Ny dansk sejr over Irland

U/16-landsholdet vandt også sin anden kamp



Det danske U/16-landshold fulgte fint op på sejren over Irland i holdets første kamp, da de to nationer mødtes igen torsdag på Hvidovre stadion. Her blev det dansk sejr på 3-1 efter at første kamp i Ballerup var sluttet 4-1.

FC Nordsjællands Kristian Lindberg, der igen var en af de fremtrædende på holdet, scorede sit andet mål for Danmark, da han på forarbejde af Lucas Andersen, AaB, gjorde det til 1-0 midt i 1. halvleg.

Tre minutter efter pausen øgede den lille Esbjerg-spiller Casper Nielsen til 2-0. Her lagde venstre back Mathias Knudsen fra AB op med et godt gennembrud.

Irland fik reduceret på straffespark ved Michael Drennan. Her var den debuterende danske målmand Casper Radza særdeles heldig med at slippe med et gult kort, da han efter at have tabt bolden greb fat i en irer i oplagt scoringsposition.

Det er åbenbart kun i Parken, at man viser målmænd ud, og den danske bænk var så sikker på, at der ville komme rødt kort, at man var ved at gøre truppens anden målmand klar.

– Der var vi heldige, men ellers fortjener vi sejren. Det var en mere rodet kamp, hvor de fik lukket os og vi ikke fik spillet i så flotte mønstre, men vi har større individuelle færdigheder end dem var mere faste i duellerne og opmærksom på omstillinger og standarder, siger landstræner Thomas Frank til tipsbladet.dk.

Sejren blev slået fast af Lucas Andersen via en irsk forsvarer efter en energisk aktion og et godt indæg fra AB’eren Sebastian Kroghdahl.

– Det er ikke så tit det lykkes at vinde begge kampe, når vi har disse dobbeltarrangementer. Begge hold skiftede også syv i startopstilligen, så man får set alle, og vi ved jo heller ikke endnu, hvem der er de bedste, siger Thomas Frank.





LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Portugal – DR Congo

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Elias Jelert færdig

Frankrig – Senegal

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Usbekistan – Colombia

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Deadline overskredet: FC København melder ud

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Argentina – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Her er Tunesiens nye VM-træner