Discovery Networks Danmark er gået i luften med en ny streamingtjeneste, Eurosport Player, der rummer et hav af muligheder for de sportshungrende danskere.
For en intropris på 99 kr. om måneden og en normalpris, der fra juni hedder 129 kr. om måneden, skal Eurosport Player gøre det nemt, underholdende for danskere at få stillet sportssulten på nærmeste favoritskærm.
Ikke mindst for alle dem, der er besat af fodbold.
Fodbold fra Premier League, Alka Superliga, fodboldlandsholdets kampe mellem slutrunderne, La Liga, Serie A, FA Cup, Europa League, Eliteserien og Major League Soccer krydret med cykling fra bl.a. Giro d’Italia, Tour de France og Vuelta Espana samt Grand Slam tennis, OL, Le Mans, atletik, badminton, golf, rugby, vintersport og meget mere.
Alt sammen fra øverste hylde.
– Vi er meget begejstrede for at kunne byde velkommen til Eurosport Player, der endegyldigt skal stille de sportshungrende danskeres sult og give danske sportsfans de bedste sportsrettigheder til en attraktiv god pris. Med Eurosport Player er forbrugerne garanteret onlineadgang på tværs af alle moderne devices til Danmarks største og måske bedste udvalg af sports-tv – ikke mindst fodbold,” fortæller Christian Kemp, adm. direktør, Discovery Networks Danmark.
Introduktionsprisen er 99 kr. pr. måned for Eurosport Player, mens normalprisen fra starten af juni vil være 129 kr. pr. måned – og så er der fri adgang til alle de bedste sportsrettigheder. Bl.a. til topopgøret mellem Manchester United og Liverpool lørdag kl. 13.30.
Sport skal være let tilgængeligt
Med lanceringen af Eurosport Player bliver de nemt for danskerne at få sport på favoritskærmen. Og med fem dages gratis prøveperiode er det let at komme i gang.
– Der er efterhånden rigtig mange danskere, der får underholdning, film og serier via streaming-tjenester som et supplement til deres tv-pakker. Nu er tiden kommet til for alvor at åbne for sportens verden via streaming, og det er det, vi nu gør med Eurosport Player, siger Christian Kemp.
Eurosport Player kan ses via Mac/PC, tablet/smartphone (iTunes og Android), Apple TV, Chromecast, SmartTV (Samsung) samt PlayStation 4 og Xbox One.
Den nye platform er udviklet på teknologi fra video-streaming-firmaet BAMTech, som også benyttes af HBO samt sportsgiganter som Major League Baseball, NHL, WWE og ESPN.
Ved siden af en massiv mængde af fodbold- og tenniskampe, cykelløb med meget mere kan forbrugerne på Eurosport Player se tv-kanalerne Eurosport 1 og Eurosport 2 simultant. Og så er det muligt at gense et stort udvalg af sportsindholdet i op til 30 dage efter live-udsendelsen.
For mere information: Besøg www.eurosportplayer.dk
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
