Hvis champagnepropperne springer i øjeblikket i B.93, er det med god grund.
NordicBet Liga-klubben kan nemlig se frem til et stort millionbeløb, da Randers-profilen Tammer Bany er røget til det store udland og West Bromwich.
Derfor kan der vente cirka seks millioner kroner plus solidaritetspengene, da Bany er blevet handlet for 30 millioner ifølge Tipsbladet.
Østerbro-klubben har fulgt intenst med hele transfervinduet, og da Banys store skifte gik igennem, kunne jublen bryde løs.
– Det er altid rart, når vi ser vores egne spillere udvikle sig og komme videre i fodboldverdenen. Det er en solstrålehistorie, og det er en stor cadeau til alle dem, der har arbejdet med Tammer på akademiet og i og omkring førsteholdet.
– Vi var alle begejstrede, da vi læste nyheden, siger B.93’s sportschef Lars Lüthjohan, som ikke ønsker at bekræfte størrelsen af videresalgsklausulen, til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er en stor ting. Man kan sige, at det er en meget hurtig karriere, som han har gjort sig. Han har taget en lidt anden rute, end hvad man normalt ser.
– Det er rart, at han faldt til i Randers FC rigtig hurtigt og tiltrak interesse fra udlandet. Det er imponerende. Det kan han godt være virkelig stolt af. Og rigtig godt arbejde af Randers også.
Hvad skal pengene bruges på?
– De indgår primært i driften, og vi kigger på lidt infrastruktur og forbedringer af forholdene omkring holdet. Det kan være alt fra forbedring af omklædningsrummet til finansiering af de løbende udgifter. Vi investerer generelt rigtig meget i forholdene omkring spillerne og forsøger at lægge på hele tiden.
Artiklen fortsætter under billedet.

Voldsomt talent
Sportschefen fortæller, at det var tydeligt fra dag ét, at Bany var et ganske specielt talent, men at han skulle tage fra NordicBet Ligaen til England på blot et år, havde han ikke set komme.
– Jeg er overhovedet ikke overrasket over, at han er røget videre. Han har et meget voldsomt talent og kan nogle ting, som få fodboldspillere kan. Herudover er han en fantastisk dreng, der tager sig selv og fodbolden dybt seriøst. Vi er måske overrasket over, at det er gået så hurtigt, men jeg tror ikke det er det sidste vi hører til Tammer. Hans rejse er først lige begyndt.
Østerbro-klubben har formået at skyde flere store talenter afsted de senere år, og klubben bruger også mange ressourcer på talentudvikling.
– Det er en integreret del af vores forretningsmodel, at vi skal kunne sælge de unge spillere. Vi satser ret meget på de unge spillere, og så skal man også helst lykkes med én eller to indmellem for at få den investering tilbage.
– Det er det her et rigtig godt eksempel på. Vi har set flere af vores unge spillere ryge afsted som Sebastian Clemmensen, Abdullah Iqbal og Jeppe Erenbjerg. Det giver lidt blod på tanden til de andre unge i vores klub, at det kan lade sig gøre, siger sportschefen.
B.93 er lige nu nummer ti i NordicBet Ligaen.
LIVE
LIVE: Nyhed fra FC Midtjylland
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Deler nyt om fremtiden
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Tottenhams nedtur fortsætter
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Nu svarer David Nielsen
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER