På radiostationen talkSPORT har man en trofast lytter ved navn David, som er Liverpool-fan og glødende modstander af Jürgen Klopp.
David har tidligere på sæsonen ringet ind efter nederlagene til Atalanta, Burnley og Brighton. Og efter søndagens 4-1-ydmygelse mod Manchester City kom det næppe som en overraskelse for særligt mange lyttere, at David igen valgte at ringe ind for at rase.
– Jeg vil have Jürgen Klopp ud. Kan I huske Brendan Rodgers, da vi tabte med 6-1 til Stoke? Liverpool er i denne sæson løbet ind i to håbløse nederlag. 7-2 mod Aston Villa og nu 4-1 mod Manchester City. De har endda tabt hjemme til Brighton og Burnley. Det er en krise, men jeg tror ikke, at Jürgen Klopp kan løse den, lød det således fra David.
– Hvorfor tænkte Jürgen Klopp ikke over, hvad der kunne ske, hvis Van Dijk blev skadet? Han skulle have hentet forsvarere ind den 1. januar.
Uenig United-legende
David blev undervejs i opkaldet spurgt, hvad han synes om Liverpool-forsvareren Joël Matip.
– Matip er ikke god nok. Ved du, hvorfor Alisson begår de fejl? Fordi forsvarerne foran ham ikke er gode nok, lød svaret fra den bitre Liverpool-tilhænger.
Den udmelding var talkSPORT-eksperten Andy Cole dog på ingen måde enig i. ‘Sikke noget vås’, lød reaktionen således fra den tidligere Manchester United-målræv.
Hent Steven Gerrard tilbage
David lod sig dog ikke slå ud af Coles kommentar.
– Klopp skulle have hentet to forsvarere den 1. januar. Men han ventede indtil den 1. februar. Det er årsagen til, at det her hold er i gang med at falde fra hinanden.
Til slut i opkaldet blev David så spurgt, hvem Liverpool så bør hente ind som ny cheftræner, hvis Jürgen Klopp ikke er god nok.
– Jeg vil have Gerrard. Gerrard har vundet mesterskabet med Rangers. Jeg ville hente ham. Gerrard ville kunne bringe noget af mentaliteten tilbage på holdet. Gerrard er en leder. Vi har ingen leder på banen. Henderson er ikke en leder. Tag et kig på Liverpools resultater mod de seks nederste hold i tabellen i denne sæson. Det er rystende.
Med nederlaget til Manchester City har Liverpool nu 10 point op til Pep Guardiolas mandskab. Efter søndagens 4-1-nederlag gik Manchester United-legenden Roy Keane i flæsket på Jürgen Klopp og Liverpool-spillerne, som ifølge ireren har udvist en meget skuffende mentalitet efter sidste sæsons triumf.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE: Slutfløjt i Parken
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
