Hvis champagnepropperne springer i øjeblikket i B.93, er det med god grund.
NordicBet Liga-klubben kan nemlig se frem til et stort millionbeløb, da Randers-profilen Tammer Bany er røget til det store udland og West Bromwich.
Derfor kan der vente cirka seks millioner kroner plus solidaritetspengene, da Bany er blevet handlet for 30 millioner ifølge Tipsbladet.
Østerbro-klubben har fulgt intenst med hele transfervinduet, og da Banys store skifte gik igennem, kunne jublen bryde løs.
– Det er altid rart, når vi ser vores egne spillere udvikle sig og komme videre i fodboldverdenen. Det er en solstrålehistorie, og det er en stor cadeau til alle dem, der har arbejdet med Tammer på akademiet og i og omkring førsteholdet.
– Vi var alle begejstrede, da vi læste nyheden, siger B.93’s sportschef Lars Lüthjohan, som ikke ønsker at bekræfte størrelsen af videresalgsklausulen, til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er en stor ting. Man kan sige, at det er en meget hurtig karriere, som han har gjort sig. Han har taget en lidt anden rute, end hvad man normalt ser.
– Det er rart, at han faldt til i Randers FC rigtig hurtigt og tiltrak interesse fra udlandet. Det er imponerende. Det kan han godt være virkelig stolt af. Og rigtig godt arbejde af Randers også.
Hvad skal pengene bruges på?
– De indgår primært i driften, og vi kigger på lidt infrastruktur og forbedringer af forholdene omkring holdet. Det kan være alt fra forbedring af omklædningsrummet til finansiering af de løbende udgifter. Vi investerer generelt rigtig meget i forholdene omkring spillerne og forsøger at lægge på hele tiden.
Artiklen fortsætter under billedet.

Voldsomt talent
Sportschefen fortæller, at det var tydeligt fra dag ét, at Bany var et ganske specielt talent, men at han skulle tage fra NordicBet Ligaen til England på blot et år, havde han ikke set komme.
– Jeg er overhovedet ikke overrasket over, at han er røget videre. Han har et meget voldsomt talent og kan nogle ting, som få fodboldspillere kan. Herudover er han en fantastisk dreng, der tager sig selv og fodbolden dybt seriøst. Vi er måske overrasket over, at det er gået så hurtigt, men jeg tror ikke det er det sidste vi hører til Tammer. Hans rejse er først lige begyndt.
Østerbro-klubben har formået at skyde flere store talenter afsted de senere år, og klubben bruger også mange ressourcer på talentudvikling.
– Det er en integreret del af vores forretningsmodel, at vi skal kunne sælge de unge spillere. Vi satser ret meget på de unge spillere, og så skal man også helst lykkes med én eller to indmellem for at få den investering tilbage.
– Det er det her et rigtig godt eksempel på. Vi har set flere af vores unge spillere ryge afsted som Sebastian Clemmensen, Abdullah Iqbal og Jeppe Erenbjerg. Det giver lidt blod på tanden til de andre unge i vores klub, at det kan lade sig gøre, siger sportschefen.
B.93 er lige nu nummer ti i NordicBet Ligaen.
EKSKLUSIVT Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
EKSKLUSIVT Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Landstræner uenig med Ronaldo
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Superliga-profil får trænerlicens
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TOPNYHED
Drømmetransfer? Hold da op – vil være god for FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
Vil bygge statue af Messi
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør