Ny dansk sejr over Irland

U/16-landsholdet vandt også sin anden kamp



Det danske U/16-landshold fulgte fint op på sejren over Irland i holdets første kamp, da de to nationer mødtes igen torsdag på Hvidovre stadion. Her blev det dansk sejr på 3-1 efter at første kamp i Ballerup var sluttet 4-1.

FC Nordsjællands Kristian Lindberg, der igen var en af de fremtrædende på holdet, scorede sit andet mål for Danmark, da han på forarbejde af Lucas Andersen, AaB, gjorde det til 1-0 midt i 1. halvleg.

Tre minutter efter pausen øgede den lille Esbjerg-spiller Casper Nielsen til 2-0. Her lagde venstre back Mathias Knudsen fra AB op med et godt gennembrud.

Irland fik reduceret på straffespark ved Michael Drennan. Her var den debuterende danske målmand Casper Radza særdeles heldig med at slippe med et gult kort, da han efter at have tabt bolden greb fat i en irer i oplagt scoringsposition.

Det er åbenbart kun i Parken, at man viser målmænd ud, og den danske bænk var så sikker på, at der ville komme rødt kort, at man var ved at gøre truppens anden målmand klar.

– Der var vi heldige, men ellers fortjener vi sejren. Det var en mere rodet kamp, hvor de fik lukket os og vi ikke fik spillet i så flotte mønstre, men vi har større individuelle færdigheder end dem var mere faste i duellerne og opmærksom på omstillinger og standarder, siger landstræner Thomas Frank til tipsbladet.dk.

Sejren blev slået fast af Lucas Andersen via en irsk forsvarer efter en energisk aktion og et godt indæg fra AB’eren Sebastian Kroghdahl.

– Det er ikke så tit det lykkes at vinde begge kampe, når vi har disse dobbeltarrangementer. Begge hold skiftede også syv i startopstilligen, så man får set alle, og vi ved jo heller ikke endnu, hvem der er de bedste, siger Thomas Frank.






Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



LIVE

VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Elfenbenskysten – Norge

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Belgien – Senegal

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk transfermelding

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent