– Nicklas Bendtner kastede mig under bussen

Den tidligere Rosenborg-angriber Mushaga Bakenga har udgivet en ny bog, hvor han blandt andet kommer ind på en episode, hvor Nicklas Bendtner bragte ham i problemer hos Stig Inge Bjørnebye.



Nicklas Bendtner optrådte for Rosenborg fra 2017 til 2019, og her formåede den tidligere danske landsholdsstjerne at komme på kant med holdkammeraten Mushaga Bakenga. 

Det fortæller den norske angriber i sin nye bog 'Drømmen og skyggen', hvor Bakenga skriver, at han blev kaldt ind på kontoret af den nuværende AGF-sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye, der på daværende tidspunkt var sportsdirektør i Rosenborg. 

– 'Vi hører ting om dig', sagde Inge. 'Det er vigtigt, at du holder fokus på fodbold nu.' Jeg forstod ikke, hvad han mente, skriver Mushaga Bakenga, ifølge norsk TV2, i sin nye bog. 

– Så kom det frem, at Bendtner havde påstået, at jeg havde en dårlig indflydelse på ham og på holdet. 'Nicklas siger, at du bringer en dårlig kultur ind i gruppen'. Efterfølgende talte jeg med Nicklas og han lagde sig fladt ned og undskyldte for det, han havde sagt.

– Han havde kastet mig under bussen for at redde sit eget skind. Hans undskyldning var: 'Jeg håber, at du forstår'. Hvad kunne jeg gøre?

Mushaga Bakenga, der nu tørner ud for cypriotiske Apollon Limassol, understreger dog, at han dog overordnet set var glad for at være holdkammerat med Nicklas Bendtner. 

– Jeg kunne godt lide Nicklas. Han bragte en anden energi ind i omklædningsrummet. Han var beleven og uhøjtidelig. Han var mere end 'bare' en fodboldspiller, skriver Bakenga. 

Nicklas Bendtner nåede at score 35 mål i 86 kampe for Rosenborg, inden den danske angriber i september 2019 skiftede til FC København.  





Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

– Schwartau-handel giver ingen mening

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Eksperter raser: Hvad med Messi?



LIVE

TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Tullberg teaser for transfer

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Portugal – Kroatien

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Her kan man se La Liga fremover

PL-træner blev fyret over E-mail

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’