Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Jens Jønsson modtog en kæmpe hyldest af AEK-fansene for sin tid i klubben.



Jens Jønsson sluttede sit ophold i Grækenland af med et mesterskab.

AEK Athen kunne i weekenden lade sig hylde for guldet, og i den forbindelse fik Jens Jønsson en rørende afsked med klubben. Græske medier beretter, at danskeren blev hyldet taktfast af AEK-fansene for sin tid i klubben, og billeder fra festen viser en Jens Jønsson, der så ud til at være en smule berørt.

Selve mesterskabet har Jens Jönsson ikke den store aktie i. Danskeren har været ude i kulden hele sæsonen i den græske klub og har ikke spillet et eneste minut i ligaen.

Samlet er han dog noteret for flere end 100 kampe for AEK Athen, og det havde fansene altså ikke glemt midt i euforien over mesterskabet.

Hjem til Danmark

Jens Jønssons kontrakt med AEK Athen udløber om en måned, og derefter forlader den 33-årige midtbanespiller klubben.

Næste stop bliver dansk fodbold – i hvert fald hvis det står til hovedpersonen selv.

– Der var nogle åbninger og flere fine tilbud i løbet af januar, men problemet er, at så skulle jeg committe mig i halvandet år, og det ville jeg ikke, nu hvor det ligger fast, at vi som familie gerne vil hjem til Danmark. Jeg er lige blevet far for fire måneder siden, og pludselig skal jeg ikke kun tage højde for, hvad jeg gerne selv vil, og selv om vores datter da godt kan sove og spise i et andet land end Danmark, har min forlovede og jeg bare besluttet, at det er ved at være det. Jeg er blevet mentalt mættet af udlandet, sagde Jønsson i februar i et interview med Tipsbladet.

De fleste regner nok med at se midtbanespilleren i en hvid AGF-trøje i næste sæson, og det danske mesterskab har næppe gjort århusianerne til en mindre interessant klub for Jønsson.

Han lægger dog ikke alle sine æg i én kurv.

– Jeg ville elske at spille for AGF igen, men lad os se, hvilke muligheder der ligger foran mig til den tid. Jeg vil være åben for al seriøs interesse, danske klubber skulle vise for mig.

Jens Jønsson har tilbragt 10 år i udlandet og kan dermed vende hjem til Danmark på den lukrative forskerordning.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Cherki lægger op i Miami

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Han bestemmer det hele

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

‘Horsens var et helvede’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Frankrig – England

Forventer rekord i Superliga-klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Begejstret for Jacob Neestrup

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira