En ny udfordring venter for den tidligere Brøndby-træner Niels Frederiksen.
Nu skal nemlig prøve kræfter med polsk fodbold, da han har skrevet under med Lech Poznan.
I forbindelse med ansættelsen har danskeren fået lov til at tage en assistent med til klubben, og nu er der nyt på den front.
53-årige Niels Frederiksen afslører nemlig i den første del af et større interview med Tipsbladet, at han er kommet tættere på at nå til enighed med en ny assistent, der vil blive en del af klubben senest, når den starter sin preseason.
FC Nordsjælland-assistent Jens Fønsskov Olsen har tidligere været nævnt som et emne.
Først og fremmest er det ingen hemmelighed, at jeg har ledt efter noget, som ikke var i Danmark og Skandinavien.
Niels FrederiksenLech Poznan-cheftræner
– Jeg vil sige det på den måde, at det er noget, som jeg arbejder på, og jeg kommer hele tiden et skridt nærmere. Indtil nu har jeg gjort det, at jeg har sonderet markedet og set, hvem der kunne være mulige kandidater, og så har jeg arbejdet med det.
– Nogle ting kan lade sig gøre, andre ting kan ikke, men der er ikke noget endeligt, men vi nærmer os stille og roligt noget, der godt kunne falde i hak, siger Niels Frederiksen til Tipsbladet.
Har du kun tænkt i danske baner?
– Nej, det er ikke kun i danske baner. For mig er det afgørende, at det er en person, der kan supplere mig. Kompetencerne er det vigtigste, og så skal vedkommende være rigtig stærk på nogle områder for at supplere mig. Der er jo en stab i forvejen, som er rigtig kompetent, men det er fuldstændig korrekt, at det er en aftale med klubben, at jeg kan tage en assistent med, som, jeg tror, passer godt.
– Det kommer jeg formentlig til at gøre, hvis tingene falder på plads, men der er ikke noget 100 procent endeligt. Jeg tror, at vi forhåbentlig falder på plads inden alt for længe.
Så du har ikke skrevet under med Jens Fønsskov Olsen?
– Der er ikke skrevet under og heller ikke med Jens, siger han med et smil på læben.
Artiklen fortsætter under billedet.
Ville væk fra Danmark
Frederiksen fortæller, at han har valgt at tage til den polske storklub, da det er en klub med store ambitioner. Derudover havde han som et kriterium, at det skulle være uden for Skandinavien.
– Først og fremmest er det ingen hemmelighed, at jeg har ledt efter noget, som ikke var i Danmark og Skandinavien. Jeg ville gerne ud at prøve noget, der er anderledes og nyt i forhold til, hvad jeg har været vant til, så der har været lidt eventyrlyst i det. Jeg har stille og roligt fundet ud af, at det er en rigtig interessant og fin klub, og Lech Poznan er en stor klub.
– De er meget ambitiøse, og de vil spille med om mesterskabet og har ambitioner om at vinde mesterskaber og deltage i Europa hvert år. Det var også vigtigt for mig at finde en klub, der er ambitiøs.
– Klubben har en ret klar og god strategi, og de ved, hvad de vil, og hvordan de vil det. Jeg har fået et godt indtryk af ledelsen, og der er et sundt ejerskab. Det er også vigtigt. De har også Polens bedste akademi for unge spillere.
– Det er fedt, at man arbejder med de unge, og det har jeg også været vant til, så der er mange gode grunde til, at jeg valgte Lech Poznan.
Da Tipsbladet taler med Frederiksen, er han stadig i Danmark, men kufferten er pakket. Torsdag går turen nemlig til Polen. Her starter de første forberedelser til den kommende sæson, men han har allerede haft en finger med i tankerne for det kommende transfervindue.
– Jeg er allerede involveret i meget af transfersnakken, og det har jeg været siden, at det stod klart, at vi ville prøve at lave en aftale, så det er jeg meget tæt inde over. Jeg har holdt en del møder.
– Jeg bidrager selvfølgelig med de spillere, som jeg kender. Klubben har jo en proces, når de tager spillere ind, og de skal igennem den i forhold til evaluering.
– Så det er ikke sådan, at jeg smider en dansker på bordet og siger: ‘Så gør vi det, fordi det siger Niels’. Jeg smider navne på bordet, men de skal igennem samme proces som alle andre. Det er den rigtige måde at gøre det. Ellers bliver det lidt tilfældigt, siger Niels Frederiksen til Tipsbladet.
Niels Frederiksen har skrevet under på en toårig kontrakt med Lech Poznan. Lech Poznan endte noget skuffende på en femteplads i den bedste polske række.
Poznan-klubben har tidligere haft danskere spillere i form af blandt andre Christian Gytkjær.
LIVE
LIVE: Endnu en dansker færdig i Wolfsburg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
Sænker prisen mod Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
