N’Doye og co. er Europas målkonger

Dame N’Doye og hans senegalesiske landsmænd har for alvor indtaget topscorerlisterne rundt om i Europa i denne sæson.



Med indtil videre 22 sæsonscoringer er FC Københavns Dame N’Doye suveræn topscorer i den danske Superliga. Den senegalesiske angriber er ligaens mest dominerende spiller netop nu, og hans måltotal brager i vejret. Otte mål i de seneste fem kampe taler sit tydelige sprog.

Læs også: N’Doye jagter syv spillere

Men Dame N’Doye er ikke den eneste angriber fra det vestafrikanske land Senegal, som scorer mål på stribe. Faktisk dominerer FCK-angriberens landsmænd topscorerlister overalt i Europa.

En gammel kending af dansk fodbold, Djiby Fall, satte ild til den norske liga i sidste sæson, hvor han blev topscorer med 16 sæsonmål. Men også i større ligaer end den norske og danske, scorer de senegalesiske angribere mål på samlebånd. Topscoreren i den franske liga hedder, Moussa Sow, er også senegaleser, og han har i denne sæson gjort sit til at gøre Lille til franske mestre med hele 21 scoringer.

Læs også: – N’Doye har Premier League-niveau

Men her stopper tendensen ikke. Nummer to på topscorerlisten i Tyskland, Freiburgs Papiss Demba Cissé (22 mål i sæsonen), stammer også fra det vestafrikanske land, og det samme gør den livsfarlige Fenerbahce-angriber Mamadou Niang, der har nettet 15 gange for Istanbul-klubben i sæsonen 2010/2011. Men hvordan kan et afrikansk land med 12,5 millioner indbyggere skabe så mange angribere, der dominerer i de europæiske ligaer?

– Det er et godt spørgsmål. Jeg har også tænkt over det selv, og når jeg taler med klubber rundt omkring i Europa, tøver jeg ikke med at nævne det, siger Nikolaj Sonne, der er scout og rådgiver for agentfirmaet Latigra Football, til tipsbladet.dk.

Latigra Football og Nikolaj Sonne repræsenterer spillere som den tidligere Randers- og OB-topscorer Djiby Fall samt Ousmane Sarr og Tidiane Sane, der fortsat slår deres folder i Randers. Det var også Latigra Football, som skaffede Alioune Kebe til AC Horsens og ikke mindst Dame N’Doye til FC København. Firmaet har specialiseret sig i at hente spillere fra Afrika – især Senegal – til Europa, og har derfor fingeren på fodboldpulsen i det vestafrikanske land.

Læs også: N’Doye og co. knuser danskerne

– Senegaleserne er meget velopdragne, men de hviler også meget i sig selv. De har en god balance mellem fællesskab og selvtillid. De tror meget på sig selv, og de er aldrig i tvivl om, at de er gode nok. Ofte er det sådan, at hvis de er på bænken, er det trænerens fejl. Ikke deres egen, mener de, forklarer Nikolaj Sonne, der har rejst meget i Senegal.

Fysiske pragteksemplarer
Rent psykisk har de altså egenskaberne til at blive gode angribere. Og det samme gør sig gældende, når det handler om det fysiske aspekt.

– Senegaleserne har mange gode fysiske egenskaber, som især er fordelagtige for angribere. De er ofte bredere, hurtigere og stærkere end andre afrikanske folk. Ja, lidt mere gazelle-agtige, fortæller Sonne, der ser endnu en grund til, at de europæiske topscorerlister i denne sæson er så godt besat med senegalesiske angribere.

– Senegal har en tæt forbindelse til Frankrig, og mange af de fodboldspillere, som kommer herfra, kommer ind i den franske fodboldskole på et tidspunkt. Og den franske fodboldskole er uden tvivl blandt de allerbedste i verden, siger han.

Superligaen er i dag hjemsted for fire senegalesere, som alle er kommet til hertil via Nikolaj Sonne og Latigra Football. Men i næste sæson får Dame N’Doye, Alioune Kebe, Tidiane Sane og Ousmane Sarr sandsynligvis selskab af flere landsmænd, som kommer ridende til  Danmark på bølgen af Senegals øjeblikkelige succes i europæisk fodbold.

– Jeg håber, vi får flere senegalesere at se i Superligaen i næste sæson. Vi arbejder på at få nogle nogle stykker herop. Hvis vi er heldige, får vi tre nye senegalesiske angribere at se i næste sæson. Hvis vi er uheldige, kommer der ingen, slutter Nikolaj Sonne.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Nedtur for Mikkel Damsgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Viaplay deler stor nyhed

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil