Discovery Networks Danmark er gået i luften med en ny streamingtjeneste, Eurosport Player, der rummer et hav af muligheder for de sportshungrende danskere.
For en intropris på 99 kr. om måneden og en normalpris, der fra juni hedder 129 kr. om måneden, skal Eurosport Player gøre det nemt, underholdende for danskere at få stillet sportssulten på nærmeste favoritskærm.
Ikke mindst for alle dem, der er besat af fodbold.
Fodbold fra Premier League, Alka Superliga, fodboldlandsholdets kampe mellem slutrunderne, La Liga, Serie A, FA Cup, Europa League, Eliteserien og Major League Soccer krydret med cykling fra bl.a. Giro d’Italia, Tour de France og Vuelta Espana samt Grand Slam tennis, OL, Le Mans, atletik, badminton, golf, rugby, vintersport og meget mere.
Alt sammen fra øverste hylde.
– Vi er meget begejstrede for at kunne byde velkommen til Eurosport Player, der endegyldigt skal stille de sportshungrende danskeres sult og give danske sportsfans de bedste sportsrettigheder til en attraktiv god pris. Med Eurosport Player er forbrugerne garanteret onlineadgang på tværs af alle moderne devices til Danmarks største og måske bedste udvalg af sports-tv – ikke mindst fodbold,” fortæller Christian Kemp, adm. direktør, Discovery Networks Danmark.
Introduktionsprisen er 99 kr. pr. måned for Eurosport Player, mens normalprisen fra starten af juni vil være 129 kr. pr. måned – og så er der fri adgang til alle de bedste sportsrettigheder. Bl.a. til topopgøret mellem Manchester United og Liverpool lørdag kl. 13.30.
Sport skal være let tilgængeligt
Med lanceringen af Eurosport Player bliver de nemt for danskerne at få sport på favoritskærmen. Og med fem dages gratis prøveperiode er det let at komme i gang.
– Der er efterhånden rigtig mange danskere, der får underholdning, film og serier via streaming-tjenester som et supplement til deres tv-pakker. Nu er tiden kommet til for alvor at åbne for sportens verden via streaming, og det er det, vi nu gør med Eurosport Player, siger Christian Kemp.
Eurosport Player kan ses via Mac/PC, tablet/smartphone (iTunes og Android), Apple TV, Chromecast, SmartTV (Samsung) samt PlayStation 4 og Xbox One.
Den nye platform er udviklet på teknologi fra video-streaming-firmaet BAMTech, som også benyttes af HBO samt sportsgiganter som Major League Baseball, NHL, WWE og ESPN.
Ved siden af en massiv mængde af fodbold- og tenniskampe, cykelløb med meget mere kan forbrugerne på Eurosport Player se tv-kanalerne Eurosport 1 og Eurosport 2 simultant. Og så er det muligt at gense et stort udvalg af sportsindholdet i op til 30 dage efter live-udsendelsen.
For mere information: Besøg www.eurosportplayer.dk
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
Medie peger på FC København
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
I svime over Højlund
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
MEDIE
Choktransfer?
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
CHEFENS DOM
