N’Doye og co. er Europas målkonger

Dame N’Doye og hans senegalesiske landsmænd har for alvor indtaget topscorerlisterne rundt om i Europa i denne sæson.



Med indtil videre 22 sæsonscoringer er FC Københavns Dame N’Doye suveræn topscorer i den danske Superliga. Den senegalesiske angriber er ligaens mest dominerende spiller netop nu, og hans måltotal brager i vejret. Otte mål i de seneste fem kampe taler sit tydelige sprog.

Læs også: N’Doye jagter syv spillere

Men Dame N’Doye er ikke den eneste angriber fra det vestafrikanske land Senegal, som scorer mål på stribe. Faktisk dominerer FCK-angriberens landsmænd topscorerlister overalt i Europa.

En gammel kending af dansk fodbold, Djiby Fall, satte ild til den norske liga i sidste sæson, hvor han blev topscorer med 16 sæsonmål. Men også i større ligaer end den norske og danske, scorer de senegalesiske angribere mål på samlebånd. Topscoreren i den franske liga hedder, Moussa Sow, er også senegaleser, og han har i denne sæson gjort sit til at gøre Lille til franske mestre med hele 21 scoringer.

Læs også: – N’Doye har Premier League-niveau

Men her stopper tendensen ikke. Nummer to på topscorerlisten i Tyskland, Freiburgs Papiss Demba Cissé (22 mål i sæsonen), stammer også fra det vestafrikanske land, og det samme gør den livsfarlige Fenerbahce-angriber Mamadou Niang, der har nettet 15 gange for Istanbul-klubben i sæsonen 2010/2011. Men hvordan kan et afrikansk land med 12,5 millioner indbyggere skabe så mange angribere, der dominerer i de europæiske ligaer?

– Det er et godt spørgsmål. Jeg har også tænkt over det selv, og når jeg taler med klubber rundt omkring i Europa, tøver jeg ikke med at nævne det, siger Nikolaj Sonne, der er scout og rådgiver for agentfirmaet Latigra Football, til tipsbladet.dk.

Latigra Football og Nikolaj Sonne repræsenterer spillere som den tidligere Randers- og OB-topscorer Djiby Fall samt Ousmane Sarr og Tidiane Sane, der fortsat slår deres folder i Randers. Det var også Latigra Football, som skaffede Alioune Kebe til AC Horsens og ikke mindst Dame N’Doye til FC København. Firmaet har specialiseret sig i at hente spillere fra Afrika – især Senegal – til Europa, og har derfor fingeren på fodboldpulsen i det vestafrikanske land.

Læs også: N’Doye og co. knuser danskerne

– Senegaleserne er meget velopdragne, men de hviler også meget i sig selv. De har en god balance mellem fællesskab og selvtillid. De tror meget på sig selv, og de er aldrig i tvivl om, at de er gode nok. Ofte er det sådan, at hvis de er på bænken, er det trænerens fejl. Ikke deres egen, mener de, forklarer Nikolaj Sonne, der har rejst meget i Senegal.

Fysiske pragteksemplarer
Rent psykisk har de altså egenskaberne til at blive gode angribere. Og det samme gør sig gældende, når det handler om det fysiske aspekt.

– Senegaleserne har mange gode fysiske egenskaber, som især er fordelagtige for angribere. De er ofte bredere, hurtigere og stærkere end andre afrikanske folk. Ja, lidt mere gazelle-agtige, fortæller Sonne, der ser endnu en grund til, at de europæiske topscorerlister i denne sæson er så godt besat med senegalesiske angribere.

– Senegal har en tæt forbindelse til Frankrig, og mange af de fodboldspillere, som kommer herfra, kommer ind i den franske fodboldskole på et tidspunkt. Og den franske fodboldskole er uden tvivl blandt de allerbedste i verden, siger han.

Superligaen er i dag hjemsted for fire senegalesere, som alle er kommet til hertil via Nikolaj Sonne og Latigra Football. Men i næste sæson får Dame N’Doye, Alioune Kebe, Tidiane Sane og Ousmane Sarr sandsynligvis selskab af flere landsmænd, som kommer ridende til  Danmark på bølgen af Senegals øjeblikkelige succes i europæisk fodbold.

– Jeg håber, vi får flere senegalesere at se i Superligaen i næste sæson. Vi arbejder på at få nogle nogle stykker herop. Hvis vi er heldige, får vi tre nye senegalesiske angribere at se i næste sæson. Hvis vi er uheldige, kommer der ingen, slutter Nikolaj Sonne.



Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Fælder dom over Højlund

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Henter dansker – får god pakke

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Presset Frank: Her er vores store problem

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

– Et frygteligt scenarie

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange