Lørdag udviklede sig til en voldsomt chokerende dag, og også Christian Eriksens tidligere træner var selvsagt stærkt påvirket af dramaet i Parken, hvor den tidligere Tottenham-stjerne fik hjertestop under EM-kampen mod Finland.
Forud for opgøret mellem England og Kroatien havde José Mourinho således svært ved at koncentrere sig om braget på Wembley, selvom han fungerer som ekspert for talkSPORT under EM.
– I dag kan jeg ikke stoppe med at tænke på, hvad der skete i går. Jeg mener, at det er en dag, hvor vi skal fejre, fremfor at være triste. Forhåbentligt bevægede fodbold sig i en retning, hvor organisationen, protokollerne og niveauet hos lægerne og specialisterne… jeg tror også, at Gud kiggede på i det øjeblik. Alle de ting til sammen gjorde, at Christian stadig er i blandt os, så han kan være i live og være sammen med sin familie, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra José Mourinho.
– Det var meget vigtigere end fodbold, men samtidig mener jeg, at det også viste os fodboldens gode værdier. Kærligheden, solidariteten og familieånden. Det handlede ikke kun om hans familie, men også om fodboldfamilien. Fodbold forbinder mennesker. Jeg bad i går, jeg græd i går. Men hvor mange millioner mennesker gjorde ikke det, over hele verden? Mange, tror jeg, for fodbold kan bringe folk sammen.
– Fodbold bragte folk sammen i går, af de forkerte årsager. Og i sidste ende kan vi juble over, at Christian er i live. Jeg har selvfølgelig ikke talt med ham, men jeg talte med Pierre-Emile Højbjerg i morges. Og Pierre er meget positiv omkring Christian. Der er gode nyheder, så jeg mener, at vi bør være glade nu.
José Mourinho nåede at være chef for Christian Eriksen fra november 2019 til januar 2020, hvor den danske landsholdsstjerne skiftede Tottenham ud med Inter.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Tuchel forsvarer sin taktik
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Messi sætter ord på vildt drama
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører Dario Dumic-plan
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
