Mortensen når milepæl i AGF’s åbningsfest mod AaB

Patrick Mortensen rundede 100 superligamål, da AGF slog AaB 4-0 på sin nye hjemmebane i Vejlby.



AGF har fået en drømmestart på 2025 og på tilværelsen på sit nye midlertidige stadion i Vejlby.

Foran fyldte mobiltribuner vandt Uwe Röslers udvalgte 4-0 over AaB og konsoliderede dermed sin tredjeplads i Superligaen efter FC København og FC Midtjylland.

Nordjyderne fik på grund af en frossen bane udsat sin åbningskamp mod FC Nordsjælland i sidste uge, mens AGF på udebane bankede Sønderjyske 4-1 efter blandt andet et hattrick af Patrick Mortensen.

Og ligatopscoreren var med to træffere mod AaB igen i hopla. Med sin anden scoring rundede den 35-årige angriber endda 100 superligamål.

Også Mikael Andersson kom på tavlen igen efter at have åbnet sin 2025-konto mod Sønderjyske. Den islandske landsholdsspiller var desuden involveret i opgørets øvrige tre mål.

Generelt stod der AGF på det hele. I fraværet af sin karantæneramte cheftræner, Menno van Dam, kom nordjyderne aldrig ud af sit vinterhi.

Stopperen Frederik Tingager havde et forsøg på overliggeren i en dominerende indledning, som Mortensen efter 20 minutter kronede med den første scoring på det midlertidige stadion.

Og det var lidt af et pragtmål. Andersson slog et fladt indlæg, Tobias Bech sprang over bolden og lod Mortensen sætte bolden i nettet for 99. gang i Superligaen.

Det burde være blevet til mere inden pausen, men AGF gemte sine godter til starten af anden halvleg.

Her øgede Andersson til 2-0 efter oplæg af spilintelligente Bech, og lidt derefter forvandlede Mortensen ved bageste stolpe Anderssons afrettede indlæg til 3-0 og en personlig milepæl.

Derved var kampen afgjort, og allerede midtvejs gennem anden halvleg fik Mortensen samt den rutinerede forsvarsspiller Henrik Dalsgaard fyraften, så de står helt skarpt til AGF’s besøg hos Randers FC fredag.

Andersson blev på banen, og efter 71 minutter sendte han fra højre kant for tredje gang et fladt indlæg i feltet, der endte med en scoring.

Denne gang var det AaB’s senegalesiske stopper Oumar Diakhite, som klodset stødte bolden ind i eget net.

AaB’s første mulighed for revanche for den tandløse præstation kommer onsdag i det udsatte opgør mod FC Nordsjælland i Aalborg. Søndag kommer FC København på besøg samme sted.

/ritzau/



Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Det var vanvittigt brutalt!

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Manchester United dummede sig mod West Ham

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

– Det har man nok aldrig set før

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Danske klubber vil have ham

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

På rov i FC København

Frank reddet i døende sekunder

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Froholdt får kæmpe hæder

Dybt skuffet og trist

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?