Millionregn over dansk klub: ‘Det er imponerende’

B.93 kan se frem til mange millioner i klubkassen grundet Randers' salg af Tammer Bany til West Bromwich, og det er noget, der skaber stor glæde i Østerbro-klubben.



Hvis champagnepropperne springer i øjeblikket i B.93, er det med god grund.

NordicBet Liga-klubben kan nemlig se frem til et stort millionbeløb, da Randers-profilen Tammer Bany er røget til det store udland og West Bromwich.

Ifølge Tipsbladets oplysninger havde B.93 nemlig fået indskrevet en videresalgsklausul på hele 20 procent.

Derfor kan der vente cirka seks millioner kroner plus solidaritetspengene, da Bany er blevet handlet for 30 millioner ifølge Tipsbladet.

Østerbro-klubben har fulgt intenst med hele transfervinduet, og da Banys store skifte gik igennem, kunne jublen bryde løs.

– Det er altid rart, når vi ser vores egne spillere udvikle sig og komme videre i fodboldverdenen. Det er en solstrålehistorie, og det er en stor cadeau til alle dem, der har arbejdet med Tammer på akademiet og i og omkring førsteholdet.

– Vi var alle begejstrede, da vi læste nyheden, siger B.93’s sportschef Lars Lüthjohan, som ikke ønsker at bekræfte størrelsen af videresalgsklausulen, til Tipsbladet og tilføjer:

– Det er en stor ting. Man kan sige, at det er en meget hurtig karriere, som han har gjort sig. Han har taget en lidt anden rute, end hvad man normalt ser.

– Det er rart, at han faldt til i Randers FC rigtig hurtigt og tiltrak interesse fra udlandet. Det er imponerende. Det kan han godt være virkelig stolt af. Og rigtig godt arbejde af Randers også.

Hvad skal pengene bruges på?

– De indgår primært i driften, og vi kigger på lidt infrastruktur og forbedringer af forholdene omkring holdet. Det kan være alt fra forbedring af omklædningsrummet til finansiering af de løbende udgifter. Vi investerer generelt rigtig meget i forholdene omkring spillerne og forsøger at lægge på hele tiden.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Christian Midtgaard

Voldsomt talent

Sportschefen fortæller, at det var tydeligt fra dag ét, at Bany var et ganske specielt talent, men at han skulle tage fra NordicBet Ligaen til England på blot et år, havde han ikke set komme.

– Jeg er overhovedet ikke overrasket over, at han er røget videre. Han har et meget voldsomt talent og kan nogle ting, som få fodboldspillere kan. Herudover er han en fantastisk dreng, der tager sig selv og fodbolden dybt seriøst. Vi er måske overrasket over, at det er gået så hurtigt, men jeg tror ikke det er det sidste vi hører til Tammer. Hans rejse er først lige begyndt.

Østerbro-klubben har formået at skyde flere store talenter afsted de senere år, og klubben bruger også mange ressourcer på talentudvikling.

– Det er en integreret del af vores forretningsmodel, at vi skal kunne sælge de unge spillere. Vi satser ret meget på de unge spillere, og så skal man også helst lykkes med én eller to indmellem for at få den investering tilbage.

– Det er det her et rigtig godt eksempel på. Vi har set flere af vores unge spillere ryge afsted som Sebastian Clemmensen, Abdullah Iqbal og Jeppe Erenbjerg. Det giver lidt blod på tanden til de andre unge i vores klub, at det kan lade sig gøre, siger sportschefen.

B.93 er lige nu nummer ti i NordicBet Ligaen.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

FC København-transfer bremses af denne årsag

Tuchel klarmelder stor profil

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

De har spurgt på Gustav Isaksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

England – Argentina

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys