Skal Mathias Kvistgaarden væk i denne måned?
Der har været mange rygter om et eventuelt skifte til Celtic, men nu bringer det hollandske medie VoetbalPrimeur danskeren i spil som et muligt emne i Ajax. Samtidig nævnes også Kasper Dolberg.
Ajax ser ud til at miste førsteangriber Brian Brobbey denne vinter, og ifølge medier vil Amsterdam-klubben så hente en afløser.
Og det er i den forbindelse, at VoetbalPrimeur har lavet en liste med 10 mulige kandidater til Ajaxs angriberjagt.
På den liste finder vi altså både Mathias Kvistgaarden og Kasper Dolberg.
– I Kasper Dolberg ved Ajax præcis, hvad de får… I Belgien gør Dolberg det endelig godt igen (for RSC Anderlecht, red.). Han har gjort et stort indtryk i denne sæson og scorede tolv gange i tyve kampe, inden en skade satte en stopper for ham. Den tidligere Ajax-spiller har været ude af kamp i en måned nu, men forventes tilbage inden for et par uger, lyder det om Dolberg.
Om Kvistgaarden skriver mediet:
– Hvis Ajax vil gå den danske vej, kan de også kigge mod Mathias Kvistgaarden. Kvistgaarden er i fremragende form for Brøndby, og han har scoret fjorten gange og leveret fem assister i 22 kampe i denne sæson. Han kan også spille på fløjene.
– Med sine 1.74 meter er Kvistgaarden ikke specielt høj, men han har en kraftig bygning, og han er ret dynamisk og er god i hovedspillet takket være en god timing. Danskeren, der har spillet på stort set alle ungdomslandshold, arbejder hårdt og bliver ved og ved.
Foruden de to danskere er Superliga-kendingen Paul Onuachu fra Southampton også nævnt af VoetbalPrimeur.
Om Ajax ender med at sælge Brian Brobbey og kigge mod en af angriberne på listen, må tiden vise. Lige nu er der kun tale om spekulationer.
Ajax er aktuelt nummer to i Eredivisie.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Sprudler i MLS
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen