Ny streamingtjeneste med topsport rykker ind i Danmark

Eurosport Player er det nye flagskib hos Discovery Networks, når det kommer til streaming af fodbold og sport.



Discovery Networks Danmark er gået i luften med en ny streamingtjeneste, Eurosport Player, der rummer et hav af muligheder for de sportshungrende danskere. 

For en intropris på 99 kr. om måneden og en normalpris, der fra juni hedder 129 kr. om måneden, skal Eurosport Player gøre det nemt, underholdende for danskere at få stillet sportssulten på nærmeste favoritskærm.

Ikke mindst for alle dem, der er besat af fodbold.

Fodbold fra Premier League, Alka Superliga, fodboldlandsholdets kampe mellem slutrunderne, La Liga, Serie A, FA Cup, Europa League, Eliteserien og Major League Soccer krydret med cykling fra bl.a. Giro d’Italia, Tour de France og Vuelta Espana samt Grand Slam tennis, OL, Le Mans, atletik, badminton, golf, rugby, vintersport og meget mere.

Alt sammen fra øverste hylde.

– Vi er meget begejstrede for at kunne byde velkommen til Eurosport Player, der endegyldigt skal stille de sportshungrende danskeres sult og give danske sportsfans de bedste sportsrettigheder til en attraktiv god pris. Med Eurosport Player er forbrugerne garanteret onlineadgang på tværs af alle moderne devices til Danmarks største og måske bedste udvalg af sports-tv – ikke mindst fodbold,” fortæller Christian Kemp, adm. direktør, Discovery Networks Danmark.

Introduktionsprisen er 99 kr. pr. måned for Eurosport Player, mens normalprisen fra starten af juni vil være 129 kr. pr. måned – og så er der fri adgang til alle de bedste sportsrettigheder. Bl.a. til topopgøret mellem Manchester United og Liverpool lørdag kl. 13.30.

Sport skal være let tilgængeligt

Med lanceringen af Eurosport Player bliver de nemt for danskerne at få sport på favoritskærmen. Og med fem dages gratis prøveperiode er det let at komme i gang.

– Der er efterhånden rigtig mange danskere, der får underholdning, film og serier via streaming-tjenester som et supplement til deres tv-pakker. Nu er tiden kommet til for alvor at åbne for sportens verden via streaming, og det er det, vi nu gør med Eurosport Player, siger Christian Kemp.

Eurosport Player kan ses via Mac/PC, tablet/smartphone (iTunes og Android), Apple TV, Chromecast, SmartTV (Samsung) samt PlayStation 4 og Xbox One.

Den nye platform er udviklet på teknologi fra video-streaming-firmaet BAMTech, som også benyttes af HBO samt sportsgiganter som Major League Baseball, NHL, WWE og ESPN.

Ved siden af en massiv mængde af fodbold- og tenniskampe, cykelløb med meget mere kan forbrugerne på Eurosport Player se tv-kanalerne Eurosport 1 og Eurosport 2 simultant. Og så er det muligt at gense et stort udvalg af sportsindholdet i op til 30 dage efter live-udsendelsen.

For mere information: Besøg www.eurosportplayer.dk





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!