får du overblikket over, hvad der er på spil for de danske klubber torsdag aften.
EUROPA LEAGUE
Brøndby IF
Møder Sparta Prag på udebane torsdag 18.45
Brøndby IF er inden torsdagens opgør på sidstepladsen i deres Europa League-gruppe, og de kan ikke gå videre i turneringen. Til gengæld kan de stadig sikre sig en plads i Conference Leagues første knockoutrunde – kaldet præknockoutrunden – hvis de formår at kravle op på tredjepladsen.
Lige nu er torsdagens modstander, Sparta Prag, på tredjepladsen i gruppen med to point ned til Brøndby IF. Det betyder altså, at Niels Frederiksens mandskab sikrer tredjepladsen med en sejr torsdag, mens de med et nederlag eller uafgjort er færdige i Europa.
En plads i Conference Leagues præknockoutkampe vil sikre Brøndby en præmiebonus på knap 2,25 millioner kroner.
FC Midtjylland
Møder Ludogorets på udebane torsdag 21.00
FC Midtjylland står i en lukrativ situation. Med en sejr over Ludogorets vil “Ulvene” være sikre på en plads i top to i gruppen, selvom de lige nu er nummer tre. Det skyldes, at Røde Stjerne og Braga mødes i den anden kamp i gruppen, og minimum et af de hold vil altså smide point.
Hvis FC Midtjylland vinder, og den anden kamp ender uafgjort, vil midtjyderne endda slutte på førstepladsen, da de i så fald vil ende á point med Røde Stjerne, men vil være bedre indbyrdes.
Ender FC Midtjylland på en tredjeplads – som de kan med et nederlag eller uafgjort resultat – vil de ryge over i Conference Leagues knockoutkampe.
Der er også mange millioner på spil for FC Midtjylland. En plads i Europa Leagues knockoutkampe vil sikre dem 3,75 millioner kroner, mens de vil få en bonus i omegnen af 2,25 millioner kroner for at rykke over i præslutspillet i Conference League. Endvidere er der en bonus på godt 8,25 millioner kroner til gruppevindere og 4,125 millioner kroner til gruppetoere i Europa League.
Med en sejr vil FC Midtjylland få minimum 7,9 millioner og helt op til 12 millioner kroner, mens de med et nederlag “blot” vil få 2,25 millioner kroner.
CONFERENCE LEAGUE
FC København
Møder Slovan Bratislava på hjemmebane torsdag 21.00
FC Københavns europæiske skæbne er allerede afgjort. Med fire point ned til Slovan Bratislava og PAOK på anden- og tredjepladsen inden sidste spillerunde er københavnerne allerede sikre på førstepladsen i gruppen.
Som gruppevinder vil FCK – i modsætning til eventuelle danske hold fra Europa League – springe præknockoutrunden over og være sikre på en plads i ottendedelsfinalen og godt 4,5 millioner kroner i præmiepenge samt en bonus på cirka 4,875 millioner kroner for at vinde gruppen.
Randers FC
Møder AZ Alkmaar på udebane torsdag klokken 18.45
Randers FC ligger inden sidste gruppekamp til at gå videre i Conference Leagues knockoutkampe.
De har dog kun et point ned til FK Jablonec på tredjepladsen og møder gruppens tophold, AZ Alkmaar. Heldigvis for Randers FC er AZ allerede sikre på førstepladsen, så de kan meget vel spare spillere til kampen. Desværre for Randers FC møder FK Jablonec gruppens bundhold, der er sikre på at ryge ud og også kan spare spillere.
Som gruppetoer vil kronjyderne i modsætning til FCK ryge i den såkaldte præknockoutrund, der skal spilles inden ottendedelsfinalen. Det sikrer en bonus på knap 2,25 millioner kroner, mens de også vil få i omegnen af 2,5 millioner kroner, hvis de ender som nummer to i gruppen.
Tallene er UEFA’s egne estimater, som de blev fremlagt i maj.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Klar tale: Han bør fyres nu
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Kæmpe nyhed i udlandet
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Av, FCK! Her er de værst af alle
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Det har hjemsøgt Højbjerg
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
I chok over Steve Cooper-historie
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
