Norsk TV2 køber rettighederne til færøsk fodbold: Et signal om håb

Norsk TV2 har sikret sig rettighederne til at vise fodbold fra Færøerne, som er det første land, der genoptager fodbolden efter coronapausen.



I starten af ugen sikrede norsk TV2 sig rettighederne til Champions League, men verdens fornemste klubturnering bliver ikke det eneste nye, TV-stationen har på tapetet til seerne. Stationen har også sikret sig rettigheder fra den helt anden ende af fodboldskalaen.

Norsk TV2 har således købt sig adgang til at vise fodbold fra den bedste række på Færøerne, og når det pludselig er blevet interessant for nordmændene, skyldes det naturligvis, at Færøerne som det første land i Europa er klar til at genoptage fodbolden.

Det gør landet allerede i næste weekend, og klubber som KI Klaksvik, HB Thorshavn og ÍF Fuglafjørdur vil blive vist direkte i de norske stuer. 

Vegard Jansen Hagen, der er sportsredaktør på norsk TV2, fastslår, at TV-stationen vil tage rettighederne lige så alvorligt som alle andre. Der vil være optaktstudie til kampene, og de faste eksperter vil blive kørt i stilling.

– Færøsk fodbold bliver nok ikke en folkesport, men et tilbud til dem, som mærker savnet allermest, siger Vegard Jansen Hagen til Adresseavisen og tilføjer:

– Det er den første liga i Europa, der starter op indenfor ansvarlige rammer, da vi i den forbindelse ikke medregner Hviderusland. Færøerne har bekæmpet corona og har brugt testapparater fra fiskeindustrien. De starter på en forsvarlig måde den 9. maj, og jeg synes, det er fedt at vise, at fodbolden snart er tilbage igen. Det er jo ikke Champions League, men bare det at se direkte fodbold er et signal om håb.

Læs også:Målkongen på Færøerne er pedel og blev født med en klumpfod

Ligaen på Færøerne følger kalenderåret, og dermed er det første spillerunde i en ny sæson, der står for døren. Ballet åbnes på lørdag med tre kampe klokken 16.00. 



Aldrig nogensinde FCK

– Han er fuldstændig vanvittig

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stort Yussuf Poulsen-chok

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby takker nej til to spillere

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Kæmpe brag venter fredag

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Her er AGF’s transferplaner

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Åge Hareide er død

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

– Lidt af en bombe

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Han er IKKE i spil

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…