Ny chefredaktør på TIPS-bladet

TIPS-bladet har kigget indad i jagten på en ny ansvarhavende chefredaktør. I dag har ejerkredsen  konstitueret 41-årige Niels Frydenlund som ny redaktionel chef. Han har i de seneste 12 år været journalistisk medarbejder på bladet. Niels Frydenlund afløser Anders Bay, der 1. januar rykker til en stilling som redaktionschef på TV3-Sporten.



“Jeg er både stolt og beæret over tilliden og glæder mig til den nye udfordring. Jeg fortolker udnævnelsen som et ønske fra blad-ledelsens side om at fortsætte ad det redaktionelle spor, Anders Bay har lagt. TIPS-bladet skal fortsat være Danmarks aktuelle, debatskabende og kritiske fodboldmagasin,” siger Niels Frydenlund.

“Niels har i sine snart mange år på bladet bidraget med et fantastisk engagement i TIPS-bladets fortsatte udvikling og har det sidste par år fungeret indsigtsfuldt som en slags skjult souchef. Derfor lå valget af ham lige for, da vi skulle finde en ny chefredaktør”, konstaterer TIPS-bladets administrende direktør Carsten AndreasenNiels Frydenlund, der noget usædvanligt i danske presse bliver den kun fjerde chefredaktør i bladets 57-årige historie, blev ansat på TIPS-bladet 1. august 1994 som bladets forpost mod vest. Gennem årene har han fra bladets redaktion i Silkeborg mandsopdækket Jylland for bladets læsere, ligesom han har været fast tilknyttet dækningen af det danske landshold. Niels Frydenlund blev journalist i 1990 og var før ansættelsen på TIPS-bladet tre år på sportsredaktionen på Midtjyllands Avis.







LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Michael Carrick bliver i Manchester United

Manchester City bekræfter

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kommer med frækt bud på dansk mester

FCK-træner roser Felix Beijmo

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

FCK sigter stadig efter 15. juni

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Giver transferopdatering