‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Thomas Thomasberg fremstod nervøs og kaldte det en vild situation, som Pogon Szczecin befinder sig i, men ville ikke svare på spørgsmål om den krise, man befinder sig i.



Pogon Szczecin kæmper for at overleve.

Thomas Thomasberg blev i efteråret ansat i den storsatsende polske klub, men resultaterne har været ganske svingende.

Forud for weekendens kamp mod Cracovia afholdt han en pressekonference med sin klub. Her bliver det af mediet SportoweFakty beskrevet, at Thomas Thomasberg fremstod nervøs og var modvillig omkring at svare på spørgsmål omkring sit eget møde med klubejer Alex Haditaghi på bagkant af nederlaget til Lech Poznan i sidste weekend.

Samtidigt skulle det heller ikke være Thomas Thomasbergs beslutning at fyre assistenttræneren Tomasz Grzegorczyk tidligere på ugen, men den øverste ledelses.

Den polske række er i denne sæson absurd tæt.

Pogon Szczecin er kun tre point over nedrykningsstregen, men med de rigtige resultater kan man også fortsat nå en høj placering i ligaen.

– Situationen er helt vild. Vi er stadigvæk med i kampen om de europæiske pladser, og på samme tid slås vi for at overleve. Jeg har ikke fornemmelsen af, som mange siger, at vi har et ekstremt hårdt program i resten af sæsonen.

– For mig gør det ingen forskel, om vi spiller mod nummer fire eller 16. i tabellen. I de hårde øjeblikke har vi evnet at levere gode præstationer og resultater, siger Thomas Thomasberg ifølge mediet på pressekonferencen.

Den danske cheftræners mandskab har vundet to ud af de seneste fem kampe, de resterende tre har været nederlag.





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

City med vildt rekordbud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Peger på ham som ny Superliga-træner

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller