N’Doye og co. er Europas målkonger

Dame N’Doye og hans senegalesiske landsmænd har for alvor indtaget topscorerlisterne rundt om i Europa i denne sæson.



Med indtil videre 22 sæsonscoringer er FC Københavns Dame N’Doye suveræn topscorer i den danske Superliga. Den senegalesiske angriber er ligaens mest dominerende spiller netop nu, og hans måltotal brager i vejret. Otte mål i de seneste fem kampe taler sit tydelige sprog.

Læs også: N’Doye jagter syv spillere

Men Dame N’Doye er ikke den eneste angriber fra det vestafrikanske land Senegal, som scorer mål på stribe. Faktisk dominerer FCK-angriberens landsmænd topscorerlister overalt i Europa.

En gammel kending af dansk fodbold, Djiby Fall, satte ild til den norske liga i sidste sæson, hvor han blev topscorer med 16 sæsonmål. Men også i større ligaer end den norske og danske, scorer de senegalesiske angribere mål på samlebånd. Topscoreren i den franske liga hedder, Moussa Sow, er også senegaleser, og han har i denne sæson gjort sit til at gøre Lille til franske mestre med hele 21 scoringer.

Læs også: – N’Doye har Premier League-niveau

Men her stopper tendensen ikke. Nummer to på topscorerlisten i Tyskland, Freiburgs Papiss Demba Cissé (22 mål i sæsonen), stammer også fra det vestafrikanske land, og det samme gør den livsfarlige Fenerbahce-angriber Mamadou Niang, der har nettet 15 gange for Istanbul-klubben i sæsonen 2010/2011. Men hvordan kan et afrikansk land med 12,5 millioner indbyggere skabe så mange angribere, der dominerer i de europæiske ligaer?

– Det er et godt spørgsmål. Jeg har også tænkt over det selv, og når jeg taler med klubber rundt omkring i Europa, tøver jeg ikke med at nævne det, siger Nikolaj Sonne, der er scout og rådgiver for agentfirmaet Latigra Football, til tipsbladet.dk.

Latigra Football og Nikolaj Sonne repræsenterer spillere som den tidligere Randers- og OB-topscorer Djiby Fall samt Ousmane Sarr og Tidiane Sane, der fortsat slår deres folder i Randers. Det var også Latigra Football, som skaffede Alioune Kebe til AC Horsens og ikke mindst Dame N’Doye til FC København. Firmaet har specialiseret sig i at hente spillere fra Afrika – især Senegal – til Europa, og har derfor fingeren på fodboldpulsen i det vestafrikanske land.

Læs også: N’Doye og co. knuser danskerne

– Senegaleserne er meget velopdragne, men de hviler også meget i sig selv. De har en god balance mellem fællesskab og selvtillid. De tror meget på sig selv, og de er aldrig i tvivl om, at de er gode nok. Ofte er det sådan, at hvis de er på bænken, er det trænerens fejl. Ikke deres egen, mener de, forklarer Nikolaj Sonne, der har rejst meget i Senegal.

Fysiske pragteksemplarer
Rent psykisk har de altså egenskaberne til at blive gode angribere. Og det samme gør sig gældende, når det handler om det fysiske aspekt.

– Senegaleserne har mange gode fysiske egenskaber, som især er fordelagtige for angribere. De er ofte bredere, hurtigere og stærkere end andre afrikanske folk. Ja, lidt mere gazelle-agtige, fortæller Sonne, der ser endnu en grund til, at de europæiske topscorerlister i denne sæson er så godt besat med senegalesiske angribere.

– Senegal har en tæt forbindelse til Frankrig, og mange af de fodboldspillere, som kommer herfra, kommer ind i den franske fodboldskole på et tidspunkt. Og den franske fodboldskole er uden tvivl blandt de allerbedste i verden, siger han.

Superligaen er i dag hjemsted for fire senegalesere, som alle er kommet til hertil via Nikolaj Sonne og Latigra Football. Men i næste sæson får Dame N’Doye, Alioune Kebe, Tidiane Sane og Ousmane Sarr sandsynligvis selskab af flere landsmænd, som kommer ridende til  Danmark på bølgen af Senegals øjeblikkelige succes i europæisk fodbold.

– Jeg håber, vi får flere senegalesere at se i Superligaen i næste sæson. Vi arbejder på at få nogle nogle stykker herop. Hvis vi er heldige, får vi tre nye senegalesiske angribere at se i næste sæson. Hvis vi er uheldige, kommer der ingen, slutter Nikolaj Sonne.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Kasper Dolberg i choktransfer?

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

– Han fik et lortetilbud fra OB

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

‘Min tid i FC København var helt perfekt’



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Simeone fatter det ikke

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Langer ud efter Superliga-stjerne

OB – FC Fredericia

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

FC Nordsjælland – Brøndby IF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Blandt dette årtusindes bedste

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Højlund stjæler overskrifter

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Spotpris – så billig er Højbjerg

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Viborg FF – AGF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vejle Boldklub – Randers FC

Roser Superliga-træners søn

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Transferpres på Albert Grønbæk

AaB i vildt comeback

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad