‘Fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Mads Junker er selv i tvivl, når det kommer til Argentinas mål til 3-2.



VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater |

Det var et kæmpe drama, da Argentina tirsdag aften spillede sig videre ved VM.

For Lionel Messi og resten af det argentinske mandskab styrede godt nok store dele af kampen, men de var alligevel bagud med 0-2, da der var spillet knap 80 minutter.

Pludselig blev alt dog vendt på hovedet, og argentinerne scorede til 3-2 i tillægstiden. Et mål, der dog skabte mange reaktioner. Egypterne protesterede voldsomt, for de mente, at der forinden var blevet begået straffespark i modsatte ende.

Et straffespark, der ikke blev dømt, og TV 2 Sports fodboldekspert Mads Junker siger til mediet, at han ikke kan afvise, at de har en sag.

– Jeg er måske lidt overrasket over, at dommeren ikke skal ud at kigge den igennem. Jeg er nok 51/49 på, at det er et straffespark, og det ender jo med at være fuldstændig vanvittigt kontroversielt og afgørende, fordi Argentina løber op og scorer efter, siger fodboldeksperten.

På tv-billederne kan man se, at Argentinas Mac Allister har fat i trøjen på sin modstander. Ifølge Mads Junker er det dog et spørgsmål om, ‘hvor meget egypteren er på vej nej’.

Dommerens fløjte forblev tavs i situationen, Argentina satte et angreb i gang, og det gav altså pote, da det resulterede i det kampafgørende mål, som fik lov til at stå.

Det fik bølgerne til at gå højt både på banen og bænken, hvilket betød, at dommeren både uddelte gule og et enkelt rødt kort ud i situationen.

Sejren betyder, at Argentina er videre til kvartfinalerne. Modstanderen bliver vinderen af kampen mellem Schweiz og Colombia. Den kamp bliver spillet klokken 22 tirsdag aften.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

VM-spiller alvorligt skadet

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Medier jubler over USA’s nedtur

Argentina afværger fiasko – vildt comeback!

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Schweiz – Colombia

Stor nedtur for Superliga-komet

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Bundesliga-klub henter FCM-emne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’