I starten af ugen sikrede norsk TV2 sig rettighederne til Champions League, men verdens fornemste klubturnering bliver ikke det eneste nye, TV-stationen har på tapetet til seerne. Stationen har også sikret sig rettigheder fra den helt anden ende af fodboldskalaen.
Norsk TV2 har således købt sig adgang til at vise fodbold fra den bedste række på Færøerne, og når det pludselig er blevet interessant for nordmændene, skyldes det naturligvis, at Færøerne som det første land i Europa er klar til at genoptage fodbolden.
Det gør landet allerede i næste weekend, og klubber som KI Klaksvik, HB Thorshavn og ÍF Fuglafjørdur vil blive vist direkte i de norske stuer.
Vegard Jansen Hagen, der er sportsredaktør på norsk TV2, fastslår, at TV-stationen vil tage rettighederne lige så alvorligt som alle andre. Der vil være optaktstudie til kampene, og de faste eksperter vil blive kørt i stilling.
– Færøsk fodbold bliver nok ikke en folkesport, men et tilbud til dem, som mærker savnet allermest, siger Vegard Jansen Hagen til Adresseavisen og tilføjer:
– Det er den første liga i Europa, der starter op indenfor ansvarlige rammer, da vi i den forbindelse ikke medregner Hviderusland. Færøerne har bekæmpet corona og har brugt testapparater fra fiskeindustrien. De starter på en forsvarlig måde den 9. maj, og jeg synes, det er fedt at vise, at fodbolden snart er tilbage igen. Det er jo ikke Champions League, men bare det at se direkte fodbold er et signal om håb.
Læs også:Målkongen på Færøerne er pedel og blev født med en klumpfod
Ligaen på Færøerne følger kalenderåret, og dermed er det første spillerunde i en ny sæson, der står for døren. Ballet åbnes på lørdag med tre kampe klokken 16.00.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
