Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Bundesliga-ekspert giver sit syn på FC København-aktuelle Jonas Boldt.



Sune Smith-Nielsen blev fyret som sportsdirektør i FC København i februar – og han kan muligvis afløses af en tysker.

Tipsbladet har således afsløret, at Jonas Boldt er en af få tilbageværende kandidater til jobbet som sportsdirektør hos “løverne”, omend at parterne har svært ved at få enderne til at mødes lige nu. 

Den 44-årige tysker har et fornemt CV med fremtrædende roller i Bayer Leverkusen, hvor han startede som scout og endte med at blive en del af den sportslige ledelse, samt i Hamburger SV, hvor han havde det overordnede ansvar som sportsdirektør. 

Og særligt i tiden i Bayer Leverkusen var Jonas Boldt velanset. Det fortæller Bundesliga-ekspert Nicolai Lisberg, der følger ligaen på nærmeste hold og er redaktør på Bulibold, til Tipsbladet. 

– Han var meget højt respekteret, da han kom frem i Leverkusen, hvor han tog den klassiske vej med at være scout først og så var i mesterlære hos Rudi Völler (sportsdirektør i klubben fra 2005 til 2022, red.) og tog den vej op. Han var en, man havde ret stor fidus til. 

– Det er altid svært med de der sportsdirektører og chefscouts i forhold til, hvor meget de er inde over specifikke handler. Nogle gange har man en tendens til bare at kigge på de navne, der er kommet til, og give sportsdirektøren al skylden eller æren for, at de er kommet. Men han blev rost meget for at have et godt netværk og kunne se en fidus i at leje nogle spillere som Toni Kroos og have et godt øje til Sydamerika med Arturo Vidal, siger Nicolai Lisberg. 

– Så var det jo meningen, at han skulle tage det næste skridt, da han tog til HSV og ligesom blev sportsdirektør. Der kan man sige, at af forskellige årsager lykkedes han ikke med at sætte en sportslig linje, som kunne sikre oprykning. Da mistede han nok lidt af sit stjernestøv i HSV, men det er han trods alt ikke den eneste, der har gjort.

Hvad gik galt i HSV? 

– Det er selvfølgelig også et spørgsmål om, hvor meget der skal tillægges ham. Men der var noget med nogle trænerhyringer, og det var ikke mange gange, at de ramte rigtigt i den periode. Den del har han jo også som sportsdirektør været inde over og haft et vist ansvar for.

– Man kan sige, at de trænere, de havde i Daniel Thioune og Steffen Baumgart, var nogle trænere med fine navne, men de havde også forskellige filosofier. I forhold til hvor rost han var i Leverkusen for sine strategiske evner, var spørgsmålet, hvor megt strategi der var i det overordnede projekt i Hamborg. Det stak i for mange retninger under hans tid. 

Gulddreng med ridser i lakken

Og at Jonas Boldt nød større succes i Bayer Leverkusen end i Hamburger SV, er måske ikke godt nyt for FC København. 

– I FC København står han potentielt over for en opgave, der rimer lidt mere på det, han skulle lykkes med i Hamborg. At bygge et hold, der kan vinde mesterskab – i Hamborg var det at vinde 2. Bundesliga. 

– Selvfølgelig er det godt at kunne finde uslebne talenter som i Bayer Leverkusen, og han kommer med et stort knowhow fra det tyske marked, men man kan sige, at det havde været bedre i FC København-henseende, hvis han havde succes i Hamborg frem for Leverkusen, fortæller Bundesliga-eksperten. 

Han erkender dog, at når flere af de her højtprofilerede tyskere – såsom også Youssoufa Moukoko og Fiete Arp – ender i Superligaen, er noget gået galt for dem i Bundesligaen. Det er det altså for Jonas Boldt i HSV, og derfor er koblingen til FC København ikke et stort chok for Nicolai Lisberg. 

– Jeg vil ikke bilde nogen ind, at jeg havde forestillet mig det, men alt i alt synes jeg, at hylden måske passer meget godt. Han fik et stort ansvar i HSV og prøvede at leve under et kæmpe pres, som han også ville opleve i FCK. 

– Det kan da godt være, at han kunne have fået noget i en mindre klub i Bundesligaen, men hylden er ramt rigtigt nok. Jeg ved ikke, om jeg vil kalde det et scoop, hvis det sker. Det havde det nok været, hvis han var kommet direkte fra Leverkusen, hvor han måske var udskreget til at være the golden boy. Nu har han trods alt lidt ridser i lakken fra HSV, fordi han i så lang tid ikke formåede at skabe en homogen trup og ansætte den rigtige træner til at rykke op, siger han. 

LÆS OGSÅ: I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Arturo Vidal er en af de stjerner, Jonas Boldt opdagede. Foto: Alamy

En fordel og en ulempe

Nicolai Lisberg peger også på både en fordel og en ulempe i forhold til, hvis FC København ender med at hyre den tyske sportsdirektør. 

Hvad angår ulempen, drejer det sig særligt om klubbens nordiske islæt. 

– Selvfølgelig har han et kendskab til den danske liga, men der venter også en stor udgave. Set udefra kunne man også godt have set FCK – med deres udfordringer med at skabe en skandinavisk stamme – ville gå i en skandinavisk retning på sportsdirektørpladsen. 

– Han kan selvfølgelig godt hente fra det skandinaviske marked, men hvis man henter en med så mange år i Bundesligaen, lugter det lidt mere af, at man kigger på et internationalt end dansk marked, når man skal forstærke truppen.

Men erfaringen fra Bundesligaen kan være en fordel i et andet henseende, og det er samarbejdet med Bo Svensson.  

– Det er måske heller ikke helt uvæsentligt, at Bo Svensson er vant til at arbejde med en sportsdirektør, som de arbejder i Tyskland. I Bundesligaen er sportsdirektøren meget tæt på truppen, og i mange klubber er de med nede på bænken og i omklædningsrummet og så videre. De er en langt større del af truppen. Så de kender den kultur begge, lyder det. 

I øjeblikket er Jacob Lauesen fungerende sportsdirektør i FC København, der netop har meldt ud, at man denne sommer vinker farvel til Mathias ‘Zanka’ Jørgensen, Aurelio Buta og Amir Richardson, ligesom Viktor Claesson skifter. 





LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Fortryder FC Barcelona-transfer

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Jess Thorup indlagt

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Rundens hold i Superligaen – 32. runde



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Så er det officielt

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Hold nu kæft, hvor er han god!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

I dialog – stor klub vil have denne dansker