FCK-chef giver transferstatus: Forventer travlhed

FC Københavns sportsdirektør forventer at få travlt i dette transfervindue, men ikke så meget som i sommer.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Januar er en travl måned, når man er sportsdirektør i en fodboldklub, men Sune Smith-Nielsen ser ikke spor stresset ud, da han møder Tipsbladets udsendte i regnvejret på Frederiksberg.

Han forventer dog, at der nok skal blive en del af se til frem til 3. februar.

Transfervinduet er åbent, og dermed har FC København mulighed for at forstærke truppen frem mod et enormt vigtigt forår, hvor “løverne” jagter et dansk mesterskab, en pokaltitel og europæisk succes.

– Jeg har et stykke arbejde, der skal gøres, og det er vi i fuld gang med. Jeg forventer helt klart at have travlt, for sådan vil det altid være, men jeg forventer et mindre travlt vindue end i sommer, siger Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet.

Og hvad skal der så ske mere konkret? Skal FCK have en ny målmand? Robin Olsen måske? Har German Onugkha fået løbepas? Skal Robert købes fri af Cruzeiro?

Spørgsmål er der nok af – svarene kniber det mere med. I hvert fald de detaljerige af slagsen.

Tipsbladet spørger naturligvis Sune Smith-Nielsen ind til alle de konkrete navne, der lige nu rumsterer på den ene eller den anden måde i hovedstaden, men han svarer det samme hver gang.

– Jeg kommenterer ikke konkrete navne, fastslår FCK-bossen.

Tiden må altså give svarene på de helt store spørgsmål i FC København.

Sune Smith-Nielsen er sikker på, at FCK står et godt sted, når transfervinduet lukker igen.

– De processer, der er gået i gang nu, startede i bund og grund allerede i oktober og november, hvor man begynder at arbejde hen imod at lave handlerne. Størstedelen af det er forberedt, og så har vi en plan A, B og C for alle de scenarier, der kan tænkes at komme i spil, siger han og tilføjer:

– Er det hektisk? Nej, ikke nødvendigvis. Men det er da en tid, hvor man kalendermæssigt har svært ved at styre sin uge

Denne mandag stod der “interviews” i Sune Smith-Nielsens kalender. Om der også står noget om en transfer må få lov at stå hen i det uvisse.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

De har spurgt på Gustav Isaksen

England – Argentina

FC København-transfer bremses af denne årsag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent