I starten af ugen sikrede norsk TV2 sig rettighederne til Champions League, men verdens fornemste klubturnering bliver ikke det eneste nye, TV-stationen har på tapetet til seerne. Stationen har også sikret sig rettigheder fra den helt anden ende af fodboldskalaen.
Norsk TV2 har således købt sig adgang til at vise fodbold fra den bedste række på Færøerne, og når det pludselig er blevet interessant for nordmændene, skyldes det naturligvis, at Færøerne som det første land i Europa er klar til at genoptage fodbolden.
Det gør landet allerede i næste weekend, og klubber som KI Klaksvik, HB Thorshavn og ÍF Fuglafjørdur vil blive vist direkte i de norske stuer.
Vegard Jansen Hagen, der er sportsredaktør på norsk TV2, fastslår, at TV-stationen vil tage rettighederne lige så alvorligt som alle andre. Der vil være optaktstudie til kampene, og de faste eksperter vil blive kørt i stilling.
– Færøsk fodbold bliver nok ikke en folkesport, men et tilbud til dem, som mærker savnet allermest, siger Vegard Jansen Hagen til Adresseavisen og tilføjer:
– Det er den første liga i Europa, der starter op indenfor ansvarlige rammer, da vi i den forbindelse ikke medregner Hviderusland. Færøerne har bekæmpet corona og har brugt testapparater fra fiskeindustrien. De starter på en forsvarlig måde den 9. maj, og jeg synes, det er fedt at vise, at fodbolden snart er tilbage igen. Det er jo ikke Champions League, men bare det at se direkte fodbold er et signal om håb.
Læs også:Målkongen på Færøerne er pedel og blev født med en klumpfod
Ligaen på Færøerne følger kalenderåret, og dermed er det første spillerunde i en ny sæson, der står for døren. Ballet åbnes på lørdag med tre kampe klokken 16.00.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Raser: Det er latterligt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
HELT VILDT
