FCK-chef giver transferstatus: Forventer travlhed

FC Københavns sportsdirektør forventer at få travlt i dette transfervindue, men ikke så meget som i sommer.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Januar er en travl måned, når man er sportsdirektør i en fodboldklub, men Sune Smith-Nielsen ser ikke spor stresset ud, da han møder Tipsbladets udsendte i regnvejret på Frederiksberg.

Han forventer dog, at der nok skal blive en del af se til frem til 3. februar.

Transfervinduet er åbent, og dermed har FC København mulighed for at forstærke truppen frem mod et enormt vigtigt forår, hvor “løverne” jagter et dansk mesterskab, en pokaltitel og europæisk succes.

– Jeg har et stykke arbejde, der skal gøres, og det er vi i fuld gang med. Jeg forventer helt klart at have travlt, for sådan vil det altid være, men jeg forventer et mindre travlt vindue end i sommer, siger Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet.

Og hvad skal der så ske mere konkret? Skal FCK have en ny målmand? Robin Olsen måske? Har German Onugkha fået løbepas? Skal Robert købes fri af Cruzeiro?

Spørgsmål er der nok af – svarene kniber det mere med. I hvert fald de detaljerige af slagsen.

Tipsbladet spørger naturligvis Sune Smith-Nielsen ind til alle de konkrete navne, der lige nu rumsterer på den ene eller den anden måde i hovedstaden, men han svarer det samme hver gang.

– Jeg kommenterer ikke konkrete navne, fastslår FCK-bossen.

Tiden må altså give svarene på de helt store spørgsmål i FC København.

Sune Smith-Nielsen er sikker på, at FCK står et godt sted, når transfervinduet lukker igen.

– De processer, der er gået i gang nu, startede i bund og grund allerede i oktober og november, hvor man begynder at arbejde hen imod at lave handlerne. Størstedelen af det er forberedt, og så har vi en plan A, B og C for alle de scenarier, der kan tænkes at komme i spil, siger han og tilføjer:

– Er det hektisk? Nej, ikke nødvendigvis. Men det er da en tid, hvor man kalendermæssigt har svært ved at styre sin uge

Denne mandag stod der “interviews” i Sune Smith-Nielsens kalender. Om der også står noget om en transfer må få lov at stå hen i det uvisse.





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Holland – Japan

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM