N’Doye og co. er Europas målkonger

Dame N’Doye og hans senegalesiske landsmænd har for alvor indtaget topscorerlisterne rundt om i Europa i denne sæson.



Med indtil videre 22 sæsonscoringer er FC Københavns Dame N’Doye suveræn topscorer i den danske Superliga. Den senegalesiske angriber er ligaens mest dominerende spiller netop nu, og hans måltotal brager i vejret. Otte mål i de seneste fem kampe taler sit tydelige sprog.

Læs også: N’Doye jagter syv spillere

Men Dame N’Doye er ikke den eneste angriber fra det vestafrikanske land Senegal, som scorer mål på stribe. Faktisk dominerer FCK-angriberens landsmænd topscorerlister overalt i Europa.

En gammel kending af dansk fodbold, Djiby Fall, satte ild til den norske liga i sidste sæson, hvor han blev topscorer med 16 sæsonmål. Men også i større ligaer end den norske og danske, scorer de senegalesiske angribere mål på samlebånd. Topscoreren i den franske liga hedder, Moussa Sow, er også senegaleser, og han har i denne sæson gjort sit til at gøre Lille til franske mestre med hele 21 scoringer.

Læs også: – N’Doye har Premier League-niveau

Men her stopper tendensen ikke. Nummer to på topscorerlisten i Tyskland, Freiburgs Papiss Demba Cissé (22 mål i sæsonen), stammer også fra det vestafrikanske land, og det samme gør den livsfarlige Fenerbahce-angriber Mamadou Niang, der har nettet 15 gange for Istanbul-klubben i sæsonen 2010/2011. Men hvordan kan et afrikansk land med 12,5 millioner indbyggere skabe så mange angribere, der dominerer i de europæiske ligaer?

– Det er et godt spørgsmål. Jeg har også tænkt over det selv, og når jeg taler med klubber rundt omkring i Europa, tøver jeg ikke med at nævne det, siger Nikolaj Sonne, der er scout og rådgiver for agentfirmaet Latigra Football, til tipsbladet.dk.

Latigra Football og Nikolaj Sonne repræsenterer spillere som den tidligere Randers- og OB-topscorer Djiby Fall samt Ousmane Sarr og Tidiane Sane, der fortsat slår deres folder i Randers. Det var også Latigra Football, som skaffede Alioune Kebe til AC Horsens og ikke mindst Dame N’Doye til FC København. Firmaet har specialiseret sig i at hente spillere fra Afrika – især Senegal – til Europa, og har derfor fingeren på fodboldpulsen i det vestafrikanske land.

Læs også: N’Doye og co. knuser danskerne

– Senegaleserne er meget velopdragne, men de hviler også meget i sig selv. De har en god balance mellem fællesskab og selvtillid. De tror meget på sig selv, og de er aldrig i tvivl om, at de er gode nok. Ofte er det sådan, at hvis de er på bænken, er det trænerens fejl. Ikke deres egen, mener de, forklarer Nikolaj Sonne, der har rejst meget i Senegal.

Fysiske pragteksemplarer
Rent psykisk har de altså egenskaberne til at blive gode angribere. Og det samme gør sig gældende, når det handler om det fysiske aspekt.

– Senegaleserne har mange gode fysiske egenskaber, som især er fordelagtige for angribere. De er ofte bredere, hurtigere og stærkere end andre afrikanske folk. Ja, lidt mere gazelle-agtige, fortæller Sonne, der ser endnu en grund til, at de europæiske topscorerlister i denne sæson er så godt besat med senegalesiske angribere.

– Senegal har en tæt forbindelse til Frankrig, og mange af de fodboldspillere, som kommer herfra, kommer ind i den franske fodboldskole på et tidspunkt. Og den franske fodboldskole er uden tvivl blandt de allerbedste i verden, siger han.

Superligaen er i dag hjemsted for fire senegalesere, som alle er kommet til hertil via Nikolaj Sonne og Latigra Football. Men i næste sæson får Dame N’Doye, Alioune Kebe, Tidiane Sane og Ousmane Sarr sandsynligvis selskab af flere landsmænd, som kommer ridende til  Danmark på bølgen af Senegals øjeblikkelige succes i europæisk fodbold.

– Jeg håber, vi får flere senegalesere at se i Superligaen i næste sæson. Vi arbejder på at få nogle nogle stykker herop. Hvis vi er heldige, får vi tre nye senegalesiske angribere at se i næste sæson. Hvis vi er uheldige, kommer der ingen, slutter Nikolaj Sonne.





LIVE

TransferLIVE: Yoram Zague skal væk fra PSG

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

FC København tjente millioner tirsdag aften



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby-transfer glippet

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Store ord om Roony Bardghji



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Angriber meldes tæt på

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Højlund roser FC Københavns fans

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Kommer til AGF efter monstersæson

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Brøndby præsenterer stor profil

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller