Opfordrer Man Utd: Køb Mads Hermansen i Brøndby

Manchester United-fanmedie opfordrer klubben til at handle i Brøndby IF.



Manchester United har en masse problemer, og imod Brentford var et af de problemer på målmandsposten. David De Gea viste sine mangler i spillet med fødderne, mens han endda leverede et grimt drop.

Løsningen på målmandsproblemet hos De Røde Djævle kan hedde Mads Hermansen. Det mener Yusuf Haq, der skriver om Manchester United hos Sport Bible, i hvert fald.

I en længere artikel hos Sport Bible med titlen “Hvorfor Erik ten Hag burde hente Danmarks U21-keeper til at udfordre David de Gea” udpensler Yusuf Haq, hvorfor Mads Hermansen bør være et ideelt transfermål for Manchester United.

Flere af Mads Hermansens kvaliteter fremhæves i artiklen, heriblandt hans evne til at komme ud af målet, hans lederskab samt hans spil med fødderne. Disse understreges med klip fra flere af BIF’s europæiske kampe. 

Og det får Yusuf Haq til at konkludere:

– At være et holds målmand førstemålmand i en alder af kun 21 år betyder, at en spiller har et stort talent, og Mads Hermansen er en af de mest talentfulde unge målmænd i Europa lige nu. Mens nogle store klubber måske vil se ham på en større scene eller give ham længere tid i Brøndby, før de går efter ham, er det værd at gå efter ham nu.

– Han har helt klart evnen til at få succes i en topklub, og i øjeblikket vil han stadig være rimelig billig. Han ville sandsynligvis koste 15-20 millioner [pund, svarende til 130-170 millioner kroner], hvilket er tyveri for en spiller, der kan udfylde en afgørende position i det næste årti.

– Uge efter uge optræder han nu som Brøndbys bedste spiller, og selvom en aftale er usandsynlig, ville det være en smart forretning fra United, der har desperat brug for en målmand.

– Hermansen ville komme ind som en umiddelbar forbedring af, hvad United har, og har potentialet til at blive en af de bedste målmænd i ligaen om to eller tre år, hvis han fortsætter med at udvikle sig med denne hastighed, skriver han.

Mads Hermansen, 22 år, har i lidt over et år været det klare førstevalg på Vestegnen, hvor han står noteret for 47 kampe. I den kommende tid må han imidlertid se til fra sidelinjen på grund af en skade. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

En vild energibombe er kommet til Superligaen

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama