Olympiakos truede efter weekendens 1-1-kamp mod Panathinaikos med at trække sig fra den bedste græske fodboldrække.
Efter et ekstraordinært bestyrelsesmøde har klubben alligevel valgt at blive i ligaen.
Det oplyser Olympiakos på sin hjemmeside.
Det er et overvejende flertal, som har stemt for at forblive en del af ligaen. De forsvarende græske mestre meddeler, at man af respekt for flertallets beslutning vil fortsætte indsatsen for at vinde klubbens 48. mesterskab.
Efter weekendens kamp meddelte Olympiakos’ præsident, Evangelos Marinakis, at klubben blandt andet på grund af Jakob Kehlets dommerindsats i kampen ville overveje at trække sig.
– Det er en af de største massakrer. Helt fra første minut med en korrupt dommer, et korrupt forbund. Græsk fodbold bevæger sig fra det dårlige til det værste, sagde Evangelos Marinakis efter kampen ifølge flere medier, herunder Kingsport.
Netop dommerpræstationen holder Olympiakos fast i, at klubben ikke vil acceptere.
Derfor har klubben på bestyrelsesmødet besluttet, at videomateriale fra opgøret skal sendes til Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa), dommerkomité og fodbolddirektør Zvonimir Boban.
Jakob Kehlet dømte efter 96 minutter og 16 sekunder et frispark på kanten af feltet til Panathinaikos. Efter et VAR-gennemsyn blev det ændret til et straffespark. Det scorede hjemmeholdet på.
Kampen endte 1-1.
På klubbens hjemmeside noterer man, at Kehlet havde lagt seks minutter til, men at kampen fortsatte efter de seks minutters tillægstid.
Ritzau har været i kontakt med Kehlet, der ikke ønsker at kommentere forløbet.
Det er ikke et ukendt fænomen, at udenlandske dommere dømmer højrisikokampe i Grækenland. Heller ikke for Jakob Kehlet, som også i 2019 dømte en græsk kamp. Dengang var det Panathinaikos mod Paok.
Jørgen Daugbjerg Burchardt er seneste dansker ud over Kehlet, som har dømt i Grækenland. Det var i foråret i år, da Paok mødte AEK Athen.
Når det græske fodboldforbund ønsker en dansk dommer til en højrisikokamp, sender forbundet en invitation til Dansk Boldspil-Union (DBU), og så udtager dommergruppen i Danmark et dommerteam til kampen.
Det er den samme gruppe, som dommerpåsætter de danske superligakampe.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
