Mourinho om Kanes særlige straffesparksrutine: – Jeg elsker det

De fleste engelske fans krydser nok fingre for, at aftenens EM-ottendedelsfinale mod Tyskland ikke skal afgøres i en straffesparkskonkurrence. Men de kan trods alt trøste sig med, at Harry Kane møder velforberedt op, hvis det skal afgøres fra pletten.



England er to gange tidligere blevet sendt ud af en slutrunde efter en straffesparkskonkurrence mod Tyskland, men ifølge José Mourinho kan de engelske fans glæde sig over, at Harry Kane har en glimrende straffesparksrutine. 

Forud for aftenens EM-ottendedelsfinale mellem England og Tyskland har den tidligere Tottenham-boss således afsløret, at den engelske landsholdskaptajn forbereder sig særdeles grundigt, når det kommer til straffespark. 

– Hvad Harry Kane angår, så lærte jeg noget om Harry. Nemlig, at når han tager afsted til en kamp, så ved han allerede, hvor han vil sparke bolden hen, hvis han får et straffespark. Han tager ikke en beslutning i sidste øjeblik, og han ændrer ikke mening i sidste øjeblik, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra José Mourinho.

– Harry beslutter sig før kampen eller et par dage før kampen. Han beslutter sig for, hvordan han vil tage det. Og derefter bruger han tre eller fire dage på at øve sig på det spark. Og det elsker jeg bare. For én ting er at tage et straffespark i en normal kamp. En anden ting er at skulle tage en beslutning om et straffespark af den her vigtighed. 

– Der er pres nok på i forvejen. Hele dit centralnervesystem er formentligt ikke klar til, at du efter 120 minutter kan gå til pletten og være fuldstændigt cool og frisk og tage et kig på målmanden og tage en beslutning ud fra målmandens bevægelser. Jeg mener, at du er nødt til at tage en beslutning på forhånd. 

Dårlig statistik
José Mourinho peger på, at han formentligt er en af de toptrænere, der har tabt flest straffesparkskonkurrencer.

– Jeg tror, at mine spillere, der har brændt straffespark i disse afgørende situationer var spillere, der ændrede mening i deres opløb, lyder det fra portugiseren. 

England har tidligere været involveret i ni straffesparkskonkurrencer: Fire i VM-regi, fire i EM-regi og en enkelt i Nations League-regi. 

Inden den vundne straffesparkskonkurrence mod Colombia under VM 2018 havde England tabt deres forudgående fem straffesparkskonkurrencer – mod henholdsvis Tyskland (EM 1996), Argentina (VM 1998), Portugal (EM 2004 og VM 2006) og Italien (EM 2012).







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage