Med lørdagens nederlag til Leicester har Liverpool nu tabt klubbens tre seneste kampe.
Og der er flere spillere på Jürgen Klopps hold, der gennemgår en svær tid. Sådan lyder det nu fra talkSPORT-eksperten Tony Cascarino, der først og fremmest græmmer sig over Alissons kiks ved Jamie Vardys 2-1-mål, hvor brasilianeren endte på en meget mislykket skovtur.
– Alisson… som jeg har sagt før, så taber han hovedet. Han bør holde sig til målmandsspil. Jeg kan faktisk ikke bebrejde ham for et mål, hvor han har kikset, hvad rent målmandsspil angår. Jeg kan ikke huske en afslutning, hvor bolden røg under ham eller den slags. Han lavede en utrolig redning efter 2-1-målet, lød det fra Cascarino.
– Han er en fremragende målmand. Men lad være med at gøre ting, der kan skabe problemer for holdet og som kan koste mål. For det er en del af jobbet som målmand.
Alexander-Arnold er blevet overløbet
Alisson er dog ikke den eneste i Liverpool-defensiven, der har det svært for tiden, lyder det fra Cascarino.
– Det har været en smule åbenlyst, og de talte også om det før kampen. Når du er inde i en periode, hvor tingene ikke går godt, så har spillerne en tendens til at gå efter den lette løsning. Sådan tænkte Liverpool-spillerne aldrig sidste år. Førsteprioriteten var altid en svær aflevering, måske en stikning ind imellem midterforsvarerne og backen.
– Jeg er nødt til at sige, at modstanderne går en del efter Trent (Alexander-Arnold, red.). Marcus Rashford gjorde det, da han kom ind bag Trent, i kampen mod Manchester United. Jeg vil også sige, at Raheem Sterling gjorde det, da de mødte Manchester City. Og jeg synes også, at Harvey Barnes (Leicester-angriber, red.) havde held med det et par gange. Især til sidst i kampen. Modstanderne har forsøgt at udnytte ham på den position. Det er der flere hold, der har gjort.
Liverpools næste kamp er tirsdag, hvor der venter en 1/8-finale i Champions League mod Yussuf Poulsen og RB Leipzig. Kampen er blevet flyttet fra Tyskland til Budapest i Ungarn. Liverpools næste kamp i Premier League er på lørdag, hvor Carlo Ancelottis Everton-mandskab gæster Anfield.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
TRANSFER
