Med indtil videre 22 sæsonscoringer er FC Københavns Dame N’Doye suveræn topscorer i den danske Superliga. Den senegalesiske angriber er ligaens mest dominerende spiller netop nu, og hans måltotal brager i vejret. Otte mål i de seneste fem kampe taler sit tydelige sprog.
Læs også: N’Doye jagter syv spillere
Men Dame N’Doye er ikke den eneste angriber fra det vestafrikanske land Senegal, som scorer mål på stribe. Faktisk dominerer FCK-angriberens landsmænd topscorerlister overalt i Europa.
En gammel kending af dansk fodbold, Djiby Fall, satte ild til den norske liga i sidste sæson, hvor han blev topscorer med 16 sæsonmål. Men også i større ligaer end den norske og danske, scorer de senegalesiske angribere mål på samlebånd. Topscoreren i den franske liga hedder, Moussa Sow, er også senegaleser, og han har i denne sæson gjort sit til at gøre Lille til franske mestre med hele 21 scoringer.
Læs også: – N’Doye har Premier League-niveau
Men her stopper tendensen ikke. Nummer to på topscorerlisten i Tyskland, Freiburgs Papiss Demba Cissé (22 mål i sæsonen), stammer også fra det vestafrikanske land, og det samme gør den livsfarlige Fenerbahce-angriber Mamadou Niang, der har nettet 15 gange for Istanbul-klubben i sæsonen 2010/2011. Men hvordan kan et afrikansk land med 12,5 millioner indbyggere skabe så mange angribere, der dominerer i de europæiske ligaer?
– Det er et godt spørgsmål. Jeg har også tænkt over det selv, og når jeg taler med klubber rundt omkring i Europa, tøver jeg ikke med at nævne det, siger Nikolaj Sonne, der er scout og rådgiver for agentfirmaet Latigra Football, til tipsbladet.dk.
Latigra Football og Nikolaj Sonne repræsenterer spillere som den tidligere Randers- og OB-topscorer Djiby Fall samt Ousmane Sarr og Tidiane Sane, der fortsat slår deres folder i Randers. Det var også Latigra Football, som skaffede Alioune Kebe til AC Horsens og ikke mindst Dame N’Doye til FC København. Firmaet har specialiseret sig i at hente spillere fra Afrika – især Senegal – til Europa, og har derfor fingeren på fodboldpulsen i det vestafrikanske land.
Læs også: N’Doye og co. knuser danskerne
– Senegaleserne er meget velopdragne, men de hviler også meget i sig selv. De har en god balance mellem fællesskab og selvtillid. De tror meget på sig selv, og de er aldrig i tvivl om, at de er gode nok. Ofte er det sådan, at hvis de er på bænken, er det trænerens fejl. Ikke deres egen, mener de, forklarer Nikolaj Sonne, der har rejst meget i Senegal.
Fysiske pragteksemplarer
Rent psykisk har de altså egenskaberne til at blive gode angribere. Og det samme gør sig gældende, når det handler om det fysiske aspekt.
– Senegaleserne har mange gode fysiske egenskaber, som især er fordelagtige for angribere. De er ofte bredere, hurtigere og stærkere end andre afrikanske folk. Ja, lidt mere gazelle-agtige, fortæller Sonne, der ser endnu en grund til, at de europæiske topscorerlister i denne sæson er så godt besat med senegalesiske angribere.
– Senegal har en tæt forbindelse til Frankrig, og mange af de fodboldspillere, som kommer herfra, kommer ind i den franske fodboldskole på et tidspunkt. Og den franske fodboldskole er uden tvivl blandt de allerbedste i verden, siger han.
Superligaen er i dag hjemsted for fire senegalesere, som alle er kommet til hertil via Nikolaj Sonne og Latigra Football. Men i næste sæson får Dame N’Doye, Alioune Kebe, Tidiane Sane og Ousmane Sarr sandsynligvis selskab af flere landsmænd, som kommer ridende til Danmark på bølgen af Senegals øjeblikkelige succes i europæisk fodbold.
– Jeg håber, vi får flere senegalesere at se i Superligaen i næste sæson. Vi arbejder på at få nogle nogle stykker herop. Hvis vi er heldige, får vi tre nye senegalesiske angribere at se i næste sæson. Hvis vi er uheldige, kommer der ingen, slutter Nikolaj Sonne.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
‘Det er dramatisk!’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW