FCK-medarbejder scorer topjob i Saudi-Arabien

FC København vinker farvel til en central medarbejder i Jes Buster Madsen, som har landet et spændende job i Saudi Pro League. Det fortæller han om i et interview med Tipsbladet.



De fleste kender Jacob Neestrup, Sune Smith-Nielsen og FC Københavns spillere, som på mange måder er ansigterne udadtil.

Men bag dem er et større maskinerier med et hav af medarbejdere, der hver dag arbejder på at skubbe FC København mod nye højder.

De seneste tre år har Jes Buster Madsen været en af dem.

Han har siddet som Head of Research & Development i FC København, men nu er han på vej mod nye eventyr.

Han har nemlig landet et job i Saudi Pro League – nærmere bestemt i den såkaldte PACE-afdeling, Player Acquisition Center of Excellence, som blev oprettet sidste år og ledes af Michael Emenalo, der tidligere har arbejdet mange år som teknisk direktør i Chelsea.

– Meningen med PACE-projektet går i en lidt forsimplet forklaring ud på at forbedre klubbernes infrastruktur på data, rekruttering, rehabilitering og i forhold til at præstere. Det er en central enhed, som vi også har i Danmark, der hjælper klubberne med at sætte standarder til, hvad kravene til flere forhold skal være, siger han til Tipsbladet.

Jes Buster Madsen bliver ansat som Director of Football & Data Science og skal hjælpe landets klubber med at være frontrunnere på brug af videnskab og dataanalyse.

Det er også noget af det, Jes Buster Madsen har beskæftiget sig med i FC København. Her har han arbejdet med flere forskellige forskningsprojekter, som har haft fokus på den kognitive del af det at være fodboldspiller.

– I FC København brugte vi lang tid på at undersøge perception i relation til fodbold. Vi udviklede et teoretisk fundament, et kognitivt testbatteri og en metodik til at analysere spilleres adfærd på banen. Forskningen er endt i flere bachelorprojekter, specialeafhandlinger og inden længe i en videnskabelig artikel skrevet i samarbejde med professor Thomas Habekost (Københavns Universitet, red.).

Jes Buster Madsen og FC København er pionerer indenfor denne måde at optimere fodbolden på, og for et år siden begyndte han så at fortælle om sit arbejde i nationale podcast og medier.

Siden fulgte historier i store internationale mediehuse som BBC og Forbes, hvilket skabte stor opmærksomhed om både FC Københavns brug af videnskab men også om Jes Buster Madsens person

– Mange af dem, der sidder på projekterne nede i Saudi Pro League og på PACE-projektet, er primært folk, der tidligere har haft topposter i europæiske klubber. Så de ved godt, hvad der sker i Europa og har så peget på mig til den her stilling.

Ikke kun for Jes Buster Madsen er de nye udfordringer spændende, men han ser også en generel tendens til, at fodbolden bevæger sig i en mere forskningsbaseret retning.

– Jeg husker Ole Bjur sige i et interview “fodbolden er ved at blive akademiseret.” Det er min tidligere rolle i FCK og min nye rolle et godt eksempel på, da der kommer et større og større behov for folk med en akademisk baggrund, der kan tage beslutninger på baggrund af alt den data, som præger fodbolden i dag, siger Jes Buster Madsen og tilføjer:

– Jeg tror, vi kommer til at se mere af det her. Ian Graham, der er teoretisk fysiker, har tidligere været ansat i Liverpool og lavet om på hele deres dataanalyse, og flere af de største klubber i Premier League har også forskningsafdelinger på et højt niveau. Moderne fodboldkampe genererer en million datapunkter, så det kræver bare stor ekspertise og ressourcer at trække brugbar information ud af al den data.

Tipsbladet ville gerne have spurgt Jes Buster Madsen ind til det faktum, at han skal arbejde i et land, hvis værdier på flere områder adskiller sig ret markant fra Danmarks, men det ønskede han ikke at gå ind i på nuværende tidspunkt.

Jes Buster Madsen er per 1. oktober flyttet til Saudi-Arabien og er påbegyndt arbejdet som Director of Football & Data Science hos Saudi Pro League.





LIVE

LIVE: Thomas Franks afløser fyret

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Klar på chokskifte

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Vild stime før Danmark-brag

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Medie: Det peger i den retning for Garananga



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Randers var tæt på – nu er han et monster



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stor profil glad for Brøndby

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Det skal blive bedre, Isaksen!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Ser I med, Brøndby?

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Sendt hjem fra FC København-træning

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Vil du være multimillionær?’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen