Nicklas Bendtner optrådte for Rosenborg fra 2017 til 2019, og her formåede den tidligere danske landsholdsstjerne at komme på kant med holdkammeraten Mushaga Bakenga.
Det fortæller den norske angriber i sin nye bog 'Drømmen og skyggen', hvor Bakenga skriver, at han blev kaldt ind på kontoret af den nuværende AGF-sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye, der på daværende tidspunkt var sportsdirektør i Rosenborg.
– 'Vi hører ting om dig', sagde Inge. 'Det er vigtigt, at du holder fokus på fodbold nu.' Jeg forstod ikke, hvad han mente, skriver Mushaga Bakenga, ifølge norsk TV2, i sin nye bog.
– Så kom det frem, at Bendtner havde påstået, at jeg havde en dårlig indflydelse på ham og på holdet. 'Nicklas siger, at du bringer en dårlig kultur ind i gruppen'. Efterfølgende talte jeg med Nicklas og han lagde sig fladt ned og undskyldte for det, han havde sagt.
– Han havde kastet mig under bussen for at redde sit eget skind. Hans undskyldning var: 'Jeg håber, at du forstår'. Hvad kunne jeg gøre?
Mushaga Bakenga, der nu tørner ud for cypriotiske Apollon Limassol, understreger dog, at han dog overordnet set var glad for at være holdkammerat med Nicklas Bendtner.
– Jeg kunne godt lide Nicklas. Han bragte en anden energi ind i omklædningsrummet. Han var beleven og uhøjtidelig. Han var mere end 'bare' en fodboldspiller, skriver Bakenga.
Nicklas Bendtner nåede at score 35 mål i 86 kampe for Rosenborg, inden den danske angriber i september 2019 skiftede til FC København.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Messi-statue fjernes
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet