Millionregn over dansk klub: ‘Det er imponerende’

B.93 kan se frem til mange millioner i klubkassen grundet Randers' salg af Tammer Bany til West Bromwich, og det er noget, der skaber stor glæde i Østerbro-klubben.



Hvis champagnepropperne springer i øjeblikket i B.93, er det med god grund.

NordicBet Liga-klubben kan nemlig se frem til et stort millionbeløb, da Randers-profilen Tammer Bany er røget til det store udland og West Bromwich.

Ifølge Tipsbladets oplysninger havde B.93 nemlig fået indskrevet en videresalgsklausul på hele 20 procent.

Derfor kan der vente cirka seks millioner kroner plus solidaritetspengene, da Bany er blevet handlet for 30 millioner ifølge Tipsbladet.

Østerbro-klubben har fulgt intenst med hele transfervinduet, og da Banys store skifte gik igennem, kunne jublen bryde løs.

– Det er altid rart, når vi ser vores egne spillere udvikle sig og komme videre i fodboldverdenen. Det er en solstrålehistorie, og det er en stor cadeau til alle dem, der har arbejdet med Tammer på akademiet og i og omkring førsteholdet.

– Vi var alle begejstrede, da vi læste nyheden, siger B.93’s sportschef Lars Lüthjohan, som ikke ønsker at bekræfte størrelsen af videresalgsklausulen, til Tipsbladet og tilføjer:

– Det er en stor ting. Man kan sige, at det er en meget hurtig karriere, som han har gjort sig. Han har taget en lidt anden rute, end hvad man normalt ser.

– Det er rart, at han faldt til i Randers FC rigtig hurtigt og tiltrak interesse fra udlandet. Det er imponerende. Det kan han godt være virkelig stolt af. Og rigtig godt arbejde af Randers også.

Hvad skal pengene bruges på?

– De indgår primært i driften, og vi kigger på lidt infrastruktur og forbedringer af forholdene omkring holdet. Det kan være alt fra forbedring af omklædningsrummet til finansiering af de løbende udgifter. Vi investerer generelt rigtig meget i forholdene omkring spillerne og forsøger at lægge på hele tiden.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Christian Midtgaard

Voldsomt talent

Sportschefen fortæller, at det var tydeligt fra dag ét, at Bany var et ganske specielt talent, men at han skulle tage fra NordicBet Ligaen til England på blot et år, havde han ikke set komme.

– Jeg er overhovedet ikke overrasket over, at han er røget videre. Han har et meget voldsomt talent og kan nogle ting, som få fodboldspillere kan. Herudover er han en fantastisk dreng, der tager sig selv og fodbolden dybt seriøst. Vi er måske overrasket over, at det er gået så hurtigt, men jeg tror ikke det er det sidste vi hører til Tammer. Hans rejse er først lige begyndt.

Østerbro-klubben har formået at skyde flere store talenter afsted de senere år, og klubben bruger også mange ressourcer på talentudvikling.

– Det er en integreret del af vores forretningsmodel, at vi skal kunne sælge de unge spillere. Vi satser ret meget på de unge spillere, og så skal man også helst lykkes med én eller to indmellem for at få den investering tilbage.

– Det er det her et rigtig godt eksempel på. Vi har set flere af vores unge spillere ryge afsted som Sebastian Clemmensen, Abdullah Iqbal og Jeppe Erenbjerg. Det giver lidt blod på tanden til de andre unge i vores klub, at det kan lade sig gøre, siger sportschefen.

B.93 er lige nu nummer ti i NordicBet Ligaen.



Erstatter han Andreas Christensen?

Eriksen ude med hård kritik

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Italienske medier hylder ham

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fælder hård Schmeichel-dom

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Fælder dom over Norwich-danskere

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Rangerer Eriksen over superstjerner

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Forlænger med stort angriber-talent

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede