Nordkorea er »verdensmestre«

Nordkorea vandt i nat VM-kvalifikationskampen mod Japan, og det gjorde dem til uofficielle verdensmestre.



Glem alt om Spanien, Brasilien, Tyskland og alle de andre store nationer, der kæmper om at kalde sig verdens bedste. For i nat sikrede Nordkorea sig den titel. Med en 1-0-sejr over Japan i den asiatiske VM-kvalifikation, overtog Nordkorea titlen som de uofficielle verdensmestre.

Den kuriøse måde at finde frem til verdens bedste hold kommer sig af websitet The Unofficial Football World Championship, der ved brug af et system, der kendes bedst fra boksningens verden, finder frem til verdens bedste landshold. Det betød, at Spanien længe var verdensmestre både officielt og uofficielt, men da Argentina i en venskabskamp i september 2010 slog Spanien, så overtog Argentinerne tronen.

Det blev dog en kort fornøjelse for Argentina, der allerede kampen efter tabte til Japan og gjorde dem til verdensmestre. Imponerende nok bevarede Japan den titel i hele 15 kampe, inden Kim Jong-Ils drenge fra Nordkorea i nat kunne lade sig hylde som verdens bedste.

Derfor kunne man fristes til at tro, at Danmark i januar kunne spille sig selv ind som verdens bedste, men for at en kamp skal tælle, så skal begge hold stille med deres A-landshold, og derfor tæller ligalandsholdets kamp mod Nordkorea i Thailand ikke.

Men Danmark har alligevel tidligere haft fornøjelsen af at være verdensmestre i sammenlagt tre kampe. Senest i 1989, da Danmark i DBU’s 100 års jubilæumsturnering slog Svrige med hele 6-0 i Idrætsparken. Lars Elstrup scorede to mål i den titelkamp, mens Michael Laudrup, Flemming Povlsen, Henrik Andersen og Jan Bartram scorede de resterende. Det blev dog en kort fornøjelse, for allerede to måneder senere overtog Belgien med en 3-0 sejr.

Det er i øvrigt Skotland, der fører ranglisten med 103 kampe som verdensmestre. Forfulgt af England og Holland med henholdsvis 88 og 66 sejre.



Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Han vil være i store problemer

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker