Discovery Networks Danmark er gået i luften med en ny streamingtjeneste, Eurosport Player, der rummer et hav af muligheder for de sportshungrende danskere.
For en intropris på 99 kr. om måneden og en normalpris, der fra juni hedder 129 kr. om måneden, skal Eurosport Player gøre det nemt, underholdende for danskere at få stillet sportssulten på nærmeste favoritskærm.
Ikke mindst for alle dem, der er besat af fodbold.
Fodbold fra Premier League, Alka Superliga, fodboldlandsholdets kampe mellem slutrunderne, La Liga, Serie A, FA Cup, Europa League, Eliteserien og Major League Soccer krydret med cykling fra bl.a. Giro d’Italia, Tour de France og Vuelta Espana samt Grand Slam tennis, OL, Le Mans, atletik, badminton, golf, rugby, vintersport og meget mere.
Alt sammen fra øverste hylde.
– Vi er meget begejstrede for at kunne byde velkommen til Eurosport Player, der endegyldigt skal stille de sportshungrende danskeres sult og give danske sportsfans de bedste sportsrettigheder til en attraktiv god pris. Med Eurosport Player er forbrugerne garanteret onlineadgang på tværs af alle moderne devices til Danmarks største og måske bedste udvalg af sports-tv – ikke mindst fodbold,” fortæller Christian Kemp, adm. direktør, Discovery Networks Danmark.
Introduktionsprisen er 99 kr. pr. måned for Eurosport Player, mens normalprisen fra starten af juni vil være 129 kr. pr. måned – og så er der fri adgang til alle de bedste sportsrettigheder. Bl.a. til topopgøret mellem Manchester United og Liverpool lørdag kl. 13.30.
Sport skal være let tilgængeligt
Med lanceringen af Eurosport Player bliver de nemt for danskerne at få sport på favoritskærmen. Og med fem dages gratis prøveperiode er det let at komme i gang.
– Der er efterhånden rigtig mange danskere, der får underholdning, film og serier via streaming-tjenester som et supplement til deres tv-pakker. Nu er tiden kommet til for alvor at åbne for sportens verden via streaming, og det er det, vi nu gør med Eurosport Player, siger Christian Kemp.
Eurosport Player kan ses via Mac/PC, tablet/smartphone (iTunes og Android), Apple TV, Chromecast, SmartTV (Samsung) samt PlayStation 4 og Xbox One.
Den nye platform er udviklet på teknologi fra video-streaming-firmaet BAMTech, som også benyttes af HBO samt sportsgiganter som Major League Baseball, NHL, WWE og ESPN.
Ved siden af en massiv mængde af fodbold- og tenniskampe, cykelløb med meget mere kan forbrugerne på Eurosport Player se tv-kanalerne Eurosport 1 og Eurosport 2 simultant. Og så er det muligt at gense et stort udvalg af sportsindholdet i op til 30 dage efter live-udsendelsen.
For mere information: Besøg www.eurosportplayer.dk
LIVE
TransferLIVE: De henter Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
