Østjysk kamp om Simon Kjær-penge

Den lille klub Lund IF hæver en mindre formue på VFL Wolfsburgs køb af landsholdsspilleren Simon Kjær. Men storebroderen AC Horsens vil også have sin del af kagen.



Da Simon Kjær i går blev solgt fra italienske Palermo til tyske VFL Wolfsburg blev der jublet flere steder i Danmark. Bølgerne gik højt i Herning, hvor Simon Kjær fra 2004 til 2008 spillede for FC Midtjylland, men også i den lille østjyske klub Lund IF otte kilometer nordvest for Horsens var der glæde. Jubelen skyldtes FIFAs særlige transferregler, der betyder, at en spillers tidligere klubber også får del af en transfersum, når spilleren bliver solgt. Mere præcist skal fem procent af handelssummen tilfalde de klubber, der har uddannet en spiller fra det 12. år og frem til det 21. år.

Værdien af Simon Kjærs overgang til Wolfsburg beløber sig til omkring 90 millioner kroner, og da landsholdsspilleren var i FC Midtjylland fra han var 15 til han som 19-årig skiftede til Palermo, kan de midtjyske ulve se frem til, at et millionbeløb lander på kontoen en af dagene.

Så stort et beløb tilfalder ikke Lund IF, hvor Simon Kjær trådte sine første fodboldstøvler. Men den lille klub kan bestemt ikke klage. Klubbens formand Helle Lorenzen kan således se frem til en bugnende klubkasse, hvor et sted mellem 500.000 og 750.000 kroner stammer fra Simon Kjærs nylige klubskifte.

Da Simon blev solgt til Palermo sidste gang (for 30 mio. kr, red.) fik vi 240.000 kroner, og jeg går ud fra, at det er samme forhold denne gang. Vi kan sagtens bruge de penge på vores faciliteter. Det er en uvurderlig hjælp til vores klub, siger Helle Lorenzen, der kan se frem til at Lund IF tjener cirka tre gange så meget, som da Simon Kjær første gang blev solgt.

Men noget hænger ikke sammen. Simon Kjær forlod Lund IF til fordel for samarbejdsklubben AC Horsens omkring det tidspunkt, hvor han blev 12 år, og spillede herefter for “Den gule fare” til han tre år senere blev hentet til FC Midtjylland. Derfor burde udviklingstøtten i realiteten tilfalde Superligaklubben i stedet for den lille samarbejdsklub, Lund IF. Men sådan er det ikke blevet. Det skyldes én bestemt detalje.

Selv om Simon spillede i overbygningen AC Horsens lå hans spillercertifikat i samarbejdsklubben Lund IF. Det var helt normal procedure, siger AC Horsens´ direktør Henrik Ravn til tipsbladet.dk.

Derfor tilhørte Simon Kjær rent juridisk Lund IF, men da Simon Kjær for to år siden blev solgt til Palermo for 30 millioner kroner, forsøgte AC Horsens alligevel at få en lille del af kagen.

Det der skete sidst var, at vi tog kontakt til Lund IF, for at finde finde ud af, om vi kunne få del i overskuddet. De tog vores henvendelse op i bestyrelsen – og den blev afvist, fortæller Henrik Ravn.

Nu er Simon Kjær så blevet solgt igen. Denne gang for et endnu større beløb. Og igen har AC Horsens henvendt sig til Lund IF i håb om at få del i samarbejdsklubbens Simon Kjær-penge, som altså beløber sig til mellem en halv million og 750.000 kroner.

Rent juridisk kan vi ikke stille krav om at få penge fra Lund IF. Pengene er deres, og jeg kan nemt unde Lund de penge. Min indgangsvinkel er at undersøge, om vi kan få en kompensation for det arbejde, vi har gjort med Simon. En virksomhed som AC Horsens har naturligvis også brug for at tjene penge, og jeg vil henstille til Lund om et samarbejde, forklarer Henrik Ravn.

I Lund tager de nu henvendelsen fra storebroderen AC Horsens op til overvejelse. Nøjagtig som de gjorde det for to år siden.

Dengang var det ikke så mange penge. Det er væsentligt flere i dag. Ifølge loven er det vores penge, men nu vil bestyrelsen bestemme sig for, om vi skal dele, siger klubformand Helle Lorenzen.

Hun kan dog tage det ganske roligt, hvis den lille østjyske klub ender med at sige nej til storebrors forespørgsel. Det vil ikke få konsekvenser, hvis Lund igen beslutter at beholde alle pengene fra et Simon Kjær-salg.

Vi har et godt samarbejde med Lund, og der vil ikke være nogen bad feelings, hvis de siger nej til os, slutter Henrik Ravn.

Sådan går det altså til, når et klubskifte mellem to af de største fodboldligaer i Verden skaber efterdønninger langt ned i rækkerne i den østjyske del af fodbolddanmark.




EKSKLUSIVT

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Dansker færdig i Galatasaray

Den helt rigtige Højlund-beslutning


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Femkløver vil væk fra Manchester United



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

Megatransfer på vej?

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Her fejler de fatalt på transfermarkedet


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


– Jeg er stærkere end nogensinde

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Superliga-klub smadrer transferrekord

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord



På vej mod retur?

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

– Han kan blive vigtig

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Lover transfers

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs



Diogo Jota død i trafikulykke

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt



Derfor giver én type transfer særlig mening

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!