Officielt: Niels Frederiksen præsenteret i ny klub

Niels Frederiksen får en toårig aftale med Lech Poznan, bekræfter klubben på X.



Brøndbys seneste mestertræner, Niels Frederiksen, har fået nyt job.

Den polske storklub Lech Poznan bekræfter på det sociale medie X, at Frederiksen tirsdag har skrevet under på en toårig kontrakt med klubben gældende fra den nye sæson efter sommerferien.

Han var senest cheftræner i Brøndby, som han gjorde til dansk mester i 2021. I november 2022 sluttede samarbejdet efter en periode med dårlige resultater.

– Han er en erfaren træner, der har haft lange kontrakter alle steder og givet stabilitet, siger sportsdirektør Tomasz Rząsa til klubbens hjemmeside.

Han fremhæver, at han stod bag Brøndbys første mesterskab i 16 år.

– Det er en af de største klubber i Skandinavien, hvor der altid er pres på for at kæmpe om titler. Det er det samme hos os.

Lech Poznan er traditionelt en af de største klubber i Polen. Klubben har været polsk mester otte gange og pokalvinder fem gange, og det senest mesterskab blev hjemført i 2022.

10 gange i de seneste 15 sæsoner er det endt med en slutplacering i top-3 og derefter fem europæiske gruppespil.

Ved præsentationen tirsdag siger Frederiksen, at han har tre hovedopgaver foran sig:

– Først og fremmest og vigtigst af alt er jeg i Poznan for at vinde trofæer og spille i Europa. Jeg vil også gerne bidrage til udviklingen af klubben, holdet og individuelle spillere.

– Jeg ved, at Lech kan prale af det bedste akademi i Polen, og mit mål vil være at introducere spillere ordentligt til førsteholdet.

– Desuden er jeg opmærksom på de følelser og den passion, som Lech fremkalder i regionen. Jeg vil gerne have, at fansene er stolte og entusiastiske, når de ser vores kampe, siger Niels Frederiksen.

Aktuelt ligger klubben blot nummer fem i den bedste polske række, Ekstraklasa, inden sæsonens sidste to spillerunder.

53-årige Frederiksen stod i spidsen for Brøndby i 143 kampe fra 2019 til 2022.

Forinden var han i fire år U21-landstræner, efter at han havde haft en succesfuld periode i Esbjerg og før da Lyngby.

Han kommer til Polen med erfaring fra mere end 400 kampe som cheftræner.

Den får han givetvis brug for i sin nye klub, hvor der har været flittige udskiftninger på trænersædet i nyere tid.

Frederiksen bliver den tiende cheftræner i Lech Poznan siden 2014, hvis man fraregner en håndfuld vikarer med under ti kampe.

/ritzau/





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København jagter Romane Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kroatien – Ghana

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage