Ny chefredaktør på TIPS-bladet

TIPS-bladet har kigget indad i jagten på en ny ansvarhavende chefredaktør. I dag har ejerkredsen  konstitueret 41-årige Niels Frydenlund som ny redaktionel chef. Han har i de seneste 12 år været journalistisk medarbejder på bladet. Niels Frydenlund afløser Anders Bay, der 1. januar rykker til en stilling som redaktionschef på TV3-Sporten.



“Jeg er både stolt og beæret over tilliden og glæder mig til den nye udfordring. Jeg fortolker udnævnelsen som et ønske fra blad-ledelsens side om at fortsætte ad det redaktionelle spor, Anders Bay har lagt. TIPS-bladet skal fortsat være Danmarks aktuelle, debatskabende og kritiske fodboldmagasin,” siger Niels Frydenlund.

“Niels har i sine snart mange år på bladet bidraget med et fantastisk engagement i TIPS-bladets fortsatte udvikling og har det sidste par år fungeret indsigtsfuldt som en slags skjult souchef. Derfor lå valget af ham lige for, da vi skulle finde en ny chefredaktør”, konstaterer TIPS-bladets administrende direktør Carsten AndreasenNiels Frydenlund, der noget usædvanligt i danske presse bliver den kun fjerde chefredaktør i bladets 57-årige historie, blev ansat på TIPS-bladet 1. august 1994 som bladets forpost mod vest. Gennem årene har han fra bladets redaktion i Silkeborg mandsopdækket Jylland for bladets læsere, ligesom han har været fast tilknyttet dækningen af det danske landshold. Niels Frydenlund blev journalist i 1990 og var før ansættelsen på TIPS-bladet tre år på sportsredaktionen på Midtjyllands Avis.







LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Colombia – Portugal

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FC København jagter Romane Amane

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

På vej til storklub?

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

DR Congo – Uzbekistan

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen

Jordan – Argentina