FCK-legende holder liv i karrieren: Satser på USA

Angriberen giver det til sommer, og så er det slut med karrieren, fortæller han.



Nicolai Jørgensen har blot rundet de 32 år, men det begynder alligevel at se ud til, at han snart endegyldigt stopper karrieren. Angriberen har heller ikke haft en klub siden han tog afsked med FCK i sommeren 2022.

I et interview med Klubben på Discovery+ erkender han, hvordan det ser ud for ham, ligesom han åbner op for, hvad der kan fastholde ham som aktiv.

– Jeg vil sige, at vi er ved at være der henne af, hvor det bliver svært. Jeg har ventet lidt på, at der skulle komme et udenlands-eventyr, som absolut skulle være for, at mig og familien kan slutte af et eller andet sjovt sted. Men der har ikke rigtig været en destination, som jeg synes var passende til der, hvor jeg er lige nu, siger han og fortsætter:

– Så medmindre der kommer et eller andet mirakel, og vi kan få den mulighed, så er jeg vel ved at være færdig med fodbold, hvis man kan sige det sådan, lyder det fra Nicolai Jørgensen.

Når det så kommer til, hvad der kan være en mulighed for ham, så er det ikke fordi det bugner med lande.

– Vi snakker USA, Australien. Det er de to, som jeg ser. Australien er bare sådan lidt, fordi jeg er totalt bange for dyr. TK (Thomas Kristensen tidl. FCK red.) viser mig et billede fra da han spillede dernede, og der er en fire meter pyton på legepladsen, og så var jeg sådan ‘aah’. Det bliver USA, hvis det er noget, indkredser Jørgensen det.

Han peger endvidere på, at det er ved at være en svær opgave at få noget op og stå, som kunne være fedt. Men helt at stoppe gør han ikke. Han giver det stadig en chance.

– Ikke endnu, men sidste mulighed bliver til sommer. Ellers er det slut, fortæller den tidligere landsholdsspiller.

Endelig kommer han også ind på, at han tidligere i karrieren, da han spillede for FCK havde muligheden for at skifte til en klub i Mellemøsten.

– Jeg havde et kæmpe bud om at tage til Abu Dhabi, da jeg var 25, som jeg afslog, fordi min karriere ville være slut, hvis jeg tog derned, siger han og understreger, at det for ham var mange penge, der blev sagt nej tak til.

Det blev til 39 landskampe for Jørgensen med ni mål til følge. Derudover har han vundet det hollandske mesterskab med Feyenoord og tre danske mesterskaber med FCK i sin karriere. Den seneste med ham på holdet kom i 2022.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Aston Villa – Nottingham Forest

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Dansk træner vinder stor pris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Freiburg – Braga