Nicki Bille dømt igen: Skyldig i 12 forhold

60 dages betinget fængsel og en bøde er dommen til Nicki Bille, der er kendt skyldig i 12 ud af 13 forhold.



Den tidligere professionelle fodboldspiller Nicki Bille er ved Københavns Byret torsdag blevet idømt 60 dages betinget fængsel for en stribe lovovertrædelser.

Det skriver Se og Hør og Ekstra Bladet, der er til stede i retten.

Foruden betinget fængsel skal han betale en bøde på 5000 kroner. Det er en dommer og to domsmænd nået frem til.

Når en dom er betinget, betyder det, at den kun skal afsones, hvis den dømte begår kriminalitet i løbet af en tidsbestemt periode. Derudover kræver det i Nicki Billes tilfælde, at der bliver udført samfundstjeneste i 80 timer.

Nicki Bille har i løbet af retssagen erkendt flere forhold. I alt var han tiltalt for 13 forhold og kunne nikke genkendende en stribe af dem. Domsmandsretten har kendt ham skyldig i 12 ud af de 13 forhold.

Den tidligere fodboldspiller er dømt for en række lovbrud, der blandt andet omfatter sprit- og narkokørsel, besiddelse af euforiserende stoffer og at have stjålet en parfume af mærket Dior i Kastrup Lufthavn.

De mest alvorlige forhold handler om et uheld på Amagermotorvejen, hvor han kører ind i autoværnet og rammer en anden bil.

Ingen kom alvorligt til skade, men Nicki Bille blev efterfølgende kørt til skadestuen. Her viste en blodprøve, at han havde morfin og kokain i blodet. Selv har han forklaret, at han tog stofferne på sygehuset efter ulykken.

Den tidligere fodboldspiller har torsdag eftermiddag via sin advokat, Asser Gregersen, meddelt retten, at han vil tænke over, hvorvidt han vil anke dommen.

Det har han to uger til.

/ritzau/





Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!




► LIVE

LIVE: Kamp rykkes 40 kilometer

Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe

Her kan du se K.A.A. Gent mod AGF

Klar besked til Jose Mourinho og Real Madrid

FC København – Braga

Superliga-duo jagter Brøndby-spiller

Verdensstjerne aflyser foredrag i Danmark



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Jubler over FC København-choknyhed

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

Her kan du se KF Egnatia mod FC Midtjylland

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

‘Virkelig vigtigt for dansk fodbolds fremtid!’

‘Han har altid været et problem for Portugal’

– Så er han nok færdig Manchester United!

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Tidligere dansk landstræner Bo Johansson er død

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur

Cooper til traditionsklub? Nævnes som kandidat

Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Manchester City får bank af PSG

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde

Rasende Mourinho: Det er skamløst!

IFR-leder: Her falder Man City-straffen

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Brøndby blandt verdens mest intense hold

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

Får lang karantæne