Der var fest og glade dage blandt Chelsea-fansene i sommer, da London-klubben brugte knap to milliarder kroner på en lang række store forstærkninger.
Størst var forventningerne til den tyske duo Kai Havertz og Timo Werner, som Chelsea sammenlagt betalte knap en milliard kroner for.
Står foran stor beslutning
I skrivende stund er der dog ikke så meget at feste over, hverken for Chelsea-fansene eller for Havertz og Werner. Frank Lampards mandskab ligger således på en skuffende sjetteplads i Premier League-tabellen, efter blot at have hentet én sejr i klubbens seneste fem ligakampe. Og ifølge Goal-skribenten Nizaar Kinsella kan nedturen ende med at blive dyr for Havertz og Werner.
– The Blues står foran en stor beslutning om, hvorvidt man skal udelade holdets tyske superstjerner i en række kampe, lyder det således fra Kinsella.
– Med 20 minutter tilbage af opgøret mod Aston Villa, ved stillingen 1-1, vendte Frank Lampard sig om mod sin bænk. Her sad to tyske superstjerner klar til brug, indkøbt for sammenlagt 120 millioner pund (985 millioner kroner, red.) i sommer. Begge har dog haft svært ved at tilpasse sig, efter at de skiftede Bundesligaen ud med Premier League.
– Kai Havertz og Timo Werner blev begge indskiftet af Lampard, da Chelsea jagtede sejrsmålet. Håbet var, at den ene – eller endda begge – ville være i stand til at kickstarte deres Chelsea-karrierer i klubbens sidste kamp i 2020. Men endnu engang skuffede duoen. Havertz bankede bolden over mål, da han fik en god chance i det 83. minut, mens Havertz mest mindeværdige aktion kom, da han mistede bolden til John McGinn på egen halvdel, inden N’Golo Kanté formåede at redde midtbanespilleren med en tackling. Duoens form er ved at bekymre både Lampard og Chelsea-fansene.
Ufarlige tyskere
Kinsella peger på, at Timo Werner ikke har scoret i sine seneste 11 kampe, hvis man også medregner landskampe, mens Havertz blot har scoret ét mål i 14 ligakampe. Og efter søndagens 3-1-nederlag til Arsenal valgte Lampard således at gå i flæsket på Werner, der ‘ikke var god nok, hverken med eller uden bolden’. Den tyske angriber blev udskiftet i pausen af Arsenal-kampen, inden han altså startede på bænken mod Aston Villa.
– Lampard har altid insisteret på, at han vælger de spillere, der er i bedst form, og som sådan kan Havertz og Werner nok se frem til at sidde på udskiftningsbænen i de kommende uger. Men nu, hvor The Blues risikerer at ende året på ottendepladsen i ligatabellen, har Lampard så egentlig råd til ikke at få det bedste ud af sine dyre indkøb?
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
