Hvis champagnepropperne springer i øjeblikket i B.93, er det med god grund.
NordicBet Liga-klubben kan nemlig se frem til et stort millionbeløb, da Randers-profilen Tammer Bany er røget til det store udland og West Bromwich.
Derfor kan der vente cirka seks millioner kroner plus solidaritetspengene, da Bany er blevet handlet for 30 millioner ifølge Tipsbladet.
Østerbro-klubben har fulgt intenst med hele transfervinduet, og da Banys store skifte gik igennem, kunne jublen bryde løs.
– Det er altid rart, når vi ser vores egne spillere udvikle sig og komme videre i fodboldverdenen. Det er en solstrålehistorie, og det er en stor cadeau til alle dem, der har arbejdet med Tammer på akademiet og i og omkring førsteholdet.
– Vi var alle begejstrede, da vi læste nyheden, siger B.93’s sportschef Lars Lüthjohan, som ikke ønsker at bekræfte størrelsen af videresalgsklausulen, til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er en stor ting. Man kan sige, at det er en meget hurtig karriere, som han har gjort sig. Han har taget en lidt anden rute, end hvad man normalt ser.
– Det er rart, at han faldt til i Randers FC rigtig hurtigt og tiltrak interesse fra udlandet. Det er imponerende. Det kan han godt være virkelig stolt af. Og rigtig godt arbejde af Randers også.
Hvad skal pengene bruges på?
– De indgår primært i driften, og vi kigger på lidt infrastruktur og forbedringer af forholdene omkring holdet. Det kan være alt fra forbedring af omklædningsrummet til finansiering af de løbende udgifter. Vi investerer generelt rigtig meget i forholdene omkring spillerne og forsøger at lægge på hele tiden.
Artiklen fortsætter under billedet.

Voldsomt talent
Sportschefen fortæller, at det var tydeligt fra dag ét, at Bany var et ganske specielt talent, men at han skulle tage fra NordicBet Ligaen til England på blot et år, havde han ikke set komme.
– Jeg er overhovedet ikke overrasket over, at han er røget videre. Han har et meget voldsomt talent og kan nogle ting, som få fodboldspillere kan. Herudover er han en fantastisk dreng, der tager sig selv og fodbolden dybt seriøst. Vi er måske overrasket over, at det er gået så hurtigt, men jeg tror ikke det er det sidste vi hører til Tammer. Hans rejse er først lige begyndt.
Østerbro-klubben har formået at skyde flere store talenter afsted de senere år, og klubben bruger også mange ressourcer på talentudvikling.
– Det er en integreret del af vores forretningsmodel, at vi skal kunne sælge de unge spillere. Vi satser ret meget på de unge spillere, og så skal man også helst lykkes med én eller to indmellem for at få den investering tilbage.
– Det er det her et rigtig godt eksempel på. Vi har set flere af vores unge spillere ryge afsted som Sebastian Clemmensen, Abdullah Iqbal og Jeppe Erenbjerg. Det giver lidt blod på tanden til de andre unge i vores klub, at det kan lade sig gøre, siger sportschefen.
B.93 er lige nu nummer ti i NordicBet Ligaen.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Dårligste statistik i Tottenhams historie
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’