Ralf Rangnick forventes at blive ansat som ny Manchester United-cheftræner i næste uge, og dermed venter der den 63-årige tysker lidt af en udfordring.
Og ifølge den engelske avis The Telegraph kan Manchester United-stjernerne snart se frem en anderledes brutal hverdag på træningsbanen, idet Rangnick er kendt for sin krævende tilgang.
Otte-sekunders-reglen
Således skriver The Telegraph, at Rangnick potentielt kan få placeret et særligt nedtællings-ur på Manchester Uniteds træningsanlæg i Carrington. Uret skal være med til at få implementeret de omfattende ændringer, som tyskeren vil have gennemført.
– En lang række ændringer er i støbeskeen, hvad træningssessionerne angår. Rangnick kan blandt andet introducere et ‘countdown clock’, som han har brugt i tidligere klubber, inklusive RB Leipzig, for at hjælpe spillerne med at forstå hans ‘otte-sekunders-regel’.
– Den 63-årige træner, der er kendt som en arkitekterne bag gegenpress-revolutionen i Tyskland, kræver således, at hans spillere skal generobre bolden tilbage indenfor otte sekunder, og derudover skal de afslutte indenfor 10 sekunder efter, at de har generobret boldbesiddelsen.
Ifølge The Telegraph er dette ur designet således, at spillerne kan høre det tælle ned. Ifølge avisen har Ralf Rangnick således den opfattelse, at dette vil løfte træningssessionernes intensitet og forbedre spillernes niveau.
Ralf Rangnick will have a say in who replaces him at end of the season, should United proceed with plan to appoint external permanent manager, writes @JBurtTelegraphhttps://t.co/asi9vAa7Gc
— Telegraph Football (@TeleFootball) November 27, 2021
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT
