Opfordrer storklub: Kig på Dolberg og Kvistgaarden

Medie har Kasper Dolberg og Mathias Kvistgaarden på en liste over mulige Ajax-emner.



Skal Mathias Kvistgaarden væk i denne måned? 

Der har været mange rygter om et eventuelt skifte til Celtic, men nu bringer det hollandske medie VoetbalPrimeur danskeren i spil som et muligt emne i Ajax. Samtidig nævnes også Kasper Dolberg.

Ajax ser ud til at miste førsteangriber Brian Brobbey denne vinter, og ifølge medier vil Amsterdam-klubben så hente en afløser.

Og det er i den forbindelse, at VoetbalPrimeur har lavet en liste med 10 mulige kandidater til Ajaxs angriberjagt. 

På den liste finder vi altså både Mathias Kvistgaarden og Kasper Dolberg.

– I Kasper Dolberg ved Ajax præcis, hvad de får… I Belgien gør Dolberg det endelig godt igen (for RSC Anderlecht, red.). Han har gjort et stort indtryk i denne sæson og scorede tolv gange i tyve kampe, inden en skade satte en stopper for ham. Den tidligere Ajax-spiller har været ude af kamp i en måned nu, men forventes tilbage inden for et par uger, lyder det om Dolberg. 

Om Kvistgaarden skriver mediet: 

– Hvis Ajax vil gå den danske vej, kan de også kigge mod Mathias Kvistgaarden. Kvistgaarden er i fremragende form for Brøndby, og han har scoret fjorten gange og leveret fem assister i 22 kampe i denne sæson. Han kan også spille på fløjene.

– Med sine 1.74 meter er Kvistgaarden ikke specielt høj, men han har en kraftig bygning, og han er ret dynamisk og er god i hovedspillet takket være en god timing. Danskeren, der har spillet på stort set alle ungdomslandshold, arbejder hårdt og bliver ved og ved. 

Foruden de to danskere er Superliga-kendingen Paul Onuachu fra Southampton også nævnt af VoetbalPrimeur. 

Om Ajax ender med at sælge Brian Brobbey og kigge mod en af angriberne på listen, må tiden vise. Lige nu er der kun tale om spekulationer. 

Ajax er aktuelt nummer to i Eredivisie. 





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Oddset styrtdykker

Spår stor transferaktivitet i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!