Ny chefredaktør på TIPS-bladet

TIPS-bladet har kigget indad i jagten på en ny ansvarhavende chefredaktør. I dag har ejerkredsen  konstitueret 41-årige Niels Frydenlund som ny redaktionel chef. Han har i de seneste 12 år været journalistisk medarbejder på bladet. Niels Frydenlund afløser Anders Bay, der 1. januar rykker til en stilling som redaktionschef på TV3-Sporten.



“Jeg er både stolt og beæret over tilliden og glæder mig til den nye udfordring. Jeg fortolker udnævnelsen som et ønske fra blad-ledelsens side om at fortsætte ad det redaktionelle spor, Anders Bay har lagt. TIPS-bladet skal fortsat være Danmarks aktuelle, debatskabende og kritiske fodboldmagasin,” siger Niels Frydenlund.

“Niels har i sine snart mange år på bladet bidraget med et fantastisk engagement i TIPS-bladets fortsatte udvikling og har det sidste par år fungeret indsigtsfuldt som en slags skjult souchef. Derfor lå valget af ham lige for, da vi skulle finde en ny chefredaktør”, konstaterer TIPS-bladets administrende direktør Carsten AndreasenNiels Frydenlund, der noget usædvanligt i danske presse bliver den kun fjerde chefredaktør i bladets 57-årige historie, blev ansat på TIPS-bladet 1. august 1994 som bladets forpost mod vest. Gennem årene har han fra bladets redaktion i Silkeborg mandsopdækket Jylland for bladets læsere, ligesom han har været fast tilknyttet dækningen af det danske landshold. Niels Frydenlund blev journalist i 1990 og var før ansættelsen på TIPS-bladet tre år på sportsredaktionen på Midtjyllands Avis.









LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Bayern – Stuttgart

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fortryder FC Barcelona-transfer

Neestrup jagtes af storklub

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Nu vender han tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Freiburg – Aston Villa