15 år.
Det er så lang tid, det er siden, at OB var i en pokalfinale. I 2007 slog fynboerne FC København med 2-1 i Parken.
Torsdag eftermiddag skal Fyns Superliga-hold igen spille om trofæet, når de kører over Storebæltsbroen for at møde FC Midtjylland på Brøndby Stadion.
Derfor kan førsteholdstruppen i Ådalen ligeledes mærke, at kampen er speciel. Det fortæller Issam Jebali, da Tipsbladet taler med ham efter tirsdagens træning.
– Vi føler alle sammen presset. Men det er forskelligt fra spiller til spiller. Vi har nogle unge drenge, men også nogle rutinerede gutter. Jeg har selv prøvet at spille tre pokalfinaler før, så jeg har prøvet at spille under pres, siger OB-stjernen, inden han fortsætter:
– Klubben prøver at holde det cool. Og i omklædningsrummet ved vi, hvad vi skal. Vi vil forsøge at gøre, hvad vi er gode til. Vi skal bevare roen. Vi tager det ikke til det ekstreme pres, men vi ved, det er stort.
Sæsonen på Fyn har været en lille rutsjebanetur. OB har haft gode perioder, men Andreas Alms mandskab har også været nede i en bølgedal, hvor holdet i nogle uger flirtede en anelse med nedrykningsstregen i Superligaen.
30-årige Issam Jebali kender til kontrasten mellem en finale og en svær periode. Derfor ved han ligeledes, at der ikke er langt fra succes til fiasko.
– Der er en stor forskel på at være i en svær periode og nu skulle spille en finale. Det gør, at folk tror på tingene. Men der er en enorm forskel på at nå finalen og vinde finalen. Det vil være en fantastisk historie, hvis vi finder kampen.
– Det vil være stort for os og for byen. Men det betyder også, vi kan spille Conference League i næste sæson. Det er det positive, og vi vil vinde. Så vil de seneste seks måneder se gode ud. Men vi skal ikke kun fokusere på pokalfinalen, fordi vi har været gode ved siden af også.
– Vi har kæmpet på og spillet mange kampe uden at tabe undervejs. Der er en masse god energi i holdet. Men det vil være en stor historie at vinde. Ligesom det vil være en dårlig historie at tabe.
Der er helt præcist kampstart på Brøndby Stadion klokken 15.00 torsdag eftermiddag. Her vil OB være i overtal på tribunerne, da 14.000 af tilskuerne vil holde med de fynske striber, mens FC Midtjylland lige nu har solgt omkring 10.000 billetter.
Og det er ikke usandsynligt, at Issam Jebali skal levere på et højt niveau, hvis OB skal ende med at løfte trofæet.
Den offensive Superliga-stjerne har således gang i en flot individuel sæson, men han forventer alligevel endnu mere af sig selv.
– Min sæson har været god med 10 mål og fem oplæg i Superligaen. Men jeg forventer altid mere af mig selv. Jeg vil være endnu bedre. Jeg skal steppe op, og det skal resten af holdet også.
– Vi har talentet og spillerne. Jeg vil opnå endnu mere, og jeg er her for at hjælpe mit hold. Jeg vil måske få endnu mere kredit, hvis vi var højere i tabellen.
Han tilføjer, at han glæder sig til opgøret. Fynboernes nummer syv frygter ikke de store kampe. Han tager dem som udfordring og mener, at det er i dem, at man skal vise, hvad man kan – både som spiller og som hold.
Derudover understreger Issam Jebali, at han ikke vil læne sig tilbage i sofaen og være tilfreds, hvis OB besejrer FC Midtjylland i pokalfinalen.
– Hvis vi vinder finalen, vil det være min største sæson i OB indtil videre. Jeg sigter stadig endnu højere. Jeg sigter efter at være et top-seks hold og duellere med de øverste hold.
– Jeg tager udfordringen op, fordi OB er en stor klub, og jeg ønsker, det skal være som før, hvor OB var et hold i top-tre eller top-fire i ligaen. Det vil være godt at vinde pokalen for mig.
Afsluttende sætter OB-stjernen nogle ord på sin egen rolle på holdet, mens Issam Jebali ligeledes taler lidt om torsdagens modstander.
– Jeg spiller mellem linjerne. Jeg tager de hårde beslutninger som 10’er på banen. Hvis jeg spiller godt, løfter jeg holdet. Men de løfter også mig, hvis de spiller godt.
– Det er en cirkel. Det betyder ikke så meget, hvor jeg spiller. Det bestemmer træneren. Jeg kan spille til venstre, til højre, som 10’er og som angriber. Men skulle jeg vælge, ville det nok være som 10’er.
– Det er altid en svær test mod FCM. De respekterer os, og vi respekterer dem. De er ikke perfekte, og det er vi heller ikke. Så det bliver en fair fight. 50/50 tror jeg.
LIVE
LIVE: Superliga-klub straffet økonomisk
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
Dansk træner storroses
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Reagerer på Brøndby-bombe
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Langer ud efter trænerlegende
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
Køber engelsk klub
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
I chok over Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
