Ny chefredaktør på TIPS-bladet

TIPS-bladet har kigget indad i jagten på en ny ansvarhavende chefredaktør. I dag har ejerkredsen  konstitueret 41-årige Niels Frydenlund som ny redaktionel chef. Han har i de seneste 12 år været journalistisk medarbejder på bladet. Niels Frydenlund afløser Anders Bay, der 1. januar rykker til en stilling som redaktionschef på TV3-Sporten.



“Jeg er både stolt og beæret over tilliden og glæder mig til den nye udfordring. Jeg fortolker udnævnelsen som et ønske fra blad-ledelsens side om at fortsætte ad det redaktionelle spor, Anders Bay har lagt. TIPS-bladet skal fortsat være Danmarks aktuelle, debatskabende og kritiske fodboldmagasin,” siger Niels Frydenlund.

“Niels har i sine snart mange år på bladet bidraget med et fantastisk engagement i TIPS-bladets fortsatte udvikling og har det sidste par år fungeret indsigtsfuldt som en slags skjult souchef. Derfor lå valget af ham lige for, da vi skulle finde en ny chefredaktør”, konstaterer TIPS-bladets administrende direktør Carsten AndreasenNiels Frydenlund, der noget usædvanligt i danske presse bliver den kun fjerde chefredaktør i bladets 57-årige historie, blev ansat på TIPS-bladet 1. august 1994 som bladets forpost mod vest. Gennem årene har han fra bladets redaktion i Silkeborg mandsopdækket Jylland for bladets læsere, ligesom han har været fast tilknyttet dækningen af det danske landshold. Niels Frydenlund blev journalist i 1990 og var før ansættelsen på TIPS-bladet tre år på sportsredaktionen på Midtjyllands Avis.







LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs