Nye tider: Rangnick vil indføre brutal regel

Ifølge The Telegraph pønser Ralf Rangnick med at installere et såkaldt ‘countdown clock’ på Manchester Uniteds træningsbane. Fremover skal spillerne således vænne sig til at erobre bolden tilbage indenfor blot otte sekunder.



Ralf Rangnick forventes at blive ansat som ny Manchester United-cheftræner i næste uge, og dermed venter der den 63-årige tysker lidt af en udfordring. 

Og ifølge den engelske avis The Telegraph kan Manchester United-stjernerne snart se frem en anderledes brutal hverdag på træningsbanen, idet Rangnick er kendt for sin krævende tilgang. 

Otte-sekunders-reglen
Således skriver The Telegraph, at Rangnick potentielt kan få placeret et særligt nedtællings-ur på Manchester Uniteds træningsanlæg i Carrington. Uret skal være med til at få implementeret de omfattende ændringer, som tyskeren vil have gennemført. 

– En lang række ændringer er i støbeskeen, hvad træningssessionerne angår. Rangnick kan blandt andet introducere et ‘countdown clock’, som han har brugt i tidligere klubber, inklusive RB Leipzig, for at hjælpe spillerne med at forstå hans ‘otte-sekunders-regel’. 

– Den 63-årige træner, der er kendt som en arkitekterne bag gegenpress-revolutionen i Tyskland, kræver således, at hans spillere skal generobre bolden tilbage indenfor otte sekunder, og derudover skal de afslutte indenfor 10 sekunder efter, at de har generobret boldbesiddelsen.

Ifølge The Telegraph er dette ur designet således, at spillerne kan høre det tælle ned. Ifølge avisen har Ralf Rangnick således den opfattelse, at dette vil løfte træningssessionernes intensitet og forbedre spillernes niveau. 





Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Tottenham henter forløsende sejr

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’