Mortensen når milepæl i AGF’s åbningsfest mod AaB

Patrick Mortensen rundede 100 superligamål, da AGF slog AaB 4-0 på sin nye hjemmebane i Vejlby.



AGF har fået en drømmestart på 2025 og på tilværelsen på sit nye midlertidige stadion i Vejlby.

Foran fyldte mobiltribuner vandt Uwe Röslers udvalgte 4-0 over AaB og konsoliderede dermed sin tredjeplads i Superligaen efter FC København og FC Midtjylland.

Nordjyderne fik på grund af en frossen bane udsat sin åbningskamp mod FC Nordsjælland i sidste uge, mens AGF på udebane bankede Sønderjyske 4-1 efter blandt andet et hattrick af Patrick Mortensen.

Og ligatopscoreren var med to træffere mod AaB igen i hopla. Med sin anden scoring rundede den 35-årige angriber endda 100 superligamål.

Også Mikael Andersson kom på tavlen igen efter at have åbnet sin 2025-konto mod Sønderjyske. Den islandske landsholdsspiller var desuden involveret i opgørets øvrige tre mål.

Generelt stod der AGF på det hele. I fraværet af sin karantæneramte cheftræner, Menno van Dam, kom nordjyderne aldrig ud af sit vinterhi.

Stopperen Frederik Tingager havde et forsøg på overliggeren i en dominerende indledning, som Mortensen efter 20 minutter kronede med den første scoring på det midlertidige stadion.

Og det var lidt af et pragtmål. Andersson slog et fladt indlæg, Tobias Bech sprang over bolden og lod Mortensen sætte bolden i nettet for 99. gang i Superligaen.

Det burde være blevet til mere inden pausen, men AGF gemte sine godter til starten af anden halvleg.

Her øgede Andersson til 2-0 efter oplæg af spilintelligente Bech, og lidt derefter forvandlede Mortensen ved bageste stolpe Anderssons afrettede indlæg til 3-0 og en personlig milepæl.

Derved var kampen afgjort, og allerede midtvejs gennem anden halvleg fik Mortensen samt den rutinerede forsvarsspiller Henrik Dalsgaard fyraften, så de står helt skarpt til AGF’s besøg hos Randers FC fredag.

Andersson blev på banen, og efter 71 minutter sendte han fra højre kant for tredje gang et fladt indlæg i feltet, der endte med en scoring.

Denne gang var det AaB’s senegalesiske stopper Oumar Diakhite, som klodset stødte bolden ind i eget net.

AaB’s første mulighed for revanche for den tandløse præstation kommer onsdag i det udsatte opgør mod FC Nordsjælland i Aalborg. Søndag kommer FC København på besøg samme sted.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Premier League-klub går all-in

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Millionregn over ‘PC’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’