Ny dansk stjerne i Man Utd? Han er klar til det

Svenske John Bjørkengren har dannet et tæt bånd til danske Morten Hjulmand, som han sagtens kan se tage det næste skridt videre i karrieren. Det fortæller Superliga-midtbanemanden til Tipsbladet.



John Bjørkengren er glad for at være tilbage i Skandinavien og Randers FC, som ifølge svenskeren har taget imod ham med åbne arme. Han beskriver det som om at blive en del af en stor familie.

– Det føles lidt som at komme hjem til Sverige. Det minder meget om hinanden til forskel fra, da jeg tog til Italien. Det hjælper også med sproget, hvor jeg kan tale svensk og engelsk her, siger midtbanespilleren til Tipsbladet.

John Bjørkengren kom til Randers FC denne sommer, da han var blevet fortalt, at han ikke havde nogen fremtid i Lecce. Det var en hård pille at sluge for svenskeren, der netop var vendt retur fra et lejeophold i Brescia, mens holdkammeraterne i Lecce havde spillet sig op i Serie A.

– Jeg fik beskeden tre dage efter, at vi havde sikret os oprykning. Så jeg havde ikke så meget tid til at fejre det. I efteråret 2022 spillede jeg ikke, og den efterfølgende vinter fandt jeg så en løsning i Brescia. Der fik jeg nogle gode minutter og spillede kampe, og da jeg så kom tilbage, vidste jeg, at jeg skulle finde noget nyt, da jeg ikke var en del af projektet.

Den 25-årige svensker startede dog med at være en stor del af projektet i Lecce, da han kom til klubben i 2020 få måneder før danske Morten Hjulmand. Sammen udgjorde de midtbanen på Lecce-mandskabet.

– Han kom til holdet som en ung dreng fra Østrig, men han var ikke bange for at vise sig frem. Han blev jo også kaptajn ret hurtigt efter, at han kom til. Han var ung, kaptajn og var ikke bange for at vise sig frem. Han var meget rolig og havde begge ben plantet på jorden. Han var også meget social og talte godt med alle.

Hvor John Bjørkengren gled ud i kulden i Lecce, så fik Morten Hjulmand en stadig større rolle på holdet. Langsomt begyndte rygterne også at svirre omkring større adresser, hvor blandt andre Tottenham viste interesse.

Var det sket, så skulle den danske jernmand nok have skjult sin Arsenal-tatovering en lille smule.

– Vi talte ikke så meget om rygterne omkring Tottenham, men han fik da nogle kommentarer omkring sin tatovering men ikke noget specifikt omkring Tottenham, siger John Bjørkengren med et grin.

Det blev heller ikke Tottenham, der slog kløerne i Morten Hjulmand, men derimod Sporting CP, hvor han i øjeblikket storspiller. I dette vindue er han blevet sat i forbindelse med Manchester United, som John Bjørkengren godt kan se ham skifte til.

– Jeg har kun set nogle få kampe med ham siden, men han har gjort det godt i Sporting og i Europa, så jeg føler, at han er klar til det næste skridt. Alle steder han er taget til, har han gjort det godt med det samme. Han tilpasser sig meget hurtigt, så jeg mener, at han er klar til det næste skridt, hvis det kommer til ham.

Ligesom Morten Hjulmand har fået en forrygende start på opholdet i Sporting CP, så har John Bjørkengren fået det samme i Randers FC, hvor han er startet alle efterårets kampe. Resultatmæssigt kunne man dog have håbet på mere.



Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Køber sig ind i dansk klub

Dommerekspert: Det giver ingen mening

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Tænker ikke på Danmarks landshold

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Det er fuldkommen meningsløst

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

– De skal skille sig af med ham!

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud