Opfordrer Man Utd: Køb Mads Hermansen i Brøndby

Manchester United-fanmedie opfordrer klubben til at handle i Brøndby IF.



Manchester United har en masse problemer, og imod Brentford var et af de problemer på målmandsposten. David De Gea viste sine mangler i spillet med fødderne, mens han endda leverede et grimt drop.

Løsningen på målmandsproblemet hos De Røde Djævle kan hedde Mads Hermansen. Det mener Yusuf Haq, der skriver om Manchester United hos Sport Bible, i hvert fald.

I en længere artikel hos Sport Bible med titlen “Hvorfor Erik ten Hag burde hente Danmarks U21-keeper til at udfordre David de Gea” udpensler Yusuf Haq, hvorfor Mads Hermansen bør være et ideelt transfermål for Manchester United.

Flere af Mads Hermansens kvaliteter fremhæves i artiklen, heriblandt hans evne til at komme ud af målet, hans lederskab samt hans spil med fødderne. Disse understreges med klip fra flere af BIF’s europæiske kampe. 

Og det får Yusuf Haq til at konkludere:

– At være et holds målmand førstemålmand i en alder af kun 21 år betyder, at en spiller har et stort talent, og Mads Hermansen er en af de mest talentfulde unge målmænd i Europa lige nu. Mens nogle store klubber måske vil se ham på en større scene eller give ham længere tid i Brøndby, før de går efter ham, er det værd at gå efter ham nu.

– Han har helt klart evnen til at få succes i en topklub, og i øjeblikket vil han stadig være rimelig billig. Han ville sandsynligvis koste 15-20 millioner [pund, svarende til 130-170 millioner kroner], hvilket er tyveri for en spiller, der kan udfylde en afgørende position i det næste årti.

– Uge efter uge optræder han nu som Brøndbys bedste spiller, og selvom en aftale er usandsynlig, ville det være en smart forretning fra United, der har desperat brug for en målmand.

– Hermansen ville komme ind som en umiddelbar forbedring af, hvad United har, og har potentialet til at blive en af de bedste målmænd i ligaen om to eller tre år, hvis han fortsætter med at udvikle sig med denne hastighed, skriver han.

Mads Hermansen, 22 år, har i lidt over et år været det klare førstevalg på Vestegnen, hvor han står noteret for 47 kampe. I den kommende tid må han imidlertid se til fra sidelinjen på grund af en skade. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.



– Det har man nok aldrig set før

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

De er klar til at købe Mohamed Salah

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Her er alle VM-puljerne

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jonas Wind er i København

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her kan du se VM-lodtrækningen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Her er Danmarks VM-gruppe

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Saver United-stjerne over

På rov i FC København

Griner af AaB-rygte

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Patrick Da Silva idømt fængsel

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

DBU giver fans fem års karantæne

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB

Her er alle VM-grupperne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham