Discovery Networks Danmark er gået i luften med en ny streamingtjeneste, Eurosport Player, der rummer et hav af muligheder for de sportshungrende danskere.
For en intropris på 99 kr. om måneden og en normalpris, der fra juni hedder 129 kr. om måneden, skal Eurosport Player gøre det nemt, underholdende for danskere at få stillet sportssulten på nærmeste favoritskærm.
Ikke mindst for alle dem, der er besat af fodbold.
Fodbold fra Premier League, Alka Superliga, fodboldlandsholdets kampe mellem slutrunderne, La Liga, Serie A, FA Cup, Europa League, Eliteserien og Major League Soccer krydret med cykling fra bl.a. Giro d’Italia, Tour de France og Vuelta Espana samt Grand Slam tennis, OL, Le Mans, atletik, badminton, golf, rugby, vintersport og meget mere.
Alt sammen fra øverste hylde.
– Vi er meget begejstrede for at kunne byde velkommen til Eurosport Player, der endegyldigt skal stille de sportshungrende danskeres sult og give danske sportsfans de bedste sportsrettigheder til en attraktiv god pris. Med Eurosport Player er forbrugerne garanteret onlineadgang på tværs af alle moderne devices til Danmarks største og måske bedste udvalg af sports-tv – ikke mindst fodbold,” fortæller Christian Kemp, adm. direktør, Discovery Networks Danmark.
Introduktionsprisen er 99 kr. pr. måned for Eurosport Player, mens normalprisen fra starten af juni vil være 129 kr. pr. måned – og så er der fri adgang til alle de bedste sportsrettigheder. Bl.a. til topopgøret mellem Manchester United og Liverpool lørdag kl. 13.30.
Sport skal være let tilgængeligt
Med lanceringen af Eurosport Player bliver de nemt for danskerne at få sport på favoritskærmen. Og med fem dages gratis prøveperiode er det let at komme i gang.
– Der er efterhånden rigtig mange danskere, der får underholdning, film og serier via streaming-tjenester som et supplement til deres tv-pakker. Nu er tiden kommet til for alvor at åbne for sportens verden via streaming, og det er det, vi nu gør med Eurosport Player, siger Christian Kemp.
Eurosport Player kan ses via Mac/PC, tablet/smartphone (iTunes og Android), Apple TV, Chromecast, SmartTV (Samsung) samt PlayStation 4 og Xbox One.
Den nye platform er udviklet på teknologi fra video-streaming-firmaet BAMTech, som også benyttes af HBO samt sportsgiganter som Major League Baseball, NHL, WWE og ESPN.
Ved siden af en massiv mængde af fodbold- og tenniskampe, cykelløb med meget mere kan forbrugerne på Eurosport Player se tv-kanalerne Eurosport 1 og Eurosport 2 simultant. Og så er det muligt at gense et stort udvalg af sportsindholdet i op til 30 dage efter live-udsendelsen.
For mere information: Besøg www.eurosportplayer.dk
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
Alexander Lind blæst bagover
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
