Mortensen når milepæl i AGF’s åbningsfest mod AaB

Patrick Mortensen rundede 100 superligamål, da AGF slog AaB 4-0 på sin nye hjemmebane i Vejlby.



AGF har fået en drømmestart på 2025 og på tilværelsen på sit nye midlertidige stadion i Vejlby.

Foran fyldte mobiltribuner vandt Uwe Röslers udvalgte 4-0 over AaB og konsoliderede dermed sin tredjeplads i Superligaen efter FC København og FC Midtjylland.

Nordjyderne fik på grund af en frossen bane udsat sin åbningskamp mod FC Nordsjælland i sidste uge, mens AGF på udebane bankede Sønderjyske 4-1 efter blandt andet et hattrick af Patrick Mortensen.

Og ligatopscoreren var med to træffere mod AaB igen i hopla. Med sin anden scoring rundede den 35-årige angriber endda 100 superligamål.

Også Mikael Andersson kom på tavlen igen efter at have åbnet sin 2025-konto mod Sønderjyske. Den islandske landsholdsspiller var desuden involveret i opgørets øvrige tre mål.

Generelt stod der AGF på det hele. I fraværet af sin karantæneramte cheftræner, Menno van Dam, kom nordjyderne aldrig ud af sit vinterhi.

Stopperen Frederik Tingager havde et forsøg på overliggeren i en dominerende indledning, som Mortensen efter 20 minutter kronede med den første scoring på det midlertidige stadion.

Og det var lidt af et pragtmål. Andersson slog et fladt indlæg, Tobias Bech sprang over bolden og lod Mortensen sætte bolden i nettet for 99. gang i Superligaen.

Det burde være blevet til mere inden pausen, men AGF gemte sine godter til starten af anden halvleg.

Her øgede Andersson til 2-0 efter oplæg af spilintelligente Bech, og lidt derefter forvandlede Mortensen ved bageste stolpe Anderssons afrettede indlæg til 3-0 og en personlig milepæl.

Derved var kampen afgjort, og allerede midtvejs gennem anden halvleg fik Mortensen samt den rutinerede forsvarsspiller Henrik Dalsgaard fyraften, så de står helt skarpt til AGF’s besøg hos Randers FC fredag.

Andersson blev på banen, og efter 71 minutter sendte han fra højre kant for tredje gang et fladt indlæg i feltet, der endte med en scoring.

Denne gang var det AaB’s senegalesiske stopper Oumar Diakhite, som klodset stødte bolden ind i eget net.

AaB’s første mulighed for revanche for den tandløse præstation kommer onsdag i det udsatte opgør mod FC Nordsjælland i Aalborg. Søndag kommer FC København på besøg samme sted.

/ritzau/





Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’


Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Ny cheftræner stort set på plads i United

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Afviser millionbud fra Brøndby

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Mareridt for FC Augsburg

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Meldes på vej mod nyt skifte

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Mohamed Daramy vender tilbage

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Juventus kørte Cremonese over

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Frendrup scorer for første gang i et år

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco