– Nicklas Bendtner kastede mig under bussen

Den tidligere Rosenborg-angriber Mushaga Bakenga har udgivet en ny bog, hvor han blandt andet kommer ind på en episode, hvor Nicklas Bendtner bragte ham i problemer hos Stig Inge Bjørnebye.



Nicklas Bendtner optrådte for Rosenborg fra 2017 til 2019, og her formåede den tidligere danske landsholdsstjerne at komme på kant med holdkammeraten Mushaga Bakenga. 

Det fortæller den norske angriber i sin nye bog 'Drømmen og skyggen', hvor Bakenga skriver, at han blev kaldt ind på kontoret af den nuværende AGF-sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye, der på daværende tidspunkt var sportsdirektør i Rosenborg. 

– 'Vi hører ting om dig', sagde Inge. 'Det er vigtigt, at du holder fokus på fodbold nu.' Jeg forstod ikke, hvad han mente, skriver Mushaga Bakenga, ifølge norsk TV2, i sin nye bog. 

– Så kom det frem, at Bendtner havde påstået, at jeg havde en dårlig indflydelse på ham og på holdet. 'Nicklas siger, at du bringer en dårlig kultur ind i gruppen'. Efterfølgende talte jeg med Nicklas og han lagde sig fladt ned og undskyldte for det, han havde sagt.

– Han havde kastet mig under bussen for at redde sit eget skind. Hans undskyldning var: 'Jeg håber, at du forstår'. Hvad kunne jeg gøre?

Mushaga Bakenga, der nu tørner ud for cypriotiske Apollon Limassol, understreger dog, at han dog overordnet set var glad for at være holdkammerat med Nicklas Bendtner. 

– Jeg kunne godt lide Nicklas. Han bragte en anden energi ind i omklædningsrummet. Han var beleven og uhøjtidelig. Han var mere end 'bare' en fodboldspiller, skriver Bakenga. 

Nicklas Bendtner nåede at score 35 mål i 86 kampe for Rosenborg, inden den danske angriber i september 2019 skiftede til FC København.  







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Benhård kritik af Danmark

Manchester United afbryder forhandlingerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner