FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen kan købe og sælge spillere i øjeblikket.
De beslutninger kan Jacob Neestrup naturligvis påvirke, men i sidste ende er hverdagen den samme for FC Københavns cheftræner. Han er ansvarlig for det, der sker på træningsbanen.
Her har FC København rent faktisk mulighed for at tilbringe en del tid i øjeblikket. For mens kampene falder som perler på en snor, når først sæsonen er i gang, er der i øjeblikket tid til fordybelse.
– Der er to måder at forbedre sig på i et transfervindue – man kan købe og sælge spillere, og man kan træne godt. Mit største bidrag til transfervinduet bliver, at vi får en masse gode træninger sammen, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:
– Der er åbenlyst mere ro i forhold til det her transfervindue, end der var i sommer, og det kommer til at gavne os godt. Så overskriften må være, at vi rigtig gerne vil forbedre det nuværende FC København-hold kollektivt og individuelt.
Og så er resten ellers op til Sune Smith-Nielsen, der her fortæller, hvad han forventer af januars transfervindue.
Jacob Neestrup håber, at hans FC København-mandskab kan rykke sig i løbet af vinterpausen.
– Vi skal ramme vores niveau endnu mere, end vi gjorde i efteråret. Vi skal også bevare vores FCK-udtryk, når vi møder komplekse modstandere, siger Jacob Neestrup, der fik en ordentlig røvfuld i Wien i den sidste kamp i 2024:
– Jeg kan konstatere, at vi en helt lige fodboldkamp på alle parametre pisser det væk to minutter før pausen og fem minutter efter pausen. Det er vi ærgerlige over, men overordnet ændrer den kamp ingenting.
FC København spiller første testkamp på lørdag mod Lyngby Boldklub.
LIVE
VM-LIVE: Haaland tangerer rekord i VM-debut
EKSKLUSIVT
Sådan endte VM-helt i den danske 2. division
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Jeg får så ondt i maven over det
TRANSFER