Nye tider: Rangnick vil indføre brutal regel

Ifølge The Telegraph pønser Ralf Rangnick med at installere et såkaldt ‘countdown clock’ på Manchester Uniteds træningsbane. Fremover skal spillerne således vænne sig til at erobre bolden tilbage indenfor blot otte sekunder.



Ralf Rangnick forventes at blive ansat som ny Manchester United-cheftræner i næste uge, og dermed venter der den 63-årige tysker lidt af en udfordring. 

Og ifølge den engelske avis The Telegraph kan Manchester United-stjernerne snart se frem en anderledes brutal hverdag på træningsbanen, idet Rangnick er kendt for sin krævende tilgang. 

Otte-sekunders-reglen
Således skriver The Telegraph, at Rangnick potentielt kan få placeret et særligt nedtællings-ur på Manchester Uniteds træningsanlæg i Carrington. Uret skal være med til at få implementeret de omfattende ændringer, som tyskeren vil have gennemført. 

– En lang række ændringer er i støbeskeen, hvad træningssessionerne angår. Rangnick kan blandt andet introducere et ‘countdown clock’, som han har brugt i tidligere klubber, inklusive RB Leipzig, for at hjælpe spillerne med at forstå hans ‘otte-sekunders-regel’. 

– Den 63-årige træner, der er kendt som en arkitekterne bag gegenpress-revolutionen i Tyskland, kræver således, at hans spillere skal generobre bolden tilbage indenfor otte sekunder, og derudover skal de afslutte indenfor 10 sekunder efter, at de har generobret boldbesiddelsen.

Ifølge The Telegraph er dette ur designet således, at spillerne kan høre det tælle ned. Ifølge avisen har Ralf Rangnick således den opfattelse, at dette vil løfte træningssessionernes intensitet og forbedre spillernes niveau. 






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Hårdt angreb på DBU-boss

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Højlund slutter sæsonen med bravour

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød