– Nicklas Bendtner kastede mig under bussen

Den tidligere Rosenborg-angriber Mushaga Bakenga har udgivet en ny bog, hvor han blandt andet kommer ind på en episode, hvor Nicklas Bendtner bragte ham i problemer hos Stig Inge Bjørnebye.



Nicklas Bendtner optrådte for Rosenborg fra 2017 til 2019, og her formåede den tidligere danske landsholdsstjerne at komme på kant med holdkammeraten Mushaga Bakenga. 

Det fortæller den norske angriber i sin nye bog 'Drømmen og skyggen', hvor Bakenga skriver, at han blev kaldt ind på kontoret af den nuværende AGF-sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye, der på daværende tidspunkt var sportsdirektør i Rosenborg. 

– 'Vi hører ting om dig', sagde Inge. 'Det er vigtigt, at du holder fokus på fodbold nu.' Jeg forstod ikke, hvad han mente, skriver Mushaga Bakenga, ifølge norsk TV2, i sin nye bog. 

– Så kom det frem, at Bendtner havde påstået, at jeg havde en dårlig indflydelse på ham og på holdet. 'Nicklas siger, at du bringer en dårlig kultur ind i gruppen'. Efterfølgende talte jeg med Nicklas og han lagde sig fladt ned og undskyldte for det, han havde sagt.

– Han havde kastet mig under bussen for at redde sit eget skind. Hans undskyldning var: 'Jeg håber, at du forstår'. Hvad kunne jeg gøre?

Mushaga Bakenga, der nu tørner ud for cypriotiske Apollon Limassol, understreger dog, at han dog overordnet set var glad for at være holdkammerat med Nicklas Bendtner. 

– Jeg kunne godt lide Nicklas. Han bragte en anden energi ind i omklædningsrummet. Han var beleven og uhøjtidelig. Han var mere end 'bare' en fodboldspiller, skriver Bakenga. 

Nicklas Bendtner nåede at score 35 mål i 86 kampe for Rosenborg, inden den danske angriber i september 2019 skiftede til FC København.  





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

I dialog med Steve Cooper

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Sunderland jagter dansk guldfugl

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tæt på at købe FC København-spiller

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Sender opfordring til Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden